BGAUDIO.ORG Audio Portal

Bulgarian Audiophile Society
Дата и час: Съб Юни 06, 2020 6:17 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Малко въпросченца ???
МнениеПубликувано на: Съб Апр 29, 2006 3:02 pm 
Та правил съм си едни тонколони - трилентови - със среди и високи благоевградски и с по 2 баса 8" на Boschmann V-830XY.Тъй като неможах да немеря никакви данни за последните- кутийте са изчислени по мое усмотрение и размерите им са: 110-28-40 , ватирани са с 3-4 см. вата, имат
3 напречни летви отвътре - 2 странично отдолу и отгоре и една посредата
м/у басовете и задната страна.Имат и басрефлекс който също не е изчисляван а догаждан на слух - имам едно CD с генераций от 10-20000Hz и така си го нагодих горе долу на около 30-31 Hz.Басрефлекса е сложен на предната страна.
Филтрите също са догаждани на слух. С две думи никакво изчисление-само хамалогия и голяма доза простотия може би!
Като краен резултат - свирят доста по-добре от ""марковите си аналози- или поне тези които съм чувал и сравнявал.

Въпроса ми е следният:След като днес си пуснах това CD на 31 херца се чу само въздуха от фазоинверторите, като изключих едната колона - веднага се чуха тези 31херца,после включих другата обратно и съответно се засили звука!? При пробите никога не бях пускал и двете заедно затова не ми е направило впечатление.Но само тези 31 херца се чуват силно-останалите пък се изяждат (над 40 херца).
На какво може да се дължи това? Невярвам двата сигнала L-R за тази честота да е са противофазни само те, за да се получава това.

Има ли някакви програмки с които да може да се вижда входния сигнал и изходния-но от колоните посредсвом микрофон примерно.Нещо като осцилоскоп-но за компютър?

Извинявам се за дългото словоизлияние-което ще трябва да четете...
Благодаря предварително!

Върнете се в началото

Заглавие: Re: Малко въпросченца ???
МнениеПубликувано на: Съб Апр 29, 2006 3:24 pm 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

unufrinio написа:
Въпроса ми е следният:След като днес си пуснах това CD на 31 херца се чу само въздуха от фазоинверторите, като изключих едната колона - веднага се чуха тези 31херца,после включих другата обратно и съответно се засили звука!?

Очевидно басите са свързани противофазно, оправи полярностите....

unufrinio написа:
Има ли някакви програмки с които да може да се вижда входния сигнал и изходния-но от колоните посредством микрофон примерно.Нещо като осцилоскоп-но за компютър?

За честотите, които те интересуват - няма начин.

Върнете се в началото
 Профил Изпрати лично съобщение  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Апр 29, 2006 5:02 pm 
Свързах ги обратно и послушах малко-както очаквах - под 40 херца се засилиха даже на Get Back-на чичко Ludacris щеше да ми се срути прозореца на хола :))
Но като цяло само това е плюса-иначе се изгубва почти всичко което е над 50 херца където преди пък не се издържаше!
Говорителите не са вързани противофазно!Всичко си е както трябва- само че не баш :)
Може би да си поиграя малко с мястото на колоните?В момента са на 60 см от ъглите - и съответно посредата пред тях е мястото за слушане, а стаята е правоъгълник с ширина 3.5 и дължина 5.5 метра и разположението е по дължина-демек на 5.5м стена.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Май 02, 2006 7:53 pm 
Поиграх си още малко и установих че акустиката в стаята при това разположение изяжда честотите под 40 херца.Лошото е че друга подредба е почти немислима...затова:
Въпроса ми е има ли възможност да се направи някакво фазово изместване за честотите под 40 херца?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Май 02, 2006 8:44 pm 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

Хвани си схемите,по които си си правил филтрите;хвани си и филтрите...и направи щателна проверка на всички фази на всички говорители,както и на целите колони към усилвателя.Виж също и как си вързал елементите на филтъра.Мен един двулентов ме яде неколко дена,точно заради фазите на говорителите...ама то хората са казали: "кьорав карти не играе..." :wink:

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Май 03, 2006 9:25 pm 
Свалих си едно програмче CoolEditPro чрез което достигнах до извода че или трябва да направя компромис със леко повдигане на областа под 40 херца и съответно леко намаляне на областа над 40 херца чрез фазово завъртане на около 90* - което не ме задоволява!
Затова преаранжирах цялата обстановка (до към 1 часа снощи) и вече съм на късата стена и всичко си дойде по местата.Малко се засилиха (пик) на честоти 90-120 херца - но тях лесно ги оправих с еквалайзера.
Поздрави на всички и специялни благодарности на откликналите!

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Май 04, 2006 4:36 pm 
има известен опит
има известен опит
Аватар

Вчера и аз забелязах същия ефект при мен. "Колоните" :) ми са моднати амфитони, разположени долу-горе по същия начин - в ъглите на дългата стена в хола. Честотите под 35 Hz някак си не са както трябва и се губят, а когато обърна + и - на едната колона всичко си идва на мястото. Филтрите и кабелите са наред. В събота-неделя ще си поиграя с разположението из стаята, пък да видим.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Май 04, 2006 7:14 pm 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

Какви дълги стени,какви къси стени?Като са обърнати фазите,ако щете и на тавана да ги сложите - все тая! :wink: Ако всичко си е както трябва по филтрите и кутиите са си изчислени грамотно,няма да има чак такива "пропаданици" в АЧХ-то.Промяната на местоположението на колоните може да бъде една донастройка според вкуса на конкретния слушател,нищо повече!
Моите колони са точно на дългата стена,поради факта,че на късата не се трае :evil:
@stj2000online: Щом като обърнеш + и - всичко се оправя,значи нещо не е наред :wink: ,за това говоря!

Поздрави!!!

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Май 05, 2006 6:24 pm 
Edgecrusher написа:
Какви дълги стени,какви къси стени?Като са обърнати фазите,ако щете и на тавана да ги сложите - все тая! :wink: Ако всичко си е както трябва по филтрите и кутиите са си изчислени грамотно,няма да има чак такива "пропаданици" в АЧХ-то.Промяната на местоположението на колоните може да бъде една донастройка според вкуса на конкретния слушател,нищо повече!
Моите колони са точно на дългата стена,поради факта,че на късата не се трае :evil:
@stj2000online: Щом като обърнеш + и - всичко се оправя,значи нещо не е наред :wink: ,за това говоря!

Поздрави!!!

Като се сложат една до друга колоните си свирят отлично, от което следва че всичко по +и- си е ОК.Махнах и филтрите,за да не би да е от тях-ами не е.След като се пренаредих - вече е друго нещо. :idea:

Поздрави!!!

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Май 05, 2006 8:25 pm 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

unufrinio написа:
Edgecrusher написа:

Поздрави!!!

Като се сложат една до друга колоните си свирят отлично, от което следва че всичко по +и- си е ОК.Махнах и филтрите,за да не би да е от тях-ами не е.След като се пренаредих - вече е друго нещо. :idea:

Поздрави!!!

Като ги сложи една до друга си правиш "изкуствена сцена" (ако мога така да я нарека) и нямаш никаква реална представа за нищо - нито стерео ефект,нито сцена,нито 3D и просто няма как да хванеш различните фази :twisted: Както и да е,при теб може наистина проблемът да не е с филтрите,но аз лично клоня към тях :wink:

Поздрави!

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]