BGAUDIO.ORG Audio Portal

Bulgarian Audiophile Society
Дата и час: Съб Юли 04, 2020 8:38 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: разделяне на маси на DAC
МнениеПубликувано на: Вто Авг 07, 2012 10:18 pm 
чете и пита
чете и пита

Здравейте! Проектирам платка с TDA1541, SAA7220 и реклок. На платката има и дискретни стабилизатори на напрежение за всяко звено. Правилно ли съм разделил масата на платката на две площадки? Това е платката:
Прикачени файлове:
dac_bottom.jpg
dac_bottom.jpg [ 176.01 KiB | Прегледано 7831 пъти ]

Прикачени файлове:
dac_top.jpg
dac_top.jpg [ 117.49 KiB | Прегледано 7831 пъти ]

Върнете се в началото
 Профил Изпрати лично съобщение  

Заглавие: Re: разделяне на маси на DAC
МнениеПубликувано на: Сря Авг 08, 2012 9:20 am 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

Първо - допуснал си грешка - разделени маси аз не виждам на картинките
Второ - въпросът ти изисква еднозначен отговор, а такъв е трудно да се даде.
Аз лично съм против разделянето на масите и съм ЗА правилното токово рутиране на платката с една обща маса.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Сря Авг 08, 2012 8:29 pm 
чете и пита
чете и пита

Неправилно съм се изразил с разделяне на масите. Идеята беше да разделя платката на два участъка (полигона), като по този начин да намаля смущенията към цап-а. Цифровия филтър дърпа доста ток, логиките също оказват влияние, затова реших да ги отделя от цап-а. Оптрони за галванична развръзка не мисля да слагам. По добре ли ще е да използвам една обща площадка? Като пример се водех от тези два проекта:
http://s3t.it/my-dacs/tda1541a/
http://www.bgaudioclub.org/showthread.php?11225-DIR9001-TDA1541-A-%D0%9A%D0%9B%D0%90%D0%A1%D0%98%D0%9A

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Чет Авг 09, 2012 9:21 am 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

Ако ще делиш масите, делиш ги напълно, да нямат контактна точка, освен една единствена - обикновено се слага мост с високопроницателна феритна тръбичка. Мястото на контактната точка трябва да се избере много внимателно предвид локалните (D и A) токови кръгове и общия токов кръг към PSUs.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Чет Авг 09, 2012 10:57 am 
има известен опит
има известен опит
Аватар

а защо не искаш да направиш галванично разделяне?
при условие че ще имаш реклок това е едно много добро подобрение за избягване на смущенията от цифровата част - като ще правиш нещо го направи максимално добро - в процеса на изработка винаги може да го развалиш :)
също ще ти препоръчам и да си направиш реклок и на DEM, който заедно с входен делител на цифровите сигнали на дака ще го направи най-доброто в класа си - ето ти за пример едно изпълнение (гледай само дака без конвертора)
http://www.diyaudio.com/forums/blogs/dv ... -v3-0.html

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Чет Авг 09, 2012 11:02 am 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

apm написа:
това е едно много добро подобрение за избягване на смущенията от цифровата част

Мерил ли си колко е голямо подобрението? Защото аз съм мерил. Това е селски brute-force подход, ако човек не знае какво се случва на платката му. Но ако не сложиш моста на точното място, ще си докараш с пъти по-големи проблеми, отколкото ако платката ти е с обща маса. По-добре е да се почете малко повече теория, преди да се прави платка или най-добре - да се изкопира 1:1 някоя готова и добре рутирана такава.

Горещо препоръчвам тази книга на всички, които се захващат с проектиране на цифрово аудио:
http://www.amazon.com/High-Speed-Digita ... 0133957241

apm написа:
най-доброто в класа си - ето ти за пример едно изпълнение

Само като му гледам правите ъгли на пистите и автоматично за мен става най-калпавото изпълнение в класа си :D

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Чет Авг 09, 2012 11:34 am 
чете и пита
чете и пита

Предвидил съм DEM реклок като деля мастър клока с 74HC4040. Относно топологията на масите четох доста документи, няйкои от тях противоречиви. Някои препоръчват да се раздели масата на две площадки и да се обедини в обща точка при захранването. Друг вариант е да с обединят двете площадки там, където минават свързващите линии. Трети препоръчват, както Velinski масата да е обща. Явно няма универсално решение.
Ако избера да разделям галванично с оптрони, след тях трябва да сложа тригери на Шмит и оптроните трябва да са преди реклока, нали?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Чет Авг 09, 2012 11:36 am 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

jenko написа:
Явно няма универсално решение.

Универсалното решение е обща маса

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Чет Авг 09, 2012 5:25 pm 
има известен опит
има известен опит
Аватар

Цитат:
оптроните трябва да са преди реклока, нали?

да, реклока трябва да е точно преди дака
Fenkiler беше пуснал някъде схеми на неговия дак, който беше с оптронно разделяне

velinski, червения барон го дадох само като примерна схема

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Сря Авг 29, 2012 6:58 pm 
има известен опит
има известен опит
Аватар

Имаш две маси. Едната е цифрова /DGND/, другата аналогова /AGND/. Към цифровата свързваш всичко що е консуматор от регулаторите на цифровата част. В т.ч. и логическите схеми за DEM реклока. Другият голям полигон е аналоговата маса. Към нея връзваш ТДА1541 и аналоговите схеми след нея. От едната зона на платката отиват точно 6 писти - трите линии на I2S-a, плюс двете писти за DEM реклока. Шесте писти гледай да вървят заедно. Близо до тях правиш връзка между двата големи полигона с маси, чрез малък резистор (1-10 ома), дросел, или ферит. Тази връзка ще подсигури обратните токове от цифровите линии. Така те се връщат към цифровата маса и не се разхождат по аналоговата. Другият вариант е да направиш връзката при захранването.

Ако дадеш схемата, ще има и по-конкретни насоки. Без нея само си говорим на сляпо.

Ето как съм го направил аз:

http://mdiyab.blogspot.com/2011/09/dir9 ... D48sKA5JJI

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Пет Авг 31, 2012 7:38 pm 
чете и пита
чете и пита

Simonov написа:
Ето как съм го направил аз:

http://mdiyab.blogspot.com/2011/09/dir9 ... D48sKA5JJI

Точно по твоя дизайн се водих и аз. Не знаех дали да свържа двата полигона с феритно мостче или направо да оформя мостчето като писта там, където минават пистите за шината към TDA1541. Разгледах и решението на Naim CDS-1. Там са оформили цифровата маса като полигон и към нея са свързани цифровия филтър , логиките и цифровата част на TDA1541( декуплиращите кондезатори и +5V, -5V). Аналоговата е звезда и тя е обща май за цялата система.
На моята платка съм предвидил място само за цифров филтър SAA7220, реклок, включително и DEM, който съм взаимствал от схемата на един Grundig, TDA1541 и дискретни стабилизатори за отделните схеми. Аналоговата част (преобразувателя ток/напрежение и филтъра) ще е изнесена на други платки. I2S ще се взима от приемник с WM8804. Той също ще е на отделна платка. По- късно ще начертая схема, за да стане малко по- ясно.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Пет Авг 31, 2012 8:59 pm 
чете и пита
чете и пита

Поствам схемата на дак-а, включително и на преобразувателя ток/напрежение и стабилизаторите на напрежение.
Прикачени файлове:
DAC_PLAMEN.JPG
DAC_PLAMEN.JPG [ 133.33 KiB | Прегледано 7536 пъти ]

Прикачени файлове:
PSU.JPG
PSU.JPG [ 13.79 KiB | Прегледано 7570 пъти ]

Прикачени файлове:
IV+BUFFER.JPG
IV+BUFFER.JPG [ 84.01 KiB | Прегледано 7570 пъти ]

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Пон Сеп 03, 2012 1:31 am 
има известен опит
има известен опит
Аватар

Има въпроси.

1. Защо HC04 а не HC14?
2. Този DEM релкол е интересен. Пробван ли е дали работи на практика? Аз съм виждал доста по-различни схеми за него.

Иначе конкретно по темата - пробван ли е този въариант на масите за TDA1541? Не съм сигурен, че ще сработи, ако двете маси на чипа са с различни потенциали. Бих пробвал първо на макетна платка преди да простъпя към платката.

Също един съвет. Този реклок не е хубав. Сравнявал съм със и без такъв при идентични условия и тоя има осезаемо омазване. Ако държиш на него, ползвай отделни флип-флопи.

Още един въпрс:
От къде ще идва MCK? От външен клок източник? Имам идея и затова питам :) ЦАП-а предполагам е TDA1541A? Защото 1541 (без А) е различен.

Ето и платка с връзка между двете маси в близост до I2S шината. Тази плата също така има общо захранване но разделени стабилизатори за цифровата и аналогова части:

Прикачени файлове:
pcm2706_pcm5102.png
pcm2706_pcm5102.png [ 131.29 KiB | Прегледано 7524 пъти ]

МнениеПубликувано на: Пон Сеп 03, 2012 11:43 am 
чете и пита
чете и пита

Simonov написа:
Има въпроси.

1. Защо HC04 а не HC14?

Няма причина, първоначално бях решил да сложа HC14, после не знам защо се отказах.
Simonov написа:
2. Този DEM релкол е интересен. Пробван ли е дали работи на практика? Аз съм виждал доста по-различни схеми за него.

DEM реклока е от схемата на един CD Grundig 9009. Разликата при мене е, че не взимам сигнал директно от WS, а деля MCK 64 пъти с 74HC4040. Ето част от схемата на Grundig:
Прикачени файлове:
grundig.jpg
grundig.jpg [ 217.54 KiB | Прегледано 7510 пъти ]

Simonov написа:
Иначе конкретно по темата - пробван ли е този въариант на масите за TDA1541? Не съм сигурен, че ще сработи, ако двете маси на чипа са с различни потенциали. Бих пробвал първо на макетна платка преди да простъпя към платката.

Защо да са с различни потенциали, нали са обединени на схемата.
Simonov написа:
Също един съвет. Този реклок не е хубав. Сравнявал съм със и без такъв при идентични условия и тоя има осезаемо омазване. Ако държиш на него, ползвай отделни флип-флопи.

Предполагам с HC74 ще стане?
Simonov написа:
Още един въпрс:
От къде ще идва MCK? От външен клок източник? Имам идея и затова питам :) ЦАП-а предполагам е TDA1541A? Защото 1541 (без А) е различен.

По принцип MCK ще идва от ресивъра с WM8804. Ако реша да включвам платката директно към I2S на някой плеър, MCK ще идва от външен осцилатор, разположен много близко до ЦАП-а. За идеята ти май се сещам каква е. :) Четвърто краче на TDA1541 (без А) e SCK и ако я ползвам, мога да избегна външен реклок? Предполагам това си имал предвид. Имам наличен ЦАП-а без А, както и TDA1541A R1. Мисля да ползвам втория.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Пон Сеп 03, 2012 12:51 pm 
има известен опит
има известен опит
Аватар

Под отделни флип-флопи имах предвид отделни чипове, физически.

Потенциалите на масите са различни, след като ги обединяваш през резисотр или дросел.

Относно мастър клока идеята ми е следната. Подаваш MCK/2 (5.6448MHz) директно на TDA1541A, който идва от Wolfson-а или от външен осцилатор. Така отпада ролята на ЦФ като генератор на клока на ЦАП-а. ЦФ е шумно и мръсно устройство и само уврежда мастър клока.

Ако използваш осцилатор, който да генерира мастър клок за ЦАП-а обезателно предвиди и още един изход от същия осцилатор. От този изход дръпваш 11.2896MHz по BNC конектор към транспорта, който се съгласува с този клок. Така елиминираш влиянието на транспорта, като единственото което ти трябва от него е DATA и LRCK :wink:

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]