BGAUDIO.ORG Audio Portal

Bulgarian Audiophile Society
Дата и час: Съб Юни 06, 2020 4:06 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 50 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Май 30, 2006 7:14 pm 
има опит
има опит
Аватар

gps написа:
И всякакви идеи за разпробиване на магнита ги забравете!!!!!!!!!!!

Защо? При достатъчно внимание мисля че не е непостижима задача. Предполагам зависи от конструкцията на магнитната система и сигурно в някои случаи не става, или влияе по някакъв негативен начин на говорителя? Говорим за плитък глух отвор с диаметър 3-6мм и дълбочина не повече от 4-5, в който е навита съответната резба.

Но ми се струва че имаш нещо друго в предвид. Моля сподели ако ти се пише?

Върнете се в началото
 Профил Изпрати лично съобщение  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Май 30, 2006 7:20 pm 
има сериозен опит
има сериозен опит
Аватар

gps написа:
Нали не очаквате на ширпотреба усилвател и калпави кабели да чуете разлика между разни фазови палци :wink: :D

а ще се усеща ли разлика СЪС и БЕЗ куршумчето? ;) BG20 8)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Май 30, 2006 10:36 pm 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

gps написа:
Слагането на въздухопропусклива капачка не влошава високите стига да не е много плътна.

Някои производители като Fostex перфорират капачката и залепват отзад много фина мрежичка.
Забелязал съм и още нещо - когато магнитът е разпробит, положителният ефект от отварянето отпред е по-малък. Очевидно обемът въздух под капачката е решаващият фактор....

gps написа:
Поради липса на възможност за измервания трябва да се експериментира но останалите компоненти от системата трябва да са на ниво!

Аз съм правил измервания и резултатът е показателен - до 3dB подобряване на високочестотната характеристика при отваряне на говорителя. При поставяне на фазов палец разликата в измерванията не е така очевидна, но освен, че насочеността изчезва, имаме субективно подобряване на стереокартината.

Crossblade написа:

а ще се усеща ли разлика СЪС и БЕЗ куршумчето? ;) BG20 8)

Категорично да. И при Visaton BG20, и при SP-200X и SPH-68X на Monacor.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Май 30, 2006 11:41 pm 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

gps и rutcho казват почти всичко. Основното е, че се отваря един затворен обем и намаляваме изкривяванията; особено ефективно при повечето съвременни говорители с феритни пръстеновидни магнити, дори и при тези без допълнителна ВЧ мембрана.
Нищо не казвате обаче за подложката ;)

P.S. BlackBLOOD, поздравления :) !

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Май 31, 2006 4:07 pm 
има известен опит
има известен опит
Аватар

малко офтопик:
Аз лично съм разпробивал магнити на куполни високочестотни говорители. След внимателно разглобяване и разлепване на полюсните наставки. Тогава бях по-малак и не съм се замислял за това, какви могат да бъдат последствията. Единствената мисъл ми беше да запълня обема зад мембранката с някаква вата а зад магнита да направя малка камерка запълнена също със вата. Разбирасе моднах първо единия за да направя сравнение. Резултата беше по-ясни и отчетливи високи. Но все си мисля, че са придобили и някакви негативни изменения :roll: Все пак тази дупка е променила магнитния поток... Мисля, че не бих разпробивал магнитна сърцевина вече. Още по-малко когато е на магнита.. :D

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Май 31, 2006 10:47 pm 
чете и пита
чете и пита
Аватар

Плувки с такива размери никой на прави от балса, но такова дърво аз продавам на производителите на плувки. Мисля, че в Ямбол можеш да намериш от Ганчо(Ганди)-той преди внасяше.
Но защо трябва да е леко, нали се лепи на магнита-неподвижна маса?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юни 01, 2006 8:43 am 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

gps написа:
...защото гледам на монакорите 130 мм че Rutcho e сложил а не се съмнявам в неговата преценка.За разпробиването на магнита-аз съм пробвал доста пъти при това на разглобен говорител тоест магнита е отделно и знам че не е желателно.

Точно тези монакори са с разпробит магнит, така, че под капачката няма затворен обем. Логично е, че T/S на говорителя не се промениха след поставянето на фазов палец, а АЧХ се промени в съвсем малка степен.
За сметка на това обаче звуковата картина се подобри очевидно. Освен, че стереозоната се разшири, а сцената се отвори, се получи и друг, неочаквано добър ефект: При поставяне на колонките на земята (RMH са високи само 55 cm), звуковото изображение си остава на същото ниво, както ако са повдигнати на 40 cm поставки, т.е. не се променя съществено по вертикала. Същото не се забелязва при отворени говорители, но без фазови палци.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юни 01, 2006 9:56 am 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

Rutcho написа:
...При поставяне на колонките на земята (RMH са високи само 55 cm), звуковото изображение си остава на същото ниво, както ако са повдигнати на 40 cm поставки, т.е. не се променя съществено по вертикала. Същото не се забелязва при отворени говорители, но без фазови палци.

Да, потвърждавам, че така се получава, защото можах да ги слушам (RMH) известно време и наистина рисуваха звукова картина, надхвърляща размерите им по вертикал :-) А аз ги бях поставил на пода :)

Върнете се в началото

Заглавие: PP
МнениеПубликувано на: Пет Юни 02, 2006 12:16 pm 
има опит
има опит
Аватар

ЛИНК

Върнете се в началото

Заглавие: Re: PP
МнениеПубликувано на: Съб Юни 03, 2006 9:18 am 
haverr написа:
А това какво общо има с темата?

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 50 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]