BGAUDIO.ORG Audio Portal

Bulgarian Audiophile Society
Дата и час: Нед Дек 06, 2020 4:36 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 66 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Новите компактдискове - звук като от циганска сватба?
МнениеПубликувано на: Сря Авг 12, 2009 2:02 pm 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

А пък някои артисти просто целят прекомпресиран звук. Особено по-електронните. Например Мадона, имаше едни Бенаси братя... "Чайо и Чая" :lol: на Жан Мишел Жар също е с такъв търсен звук.

Върнете се в началото
 Профил Изпрати лично съобщение  

МнениеПубликувано на: Сря Авг 12, 2009 2:13 pm 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

Както и албумите на Металика за последните 10 години...

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Сря Авг 12, 2009 2:19 pm 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

"And Justice for All" е записан доста добре, един от реферетните ми метълски записи е. Говоря за оригиналния диск, слушал съм няколко матрични ментета, които нямат нищо общо.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Сря Авг 12, 2009 3:07 pm 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

Е той е по-стар! :HMguit

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Сря Авг 12, 2009 3:13 pm 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

Ivelin Braikov написа:
Жан Мишел Жар също е с такъв търсен звук.

Именно при него за пръв път се сблъсках с "феномена", описан от reek
Става дума за албума Zoolook, който, въпреки, че не съм фен на Jean-Michael, харесвам заради участието в него на Adrian Belew и Laurie Anderson. За пръв път албумът ми попадна на винил и доста време го слушах качествено записан на ролков магнетофон. Минаха години и CD-то се появи на местния пазар, произведено в Драгор. Разликата беше ужасна. Компакт дискът звучеше точно като премодулиран запис на некачествен касетофон! За лошото качество тогава обвиних нашите пирати. После обаче прослушак два-три съвсем маркови екземпляра - същото!
Най-интресното е, че албумът е записан цифрово.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Сря Авг 12, 2009 3:19 pm 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

"Тео & Теа" има ужасен клипинг на 10-на места, компресията е без коментар...

Ма човека е от старата школа, такива са му разбиранията :D

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Сря Авг 12, 2009 8:17 pm 
чете

Stefan Stefanov написа:
Колкото по-хубава уредба имаш толкова повече дразнят!

Напълно съм съгласен! И най - вероятно заради това не съм забелязал компресията в What's The Story във варианта mp3, едно защото имам включен replay gain на Winampa, 2ро защото mp3-тата ги слушам от колонките на компютъра, които макар и да съм ги избрал да са добри си остават колонки за компютър. На hi - fi системата компактдиска направо гърми - разликата със старите ми компактдискове е очебийна до степен да се чувствам застрашен и изнервен - също както когато сложиш големи тонколони в малка стая - усещаш как звука - аха - и ще те смачка.
Мисля си че това е и целта на музикалните компании - постепенно всички да оглушеем та да се радваме и на най - големия боклук който ни предложат! :lol:
Затова попитах как стоят нещата с т.н. remastered и "enhanced" издания - защото смятам да си взимам и Iron Maiden, Uriah Heep, все стари неща. И ако enhanced означава смачкан за loudness ... :? работата ясна :(

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Сря Авг 12, 2009 9:14 pm 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

Remastered обикновено означава оптимизиран запис за нисък клас системи :D
Изключителна рядкост са по-добре звучащите ремастерирани издания от оригиналите.
Наскоро слушах оригинална плоча на Led Zeppelin III от 1970 и същата от 1999. От ремастерираната бяха махнали шума от лентата и си бяха играли яко с еквалайзери и компютри. Звучеше по-чисто, по-твърдо, по-динамично, но я нямаше тръпката на оригинала. Най-добре си купувай възможно най-първото и най-малко пипано в студиото издание на албум.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Сря Авг 12, 2009 10:04 pm 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

velinski написа:
Най-добре си купувай възможно най-първото и най-малко пипано в студиото издание на албум.

Напълно се присъединявам към горното!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Чет Авг 13, 2009 8:47 am 
има известен опит
има известен опит
Аватар

И така и така. Например Led Zeppelin ми бяха и още са за пример, как тонинженерите от CD ерата не можаха да достигнат звука от винила. Първите 2 албума/LP ги знаех наизуст, слушайки ги като ученик на качествен грамофон и уредба Tandberg. Не бяха мои за съжаление, а на един съученик с баща посланник.
Никога после не чух CD наподобаващо ги по звук - както по динамика, така и като тембър.
Каква беше тази магия при стария запис конкретно за тези албуми, не знам. Вече си мисля дали не е било от въздействието на музиката.
Но малко се отплеснах. Става дума, че през 2008г. излезна един японски ремастер, който беше някакво специално издание само в 5000 броя, където нещата бяха пооправени в сравнение с първите цифрови издания. Така че има и изключения.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Пет Авг 14, 2009 9:35 am 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

velinski написа:
"And Justice for All" е записан доста добре, един от реферетните ми метълски записи е. Говоря за оригиналния диск, слушал съм няколко матрични ментета, които нямат нищо общо.

Аз също съм го слушал в оригинал към времето, в което излезе, но за съжаление тогава системата беше несъпоставима със сегашната(Wega-HED плюс всичко останало Technics).

Трябва да го преслушам пак от стара, оригинална подложка, за да споделя и актуализирам тогавашните спомени и усещания...
Но имаше една твърдост и стеснена динамика в барабанната секция доколкото си спомням. Може да са използвали компресори в случая.

Спомням си и едно интервю с Боб Рок - продуцента на албума, за който взеха "One"-Грамито:
Той споделяше, че са полудели докато го запишат.
Записали са безкраен брой дубъли, докато заизглежда според "перфекциониста"-козирог Джеймс Хетфийлд идеален (от друга страна спред мен е щяло да се получи по-бързо и с по-малко повторения, ако той самия беше по-добър изпълнител :-D)..

Та Боб Рок беше кзазал, че иска следващия - Черния албум да го зпишат в малко по-либерална обстановка, защото от повторения и безбройни ремиксирания Justice for All се е получил (цитирам):
Толкова стерилен, че трябваше да ползваш бели рукавици, за да го сложиш в плеъра :-)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Пет Авг 14, 2009 11:15 am 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

Kiril Kirilov написа:
...
Записали са безкраен брой дубъли, докато заизглежда според "перфекциониста"-козирог Джеймс Хетфийлд идеален ...

Джеймс Алан Хетфийлд (на английски: James Alan Hetfield) е американски рок музикант, певец и китарист, роден на 3 август 1963 в Лос Анджелис, САЩ.

Човека е ЛЪВ :D и това е доста по-опасно от перфекциониста Козирог ...

Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net - What the Slack!?!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Пет Авг 14, 2009 4:42 pm 
има известен опит
има известен опит

Нямам добри наблюдения върху това, което се издава в момента, но за музиката издавана от средата до края на миналия век, като принцип - първото издание е това, в което се влага най-много - и като звук, и като качество на носителя, и ако щеш като качество на обложки, етикети и т.н. Това не означава, че задължително преиздание би било с по-лошо качество, но ред други фактори влияят когато вече мине време, като носителят е най-малкия проблем. Освен това, дори да вземеш оригинално издание от дадена епоха, има редица характерни неща, с които да се съобразиш, ако искаш най-качествен звук - моно/стерео (особено за 60-те години), държава-производител, понякога конкретна фабрика... дори в рамките на 2-3 години може да има няколко хода на преиздаване, всичките с различно качество, особено за по-търсени за времето си изпълнители. Да не говорим, че много оригинални мастер ленти, по време на сливания, препродавания на музикалните компании и други събития, са изчезнали, унищожени или в недобро състояние и за преиздаване се налага да се ползват второ и трето поколение ленти, при които е необходима значителна обработка на сигнала, за да се получи нещо прилично, което пък вече не е баш същото като оригинала. Или просто, в цялата система на огромните музикални конгломерати сега, на малко хора им пука...

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Пон Авг 24, 2009 8:35 am 
има известен опит
има известен опит

За щастие Flemming Rasmussen е продуцент на ...And Justice For All.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Нед Авг 30, 2009 1:50 am 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

velinski написа:
Remastered обикновено означава оптимизиран запис за нисък клас системи :D
Изключителна рядкост са по-добре звучащите ремастерирани издания от оригиналите.
Наскоро слушах оригинална плоча на Led Zeppelin III от 1970 и същата от 1999. От ремастерираната бяха махнали шума от лентата и си бяха играли яко с еквалайзери и компютри. Звучеше по-чисто, по-твърдо, по-динамично, но я нямаше тръпката на оригинала. Най-добре си купувай възможно най-първото и най-малко пипано в студиото издание на албум.

В 90% това е вярно, но има и изключения (които може би потвърждават правилото) - има японски ремастери на рок музика които далеч надхвърлят оргиналните издания. Има и авторски ремастери на които аз съм голян фен.

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 66 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]