Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Почистване на грамофонни плочи чрез... лепило за дърво
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Почистване на грамофонни плочи чрез... лепило за дърво
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Винил
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
jsc
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Nov 14, 2007
Мнения: 56
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Вто Яну 06, 2009 3:11 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
В аптеките се продава едно мазило за лице, което като изсъхне става на "гума" служи за дълбоко почистване на порите на лицето.

Порестата структура на човешката кожа е нещо много по-различно от структурата на винила Wink .В единия случай става впрос за почистване на жива тъкан,а в другия за механично отстраняване на мръсотия от изкуствен материал.Според мен неможе да се очаква подобен резултат,но ако някой има ненужна стара плоча нищо не пречи да опита и да сподели.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Nikola Krivorov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит


Регистриран на: Jul 11, 2005
Мнения: 28
Местожителство: Plovdiv

МнениеПуснато на: Вто Яну 06, 2009 4:43 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Личният ми опит ( само с прежалени плочи обаче) е, че върши доста добра работа, а както каза Симонов - внимавайте с малките капки около лейбъла, аз там оставям по-дебела лента. Лепилото е същото - Хенкел Момент за дърво.
Има хора, които слагат радиално разни хартиени ленти за по-лесно отлепване и какво ли не, конци-монци, проблем съм имал само с оставено по-дълго лепило или твърде тънко лепило - започва да се чупи, буквално, и после наистина остават парченца по плочата. Спасявам се с ново голямо петно лепило отгоре, вдига и предното и всичко. Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Sep 20, 2005
Мнения: 482
Местожителство: Габрово

МнениеПуснато на: Вто Яну 06, 2009 5:32 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Хех. Wink

Този метод го ползвах преди няколко години за почистване на стружки след обработка на едни магнити. Smile
Работи перфектно но хич не ми е идвало на ум, че може и плочи да се чистят така. Само трябва да се внимава да не би лепилото да има някакви съставки които да съсипят винил-а.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Cvetomir
има опит
има опит


Регистриран на: Jun 04, 2005
Мнения: 369
Местожителство: софия

МнениеПуснато на: Вто Яну 06, 2009 8:07 pm    Заглавие: маска Отговорете с цитат

Rumen Suvandjiev написа:
Все пак дай названието на това мазило, може пък да се окчже сполучливо...


Питах сестрами за съответното козметично средство, нарича се "отлепяща се маска за лице" или поне за това трябва да се попита в аптеката или козметичния магазин.
_________________
Може да си разочарован ако не успееш , но си обречен ако не опиташ.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя MSN Messenger
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Яну 06, 2009 8:14 pm    Заглавие: Re: маска Отговорете с цитат

Cvetomir написа:
Питах сестрами за съответното козметично сресдство, нарича се "отлепяща се маска за лице" или поне за това трябва да се попита в аптеката и ли козметичния магазин.


Ще го пробваме, защо не.

Аз се размислих по въпроса какво по принцип трябва да бъде веществото, за да върши работа в случая.
1. Да може да се отлепва лесно от винила.
2. Да съхне бавно, за да има време да проникне дълбоко в браздите
3. Да не оставя следи по повърхността след махане
4. Да не взаимодейства по никакъв начин с винила

Във всички случаи идеята с нанасяне на филм ми се струва по-добра от миене с всякакви чистещи препарати заради принципа си на действие.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Simon
има сериозен опит
има сериозен опит


Регистриран на: Jan 05, 2005
Мнения: 98
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Вто Яну 06, 2009 11:00 pm    Заглавие: Re: маска Отговорете с цитат

Rumen Suvandjiev написа:

...Във всички случаи идеята с нанасяне на филм ми се струва по-добра от миене с всякакви чистещи препарати ...

Като се добави вакуума и възможноста за разтваряне на мазнини (?), не е ясно кой е по-добър Very Happy.
Верно машината е доста скъпа, но при колекция от да речем над 500 плочи си струва. Още повече че отнема 1-2 минути/плоча.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
AK
има опит
има опит


Регистриран на: Jun 25, 2008
Мнения: 26
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Яну 07, 2009 2:45 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Този метод го прилагах преди време върху някои плочи и мога да кажа следното: може да се ползва обикновено лепило Ц-200 - да, няма нищо страшно, основната му съставка е PVA - поливинилацетат, която не реагира с пластмасите. Лепила Ц-200 на пазара има различни, втвърдяват се по различен начин, някои са по-еластични след изсъхване, някои остават по-чист и прозрачен отпечатък. Освен това е евтино.
Процедурата е проста: необходим е стар грамофон или просто нещо, на което да се върти плочата. Лепилото се разрежда или не в зависимост от гъстотата му - трябва просто лесно да се маже. Ако е много рядко, ще трябва да чакаш много време да изсъхне. От моя опит - 30-35 мл. е оптималното количество за 12" плоча. Кредитната карта е добре, но още по-добре е ламинирана карта - например от тези за градския транспорт - по-мека е и по-толерантна към кривини в плочата. Лепилото се нанася концентрично и се разнася докато не се получи равномерно покритие. След няколко опита ще забравите за такива неща като капки или "стъргане". След като изсъхне лепилото става прозрачно или матово и трябва цялото покритие да се отлепи като една цяла "кожа" отвън навътре към центъра на плочата и да получите идеален негативен отпечатък от пътечките. Приложил съм снимки от една моя така обработена плоча без крайния резултат - той винаги е блестящо чиста, като нова, повърхност.
Резултатът - плочата действително се почиства. До каква степен и дали си заслужава - според мен си заслужава за наистина много замърсени плочи. Резултатът върху сравнително чисти плочи според мен е сравним с едно добро измиване.
Основен проблем, който се появява - силно наелектризиране на плочите (тези, които не съдържат антистатични вещества, т.е. повечето), което води до още по-силно привличане на прах и други частици. Безплатен обяд явно няма. Разбира се, плочата може и да се мие след това, но това вече е двойна работа.
Аз съм пробвал с няколко лепила, но все още се надявам, че ако се намери чист PVA, без допълнителни примеси, това ще е по-добрия вариант.
http://tape1.hit.bg/R1.JPG
http://tape1.hit.bg/R2.JPG
http://tape1.hit.bg/R3.JPG





Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Яну 07, 2009 8:42 am    Заглавие: Отговорете с цитат

AK написа:
Основен проблем, който се появява - силно наелектризиране на плочите (тези, които не съдържат антистатични вещества, т.е. повечето), което води до още по-силно привличане на прах и други частици.


Кога се появява наелектризирането? По време на отлепване ли?

P.S. Картинките, които си приложил съм качил и локално, за да се виждат.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
StefanStefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jul 31, 2004
Мнения: 2191
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Яну 07, 2009 9:43 am    Заглавие: Отговорете с цитат

малко офф: Много добре изглежда! Като гледам сте на път да изкопирате и грамофонна плоча! Просто трябва да повторите процедурата върху "негатива" от засъхнало лепило. Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Sep 20, 2005
Мнения: 482
Местожителство: Габрово

МнениеПуснато на: Сря Яну 07, 2009 10:59 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Rumen Suvandjiev написа:
AK написа:
Основен проблем, който се появява - силно наелектризиране на плочите (тези, които не съдържат антистатични вещества, т.е. повечето), което води до още по-силно привличане на прах и други частици.


Кога се появява наелектризирането? По време на отлепване ли?

P.S. Картинките, които си приложил съм качил и локално, за да се виждат.


С колегата си говорихме точно за това преди малко.
Най вероятно наелектрезирането се появява от изкуственните материй на които е сложил плочите. Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Simonov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Nov 27, 2004
Мнения: 1201
Местожителство: Пазарджик

МнениеПуснато на: Сря Яну 07, 2009 1:03 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Не, действително има наелектризиране на плочата веднага сле дотлепването на лепилото. Така докато чакаме да изсъхне единият слой, другият полепя известно количесто прах. Аз лично вече намазвам плочата и отдвете страни и свалям двата слоя едновремено. Веднага след това може да се ползва антистатичен препарат нанесен с кърпа от микрофибър.
_________________
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Яну 07, 2009 3:01 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Simonov написа:
Веднага след това може да се ползва антистатичен препарат нанесен с кърпа от микрофибър.


Не става ли с безконтактни устройства за сваляне на заряда?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Simonov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Nov 27, 2004
Мнения: 1201
Местожителство: Пазарджик

МнениеПуснато на: Сря Яну 07, 2009 3:52 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ZEROSTAT ама е малко скъпичко Very Happy
_________________
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
AK
има опит
има опит


Регистриран на: Jun 25, 2008
Мнения: 26
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Яну 07, 2009 4:57 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Наелектризирането се появява по време на сваляне на "маската", след което е възможно веднага да полепне прах. И понеже се обработва една страна наведнъж, другата през това време е открита, това е проблем. Ако е лесно да се обработват две наведнъж както казва Simonov, е по-добре.
Не е свързано с материята, върху която е плочата. Всъщност при мен плочите не лежат върху твърда основа - закрепени са на централна вертикална ос - както е на една от снимките.
Плочата действително се изкопира и това е добре - означава, че лепилото е проникнало в пътечките. Но копие от негатива... Smile Негативът е водоразтворим, а и предполагам ще има загуби. Имаше едни руски сини плочи от списание Колобок Smile.
Накои винилови плочи съдържат антистатично вещество, обикновено само тези от 50-те, до края на 60-те години. Точно тази на снимката съдържа вещество, наречено 317X, и действително не привлича чужди частици. За съжаление, с повечето винилови плочи не е така.
Ц-200 е добър и евтин вариант, но проблемът за мен е, че не знам какви допълнителни съставки слагат различните фирми, а очевидно смесите се различават. Това, което е важното всъщност, е поливинилацетатът и за него мисля е сигурно, че няма да взаимодейства с поливинилхлорид. Все пак, не е зле резултатът да се погледне през микроскоп - с увеличение поне 40-60 пъти.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kunchoiema
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Nov 09, 2008
Мнения: 25

МнениеПуснато на: Съб Май 02, 2009 2:01 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Става много добре и с лепило С-3000.
Пробвах.
Перфектно.
Събира всички буклуци.
Отделя се от винила перфектно и без да има нужда от индекси по краищата.
Работя по технологията с това лепило разредено с различно количество вода и различни начини на сушене.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Винил Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.11 секунди