Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Проект за външен ЦАП - въпроси, съвети и т.н.
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Проект за външен ЦАП - въпроси, съвети и т.н.
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Цифрово аудио
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
dimithehunt
има опит
има опит


Регистриран на: Oct 12, 2005
Мнения: 64
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Съб Яну 26, 2008 9:20 pm    Заглавие: Проект за външен ЦАП - въпроси, съвети и т.н. Отговорете с цитат

От известно време имам идеята да направя външен ЦАП с възможност за включване към компютър. Поразгледах няколко проекти (много полезен се оказа проектът на Fenkiller). Вече до голяма степен съм готов със схемите и искам да обсъдим евентуални слабости, грешки в проекта, както и да задам въпроси относно някои неясности по схемите и намирането на компоненти.

Набързо идеята:
Самият ЦАП ще е TDA1541A, като сигнал ще получава по I2S от SPDIF ресивър CS8412 или USB през PCM2707. Превключването между двата източника ще става с мини-релета Omron G6S. Управлението на захранването и смяната на източниците ще се извършва от елементарна CMOS логика.

Първо схемата на ресивъра и смяната на източниците - nos_spdif01.jpg

Входовете за управлението са ISEL (избор на източник и подаване на захранването към него) и IMR (ръчен ресет на ресивъра). Изходът ОРО управлява подаването на ток към CS8412 или PCM2707 в зависимост от това, кой източник е активен.
LE4 до 7 (OR) се ползват за ресета на CS8412.
LE12 (NOR) e суматор за "докладваните грешки" от ресивъра и ръчния ресет. Всъщност има ли смисъл от ръчен ресет? Мисля, че няма да е излишно, въпреки че не знам кога ще го ползвам.
LE9 (NAND) и RC веригата на входовете му генерират кратък импулс при включването на захранването (положителен фронт на изхода на LE14).
Всичко останало на дясно генерира импулс, който изключва захранването при смяна на източника. Самото превключване на източника и на подаването на ток към съответната интегрална схема (CS8412 или PCM2707) ще се извършва по време на този импулс. Схемата която ще върчи съответната работа също е изградена от елементарни CMOS логически елементи с RC вериги на входовете.

И сега първите въпроси:
- IC11 (LE4 до 7) смятам да захранвам от същия източник като CS8412, всички останали ще се захранват от друг източник заедно с релетата. Така според мен не излагам на риск всодовете за управление на ресивъра. Има ли според вас логика в това и проблем ли е, ако наистина изпълня схемата по този начин?
- Докладването на грешките взимам от VERF, който заедно с грешките обозначавани чрез висок потенциал на ERF, показва и други "по-маловажни" грешки. Нужно ли е ресивъра да се ресетва и при всички грешки или е достатъчно това да се случва само при грешките докладвани от ERF.
- Смятам да ползвам пулс-трансформатор за входа. Не съм търсил много. Даже хич... Единствената ми идея за сега е тази. Би трябвало да са ми лесно достъпни от тук. По този въпрос вече ми трябват предложения и информация какво има на разположение в България и на каква цена.
- Превключването на I2S-шината с релета или с мултиплексор (например 74157) е по-добър вариянт? Реших да са релета, защото не исках сигналите да минават през полупроводници. Не знам доколко е оправдано - релетата са доста по-скъпи.

Това са ми питанията за сега. По-нататък сигурно ще има още.
Надявам се някой да има време да прегледа схемата и да провери за грешки и "неоптималности" - най-вече в управлението. Въпреки че го проверих три пъти, винаги е хубаво някой да го погледне с други очи.
_________________
If you read this line, remember not the hand that wrote it.
Remember the verse, songmaker's cry, the one without tears...


Последната промяна е направена от dimithehunt на Сря Яну 30, 2008 9:31 pm; мнението е било променяно общо 4 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
D.Kolev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 10, 2004
Мнения: 1467
Местожителство: В.Търново

МнениеПуснато на: Нед Яну 27, 2008 2:13 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

а 8412 от къде.
аз мисля върху това
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dimithehunt
има опит
има опит


Регистриран на: Oct 12, 2005
Мнения: 64
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Нед Яну 27, 2008 3:52 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Оказах се късметлия и се сдобих с един брой CS8412-CP rev. E, произведена през 1993 в Тайван (ако съм прочел правилно бач кода). Оказах се обаче и карък, защото нямаше възможност да взема и останалите четири, които бяха на разположение.
Намирането на TDA1541A ми е проблем, но има много време до започването на изработката на проекта.

Стабилизирането в твоята схема май става с шунт-регулатор, най-вероятно TL431. Аз съм се ориентирал към същия вариянт, само че ще имам и CLC филтър. Схемата ще я пусна в най-скоро време.

Какъв точно трансформатор ще ползваш на входа? Пулс-трансформаторите на Schaffner, за които споменах в първото мнение би трябвало да свършат работа.

Какви са съпротивленията на изходите? Мисля да слагам металослойни резистори 220Ω между CS8412/PCM2707 и ЦАПа. Има ли нужда от тях в случай, че и трите схеми работят с TTL нива?

Имаш ли възможност да пуснеш схема, че така, от платката, много трудно се "чете"?
_________________
If you read this line, remember not the hand that wrote it.
Remember the verse, songmaker's cry, the one without tears...


Последната промяна е направена от dimithehunt на Пон Яну 28, 2008 12:02 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
D.Kolev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 10, 2004
Мнения: 1467
Местожителство: В.Търново

МнениеПуснато на: Нед Яну 27, 2008 7:01 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

малко е кофти, щото съм я правил за мен си



за трансформатори съм свалил няколко от стари мрежови карти 3ком на бнц, с които ще пробвам иначе идеята е да се ползва показания на схемата който се води DIGITAL AUDIO DATA TX TRANSFORMER
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dimithehunt
има опит
има опит


Регистриран на: Oct 12, 2005
Мнения: 64
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Пон Яну 28, 2008 6:15 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Няма проблем със схемата. Mоята е в същия "широкоекранен" формат. Всичките ми схеми стават странно, защото чертая на AutoCAD (ако кажа защо, някои може и да се смеят).


Това е филтрацията на захранването при мен, съответно за положително и отрицателно напрежение. Шунт-регулаторите ще са TL431, останалите елементи предстои да ги смятам.
Предположението ми за прилики при стбилизация на захранването в двата проекта се оказаха грешни. Тук съм отворен за мнения и сравнения.

Трансформаторът... Трябва да се поразровя малко и да видя какви са възможностите за закупуването му тук. В България как изглеждат нещата с намирането на този или някой от другите препоръчани? Видях, че Pulse Engineering нямат записан дистрибутор за България.
След този, първоначалният ми избор за пулс-траф вече не ми се струва много удачен.

Резисторите по I2S ги намалям на 51Ω.
Въпросите от първия пост все още остават отворени.

Като приключим с ресивъра минаваме на самия ЦАПа. Там почти няма въпроси.
_________________
If you read this line, remember not the hand that wrote it.
Remember the verse, songmaker's cry, the one without tears...


Последната промяна е направена от dimithehunt на Сря Яну 30, 2008 9:27 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
D.Kolev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 10, 2004
Мнения: 1467
Местожителство: В.Търново

МнениеПуснато на: Пон Яну 28, 2008 10:52 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Нужно ли е ресивъра да се ресетва и при всички грешки

не би трябвало да дава грешки ако всичко е наред. даже го ресетваш още преди разпадането на сигнала при смяна на входа предполагам.

Цитат:
какво има на разположение в България

спасението е фарнел или групова поръчка. аз съм оставил по-големи площадки на пулс трафа щото не знам какво ще стане.

Цитат:
релетата са доста по-скъпи.

но пък ти трябват само две двойни

кондерите- танталови, а малките- смд керамични. резисторите също смд, металослойните ги остави за аналоговата част заедно със "свирещите" кондери. бързи изправителни диоди и без изхвърляне във филтрацията , такава е моята идея.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dimithehunt
има опит
има опит


Регистриран на: Oct 12, 2005
Мнения: 64
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Вто Яну 29, 2008 1:03 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Stanislav Bratanov написа:
TL431 не държи на капацитет след него.


Ще поставя такъв капацитет, че да не осцилира. Погледни страница 23 от дейташийта на Tеxas Instruments.

D.Kolev написа:
даже го ресетваш още преди разпадането на сигнала при смяна на входа предполагам.


Под "входове" в горните постове имах предвид входа на TDA1541A и смяната между CS8412 и PCM2707. Тоест, дали ще свиря от SPDIF или USB. Ресивера ще е само с балансиран вход. Имам място на платката - мога да помисля за оптичен, но нещо не ми се нрави идеята за още електроника+оптика по пътя на сигнала.

За релетата беше почти решено. Просто исках да го чуя от някой по- напреднал в тази област.

Филтрацията ще е това, което е на схемата (то ще се намира на самата платка), плюс голям електролит веднага след изправителя. Смятам, че решение с втори стабилизатор би било по-лош вариянт. Така че оставам с по-изчистена и опростена схема. Надявам се да намеря fast & soft recovery диоди за изправителите.

За трансформатора: представителят на Pulse Engineering за Германия предлага тези на цена около две евро с данъците, без доставка. Проблема е, че се продават по 60 бройки. В Digikey видях пулс тансформатори на същата фирма. Не са правени специално за АЕS или SPDIF, но изглежда, че биха могли да свършат работа - достатъчно широка честотна лента, ниска индуктивност на първичната.
Ако ще се организира групова поръчка, моля да бъда известен.
Като последен вариянт ми остава Schaffner, но е наистина последен.
_________________
If you read this line, remember not the hand that wrote it.
Remember the verse, songmaker's cry, the one without tears...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Fenkiller
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит


Регистриран на: Aug 18, 2005
Мнения: 533
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пет Фев 01, 2008 11:08 am    Заглавие: Отговорете с цитат

За трансформатор на SPDIF-а може да използваш такъв от стара LAN карта с коаксиален вход/изход.Но намери такава в която трансформатора е разделен , а не е комбиниран с нормалния LAN (RJ45).
Wink
_________________
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tristan
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Feb 27, 2006
Мнения: 22
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пет Фев 01, 2008 12:56 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

DIGITAL AUDIO TRANSFORMER в DIGIKEY..
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dimithehunt
има опит
има опит


Регистриран на: Oct 12, 2005
Мнения: 64
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Пон Фев 04, 2008 8:56 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за идеите за пулс-трафове.

Направих малък ъпдейт по ресивъра - до голяма степен само козметични промени. Линк към схемата - nos_spdif01.jpg
Новото:
Резисторите на входовете за управление на ресивъра М0, М1, М2 и М3 са 1.5kΩ, тези на SEL и FCK 22kΩ. Съпротивленията на статус-пиновете към маса са 47kΩ, изходите SDATA, FSYNC, SCK (генерираната I2S шина) се свързван през 51Ω към входовете на TDA1541А. IC11 се захранва заедно с CS8412,а IC12 и IC13 - заедно с останалата част от управлението.
Тъй като нямаше забележки по управлението на захранването и генерирането на ресет-импулс, продължаваме напред - PCM2707 и TDA1541А - nos_usbdac01.jpg.
"Произведението на BurrBrown" се захранва от стабилизиран източник, като този от схемата в началото, HID функциалността няма да се ползва. Същите стабилизирани захранвания ще се ползват и за "Произведението на Philips". Напрежението и към двете ще се подава 2s след включването на захранването, когато трансформатори и кондензатори вече са се успокоили. Към PCM2707 няма да се подава захранване, когато работи CS8412. Всичко това отново се управлява от елементарна логика с RC вериги на входовете (може би просто трябваше да хвана някого да ми напише програма за микроконтролер, ама нали ще си го правя сам...).
ЦАПа е с пасивнo I-V конвертиране. Резиторите (R19 и R20) са 17Ω, което означава 68mV максимален пад върху резистора.
Това е като цяло за ЦАПа. Питанки няма, надявам се, че и грешки не съм допуснал.

И най-накрая - изходния усилвател.



Т2 и Т4 - 2SK170 мачната двойка
C66 - 33nF, C62 - 100nF, C60 - 6,3µF, C64 - 3300µF (този ще се доуточнява)
R30 - 47kΩ, R32 - 34Ω (този също ще се доуточнява), R40 - 100kΩ, R34 - 680Ω, R36 - 13Ω, R38 - 170Ω
Vdd - 18V стабилизирано по същата схема като всичко останало.

При тази конфгурация на R34, R36 и R38 токът на покой е 17mA (за двата транзистора), усилването по напрежение - 25 (изходно ниво 1.7V), изходно съпротивление 680Ω.

До тук е проекта в момента. Отворен съм към критика, стига да е градивна, а не от сорта какъв кондензаторен "коктейл" да слагам. Вида на елементите до голяма степен е определен. Въпросите относно практическата реализация на проекта (елементи, платки, екрани и т.н.) ще обсъждаме най-накрая.

Поправка: стойностите, които бях написал първо, са за схема с един транзистор. Втория го добавих по-късно и съответно промених стойностите на резисторите.
_________________
If you read this line, remember not the hand that wrote it.
Remember the verse, songmaker's cry, the one without tears...


Последната промяна е направена от dimithehunt на Чет Апр 24, 2008 6:37 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Stanislav Bratanov
има опит
има опит


Регистриран на: Feb 08, 2006
Мнения: 285
Местожителство: Стара Загора/Варна

МнениеПуснато на: Чет Фев 07, 2008 11:29 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Като гледам схемата импеданса на конвертора е прекалено висок Sad
Губиш линейност и разделителна способност.
Гледай стойността на ''резистора'' след дака да не превишава 10-15 ома!
_________________
"Само в най-простото може да се вмести най-сложното"- Джунджи Кимура
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
altium
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит


Регистриран на: Sep 24, 2007
Мнения: 38

МнениеПуснато на: Пет Фев 08, 2008 2:51 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Проекта ти е много интересен и много ще се радвам да го докараш докрай. Аз от доста време се опитвам да измисля нещо подобно, но не ми достигат знанията Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dimithehunt
има опит
има опит


Регистриран на: Oct 12, 2005
Мнения: 64
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Нед Фев 10, 2008 4:29 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Stanislav Bratanov написа:
Като гледам схемата импеданса на конвертора е прекалено висок Sad
Губиш линейност и разделителна способност.
Гледай стойността на ''резистора'' след дака да не превишава 10-15 ома!


Смяташ ли? Горе съм писал 17Ω - малко над предложената от теб максимална стойност. Ако слеза по-ниско, ще се наложи да ползвам двустъпален изходен усилвател, да ползвам по-стръмен транзистор или да увелича R34 (с това и изходното съпротивление), за да постигна желаното изходно ниво. А аз искам да е максимално опростен и да има някаква минимална локала обратна връзка - в случая R36.
В моите очи 17Ω за пасивния I-V конвертор се оказаха "оптималния компромис".

Най-вероятно ще направя няколко проби - мога да променям усилването на стъпалото в малки граници. Без да го чуя не мога да твърдя нищо, просто мога да споделя съображенията си за избрания дизайн.
_________________
If you read this line, remember not the hand that wrote it.
Remember the verse, songmaker's cry, the one without tears...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
altium
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит


Регистриран на: Sep 24, 2007
Мнения: 38

МнениеПуснато на: Пон Сеп 08, 2008 11:25 am    Заглавие: Отговорете с цитат

dimithehunt,
как върви проекта?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dimithehunt
има опит
има опит


Регистриран на: Oct 12, 2005
Мнения: 64
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Пон Сеп 08, 2008 8:03 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Не върви... Аз го тикам напред.

За жалост не му отделям толкова време, колкото бих желал, и все още е на чертожната дъска. Но пък така идеите имат време да отлежат и узреят.
В интерес на истината малка част от представеното в началото на годината остана непроменено, но основната концепция си е все същата.
_________________
If you read this line, remember not the hand that wrote it.
Remember the verse, songmaker's cry, the one without tears...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Цифрово аудио Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.10 секунди