BGAUDIO.ORG Audio Portal

Bulgarian Audiophile Society
Дата и час: Съб Апр 04, 2020 1:13 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 114 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Чичо Рулит става все по-недостигаем :)
МнениеПубликувано на: Съб Ное 27, 2010 7:45 pm 
има сериозен опит
има сериозен опит
Аватар

Ivelin Braikov написа:
Като го направя ще си промениш ли мнението?

Ако си достатъчно аргументиран - защо не :D
Аз съм човек, който обича фактологията и аргументите, поднесени от отсрещната страна, в доказателство на дадено твърдение, изказано с абсолютна вътрешна самоувереност.
Аргументи и обсъждане на техническата част от твоя страна не виждам. В аудиото магия не съществува и всеки един процес подлежи на обяснение. Разбира се ще кажеш, че предпочиташ да не коментираш, много по-удобно е някакси.. :wink:
Аз примерно имам неедна забележка към трептилката, която е използвал, но когато напиша, че е сбъркана, най-малкото коеот мога да направя, когато някой ме попита защо мисля така, е да му обясня с подробности и да му демонстрирам на практика поведението на такъв тип трептилка.
А иначе се включих с коментар на поста ти, понеже и друг път си правил категорични и самоуверени заключения за продуктите на Рулит:
Ivelin Braikov написа:
Тия шасита са жесток компромис, сигурен съм.

Върнете се в началото
 Профил Изпрати лично съобщение  

МнениеПубликувано на: Съб Ное 27, 2010 9:36 pm 
има сериозен опит
има сериозен опит
Аватар

Само да вметна, провокиран от заглавието, правилната думичка не е ли "недостижим", а не "недостигаем". Иначе, евала на Рулит и дай Боже някой ден да мога да чуя негови драйвери.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Съб Ное 27, 2010 10:22 pm 
има сериозен опит
има сериозен опит
Аватар

Прав си, Попе, мерси за корекцията, ей сега ще го редактирам :)

Върнете се в началото

Заглавие: Re: Чичо Рулит става все по-недостижим :)
МнениеПубликувано на: Нед Ное 28, 2010 9:31 am 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

Audiomaster написа:
От? Добре би било да се доизкажеш, за да не остава и капка съмнение какво си искал да кажеш. А е доста трисмислено написано.

И аз не разбрах ти какво каза, ама карай :)

Аз продължавам с размишленията на глас, защото опит с "лепени" мембрани нямам. Аргументите ги оставям на Аудиомастъра и Хараланов, макар че такива от техните постове не прочетох :)

Така, какво целим с втвърдяването на структурата на мембраната и реално увеличаване на масата й? Контролирани резонанси и контролирана механична деформация и предполагаемо плоска ФЧХ. Можем да снижим Qts заради по-високото тегло, ако целим това. При добра изработка можем да разчитаме на перфектно перпендикулярни равнини спрямо оста на пресечения конус - нещо, което трудно се постига при "лята" хартиена мембрана, която във времето се деформира като идеален конус поради омекване и "дефезиране" на отделни области. От тук почват се растат фазовите изкривявания, чистотата на тоновете и честотната насоченост се влошават поради изместените равнини (те дори не са и плоски равнини вече, а ~) на пресечения конус. Дотук добре. Какво губим? Губим хомогенност на звука. За мен всяко парче от "лепената" мембрана вече играе ролята на отделна мембрана и реално имаме един многолентов драйвер с обща трептилка и магнитна система. Източниците на звук са 8 (примерно), които фазово се неутрализират, но честотно се наслагват. Получава се ефект на опаралелен кондензатор Multicap, например. 1kHz тон ще бъде възпроизведен от 8 точки (или от 16, ако броим и слепващите ръбове, които също излъчват но в друга равнина), а не от една окръжност/равнина. Всичко би било добре, ако мембраната е правена от робот с грешка при размери и тегло на парчетата и лепилото под .0000%. Но тя се прави на ръка, която най-вероятно не е божия :lol:

Други 2 минуса на "лепената" мембрана, за които се сещам - лоши транзиенти (по-бавен звук, по-лоши динамици) поради по-тежката мембрана и по-малка излъчваща площ на мембраната, в сравнение с нелепена. Двойните ръбове с лепило са чисто шкарто за мен, въпреки, че теоретично излъчват и те. Плюс на "лепената" мембрана - отличен динамичен риспонс в пододящ обем и с подходящ усилвател (динамиката е нещо различно от динамиците!), но само при доста сериозни нива - ефектът ще е близък до кевлар или пластмаса. При тихи звуци ситуацията ще е по-зле от лята хартия и по-добре от кевлар - някъде посредата според мен. Това ми бяха размишленията :)

Последна промяна velinski на Нед Ное 28, 2010 3:19 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Нед Ное 28, 2010 12:07 pm 
не знае къде се намира и какво говори

Велински, аз по-горе написах, че чакам първо твоите или на Братанов аргументи и после ще напиша моите.

Размишленията ти обаче не са верни особено много.

Ots с повишаване на масата на мембраната се повишава, не се намаля, както си написал. И защо автоматично приемаш, че точно такава мембрана трябва да е твърда, тежка, мудна и бавна? Точно обратното е! Не съм теглил точно рулитските, но съм виждал из нета публикувани данни за някои негови мембрани, а и знам много добре колко може да тежи една такава мембрана, направена от качествена хартия. Има достатъчно здрави и леки лепила, с които се постигат здрави лепилни шевове без кой знае какво увеличаване на масата.

От опит мога да ти кажа, че точно при целите лети мембрани с матрици е много по-лесно да се постигне точност, перпендикулярност и т.н. А с лепени е малко по-трудно, не не и невъзможно.

velinski написа:
За мен всяко парче от "лепената" мембрана вече играе ролята на отделна мембрана и реално имаме един многолентов драйвер с обща трептилка и магнитна система. Източниците на звук са 8 (примерно), които фазово се неутрализират, но честотно се наслагват. Получава се ефект на опаралелен кондензатор Multicap, например. 1kHz тон ще бъде възпроизведен от 8 точки (или от 16, ако броим и слепващите ръбове, които също излучват но в друга равнина), а не от една окръжност/равнина

За теб може и да е така, но на теория и практика не е. Всяка мембрана си има собствени локални резонанси, което означава, че тя не се държи като цяла структура. При лепените има по-голяма възможност да се контролират зоните на излъчване според идеята и вижданията на конструктора.
1 килохерц и при лепената, и при лятата мембрана ще бъде излъчван от отделни точки, а не от едно място. Да не говорим, че лепилните шевове направени с подходящо лепило вършат работата на вълнолом за стоящи вълни по материала на мембраната, от което следва, че фазовите изкривявания ще са по-малко. А сравнението с кондензатор е неуместно, нещата не са съвместими.

velinski написа:
Други 2 минуса на "лепената" мембрана, за които се сещам - лоши транзиенти (по-бавен звук, по-лоши динамици) поради по-тежката мембрана и по-малка излъчваща площ на мембраната, в сравнение с нелепена.

Както вече написах, лепена мембрана не е еквивалентно на голяма маса. Също така не означава и намалена площ, понеже и лепилните шевове могаят да излъчват, а те както казах, ако са направени кадърно, с подходящи лепила, които не се втвърдяват прекомерно, може да бъдат с подобна структура като на самата хартия - спомнете си папие-машето как се прави ;)

С това не отричам летите мембрани, напротив, добре направената мембрана трябва добре да си върши работата. Лепена, лята, тя трябва да възпроизвежда каквото й подаде звуковата бобина, без да си привнася каквото и да било от себе си. Една лошо направена лята или лепена мембрана ще звучи доста зле и неестествено.

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=46353

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Нед Ное 28, 2010 3:27 pm 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

Темата пак преминава в лични пререкания, които не носят полза никому.
Разчиствам ги и апелирам към по-конструктивни диалози!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Нед Ное 28, 2010 4:54 pm 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

А ти какво мислиш за мембраните? :D

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Нед Ное 28, 2010 5:02 pm 
има сериозен опит
има сериозен опит
Аватар

Мисля че нямат шанс покрай тези от топовите модели на Телефункен :D

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Нед Ное 28, 2010 5:06 pm 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

Аз по-скоро към Румен...

Хараланов, вселената се разширява, а учените все още не знаят защо!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Нед Ное 28, 2010 5:21 pm 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

Учените не знаят нищо, само самочувствието им расте :evil:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Пет Дек 03, 2010 2:07 am 
чете и пита
чете и пита
Аватар

"Acoustic Shadow" от "чичи" Рулит :D
Прикачени файлове:
IMG08364.jpg
IMG08364.jpg [ 142.2 KiB | Прегледано 4599 пъти ]

Някой ако може да обясни, моля, ще черпя по бира! 8)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Пет Дек 03, 2010 2:20 am 
BG Audio Team™
BG Audio Team™

8O
В първия момент се зачудих "какво правят тия два портокала, набучени върху говорителите".. :-D

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Пет Дек 03, 2010 7:33 am 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

Намаляват насочеността на високите честоти, хитро!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Пет Дек 03, 2010 1:17 pm 
има известен опит
има известен опит

Този начин за намаляване на насочеността, освен че е слабо ефективен, убива сцената и прозрачността на звучене. Да видим кога ли ще се сети да помисли основно върху звуковите си бобини :D

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Пет Дек 03, 2010 1:20 pm 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

Нищо не убива според мен. Би убило, ако топката е за тенис на корт :mrgreen:

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 114 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]