Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Horn OR open baffle ?
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Horn OR open baffle ?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Flame wars
Предишната тема :: Следващата тема  

Хорн или ОБ?
а. Хорн
66%
 66%  [ 64 ]
б. ОБ
33%
 33%  [ 32 ]
Общо гласове : 96

Автор Съобщение
Berlingo
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Sep 26, 2007
Мнения: 28
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пет Авг 29, 2008 11:35 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за предполагаемата цена!
Аз имам заявена поръчка към човек от БГаудио тима, който ще изработи и съгласува усилвател с хорни. Не бих се отметнал от нея и думата си Smile
Въпроса ми беше чисто сравнителен...

По темата.
Винаги съм си мислил, че за да работи един говорител, му трябва работна среда, обем, който да взаимодейства адекватно с мембраната му. Говоря като чист лаик, който се опитва да си обясни нещата...
Значи, ОБ колоните биха звучали добре според моята представа и логика в ОПРЕДЕЛЕНО помещение, поставени по определен начин, като голямо значение за звука също така би имал и материала, който е в стаята ЗАД ОБ колоните!
Това ме навежда на мисълта, че ако на мен ми харесат как звучат тези колони ТАМ, то ако ги купя и ги поставя ТУК, то те със сигурност НЯМА да звучат така!
Един вид... ако се проектират определени ОБ, то те трябва да се съобразят и 'донастроят' в съответното помещение. Зависими са както от размера на стаята, така и от това какво има в нея и зад колоните.
Това са много съобразяванки и бих казал - голям компромис.

Докато хорните според мен са по 'независими' и шанса да звучат добре на различи места е много по голям.

Поправете ме ако греша?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1919
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Авг 29, 2008 11:40 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Berlingo написа:
Благодаря за предполагаемата цена!
Аз имам заявена поръчка към човек от БГаудио тима, който ще изработи и съгласува усилвател с хорни. Не бих се отметнал от нея и думата си Smile
Въпроса ми беше чисто сравнителен...

По темата.
Винаги съм си мислил, че за да работи един говорител, му трябва работна среда, обем, който да взаимодейства адекватно с мембраната му. Говоря като чист лаик, който се опитва да си обясни нещата...
Значи, ОБ колоните биха звучали добре според моята представа и логика в ОПРЕДЕЛЕНО помещение, поставени по определен начин, като голямо значение за звука също така би имал и материала, който е в стаята ЗАД ОБ колоните!
Това ме навежда на мисълта, че ако на мен ми харесат как звучат тези колони ТАМ, то ако ги купя и ги поставя ТУК, то те със сигурност НЯМА да звучат така!
Един вид... ако се проектират определени ОБ, то те трябва да се съобразят и 'донастроят' в съответното помещение. Зависими са както от размера на стаята, така и от това какво има в нея и зад колоните.
Това са много съобразяванки и бих казал - голям компромис.

Докато хорните според мен са по 'независими' и шанса да звучат добре на различи места е много по голям.

Поправете ме ако греша?



Правилно разсъждаваш!
_________________

CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gogo
има сериозен опит
има сериозен опит


Регистриран на: Sep 17, 2004
Мнения: 512
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Авг 29, 2008 12:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Berlingo написа:
Благодаря за предполагаемата цена!
Аз имам заявена поръчка към човек от БГаудио тима, който ще изработи и съгласува усилвател с хорни. Не бих се отметнал от нея и думата си Smile
Въпроса ми беше чисто сравнителен...

По темата.
Винаги съм си мислил, че за да работи един говорител, му трябва работна среда, обем, който да взаимодейства адекватно с мембраната му. Говоря като чист лаик, който се опитва да си обясни нещата...
Значи, ОБ колоните биха звучали добре според моята представа и логика в ОПРЕДЕЛЕНО помещение, поставени по определен начин, като голямо значение за звука също така би имал и материала, който е в стаята ЗАД ОБ колоните!
Това ме навежда на мисълта, че ако на мен ми харесат как звучат тези колони ТАМ, то ако ги купя и ги поставя ТУК, то те със сигурност НЯМА да звучат така!
Един вид... ако се проектират определени ОБ, то те трябва да се съобразят и 'донастроят' в съответното помещение. Зависими са както от размера на стаята, така и от това какво има в нея и зад колоните.
Това са много съобразяванки и бих казал - голям компромис.

Докато хорните според мен са по 'независими' и шанса да звучат добре на различи места е много по голям.

Поправете ме ако греша?

Да, в общи линии нещата са такива. Тъй като при ОБ има и задна вълна, която не е "хваната" и насочена напред, както при хорните, то трябва да се обърне внимание какво има (или няма) зад ОБ. Колкото ОБ е по-далеч от задната стена, толкова (и субективно, и на симулации) повече се "изглажда" АЧХ отдолу и толкова по-надолу по честота слиза ОБ. Ако ги преместиш по-близо до стената, баса става доста по-твърд, бърз и стегнат (при мен в момента е така - стаята ми е малка), но се забелязва и засилено "пеене" на помещението. Пердетата, дето ги има в моята стая абсорбират главно от високите среди нагоре. Даже май доста абсорбират, но все пак разликата с и без тях е огромна (стаята ми е почти куб и има отвратителна акустика). А виж, в една средностатистическа жилищна стая нещата изобщо не изглеждат така - все пак се предполага, че ще имаш и диван (мека мебел), и някоя секция, че и други мебели. По принцип във всяка една стая е желателно да се направи каква да е акустична обработка, без значение какви са ОТ.
А настройката при ОБ е значително улеснена - трябва просто да ги преместваш напред, назад, наляво или вдясно, докато получиш желания резултат Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
zambo
чете


Регистриран на: Nov 08, 2007
Мнения: 11
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Авг 29, 2008 5:03 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

gogo написа:
...
А настройката при ОБ е значително улеснена - трябва просто да ги преместваш напред, назад, наляво или вдясно, докато получиш желания резултат...

И каква е разликата с други ОТ?

Очевидно ОБ имат бас, щом и Станков го е констатирал. Въпреки, че под 200-250Хц трябва да е налице акустично късо. Мистерия...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
haralanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 20, 2007
Мнения: 144
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Авг 29, 2008 9:37 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

zambo написа:
Мистерия...

Няма абсолютно никаква мистерия.

Най-сериозните проблеми при акустичните екрани се проявяват в областта на високия бас и ниската среда - музикантите наричали този диапазон "melody range" - защо ли Rolling Eyes
Басът се чува като функция на помещението, а не на музиката - колкото по-голямо е помещението, толкова повече се подсилва този ефект (което в моите очи се явява невероятен проблем, тъй като това свойство привлича вниманието на слушателя върху звука, а не върху Музиката)...
Слушането на музика, имаща големи динамични градации е трудна работа (направо си е невъзможно), поради ниската чувствителност на такава конструкция. Някакси не мога да слушам изпълнения нз оргомен симфоничен оркестър на ниски нива за не криви усилвателя Twisted Evil

По въпроса за рупорите - едва ли в близките няколко хилядолетия някой ще измисли нещо по-добро от преднонатоварените хорни в комбинация с маломощни еднотактни стъпала.
_________________
E=mc^2 +/-3dB
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
DIY
има опит
има опит


Регистриран на: Sep 08, 2004
Мнения: 130
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Авг 31, 2008 9:57 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

haralanov, моите OB са с 93dB говорител, Fostex FE126E.
На Жоро не помня колко са чувствителни говорителите,
но ги слуша с 4 ватов лампов SE, без никави проблеми.
Смятам че проблема с акустиката на стаята и баса стои с
еднаква сила за всички типове озвучителни тела,
може би само затворения обем е по непретенциозен.

Поздрави,
Ангел
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Berlingo
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Sep 26, 2007
Мнения: 28
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Сеп 01, 2008 5:28 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

DIY написа:
haralanov, моите OB са с 93dB говорител, Fostex FE126E.
На Жоро не помня колко са чувствителни говорителите,
но ги слуша с 4 ватов лампов SE, без никави проблеми.
Смятам че проблема с акустиката на стаята и баса стои с
еднаква сила за всички типове озвучителни тела,
може би само затворения обем е по непретенциозен.

Поздрави,
Ангел


Аз обаче продължавам да не се съгласявам, че 'проблема с акустиката на стаята и баса стои с еднаква сила за всички типове озвучителни тела' Cool
Хорните са значително по непренциозни от ОБ.
И това го мисля, понеже си имам някакво понятие от физика и нейните закони.
Не мисля, че акустиката е наука, далечна от простите физични закони Cool
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zambo
чете


Регистриран на: Nov 08, 2007
Мнения: 11
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Сеп 01, 2008 6:12 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Неправилно разсъждаваш.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
haralanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 20, 2007
Мнения: 144
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Сеп 01, 2008 9:55 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

DIY написа:
слуша с 4 ватов лампов SE, без никави проблеми.

Сигурен ли си?

DIY написа:
моите OB са с 93dB говорител, Fostex FE126E.

Притежавам въпросният говорител. Стои наказан в ъгъла на слушателското ми помещение. Има ужасяващ тон под 600 и над 4000Хз, а мощната му магнитна система според мен го прави крайно неподходящ за използване на акустичен екран, още повече че това говорителче не трябва да вижда нищо под 200Хз, понеже може да докара слушателя до мозъчен инсулт с "прекрасния си тон".

п.с. А какво те кара да мислиш, че затворения обем не е толкова претенциозен към разположение?
_________________
E=mc^2 +/-3dB
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит


Регистриран на: Oct 25, 2005
Мнения: 1536
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Сеп 01, 2008 11:03 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

haralanov написа:
DIY написа:
слуша с 4 ватов лампов SE, без никави проблеми.

Сигурен ли си?

DIY написа:
моите OB са с 93dB говорител, Fostex FE126E.

Притежавам въпросният говорител. Стои наказан в ъгъла на слушателското ми помещение. Има ужасяващ тон под 600 и над 4000Хз, а мощната му магнитна система според мен го прави крайно неподходящ за използване на акустичен екран, още повече че това говорителче не трябва да вижда нищо под 200Хз, понеже може да докара слушателя до мозъчен инсулт с "прекрасния си тон".

п.с. А какво те кара да мислиш, че затворения обем не е толкова претенциозен към разположение?


Това спрямо широколентов за 150лв чифта ли е? Very Happy
_________________
Обичам всичко това, заради което другите ме мразят!

Bigger is Better !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя AIM Адрес Yahoo Messenger MSN Messenger
Berlingo
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Sep 26, 2007
Мнения: 28
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Вто Сеп 02, 2008 12:14 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Досега никой не е успявал да ме убеди, че евтините работи са много хубави Smile Верно, както обичам да казвам... скъпите неща може и да са калпави... но хубавите задължително са скъпи Smile
А за ОБ колоните... сигурно тези по магазините ги затварят, за да не влиза прах Wink
Майтап си правя... давам го малко по несериозно...

Като доживея да чуя еднакъв клас хорни и ОБ, тогава ще изразя лично мнение Smile За сега само разсъждавам върху така наречения 'работем обем' на говорителя Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
DIY
има опит
има опит


Регистриран на: Sep 08, 2004
Мнения: 130
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Сеп 02, 2008 10:18 am    Заглавие: Отговорете с цитат

haralanov написа:
DIY написа:
слуша с 4 ватов лампов SE, без никави проблеми.

Сигурен ли си??

Да, слушах ги при него, ако желаеш отиди и ги чуй лично,
Жоро на никой не е отказал прослушване.
Има 2 бафъла, Кристалите и No Box на Visaton, леко модифициран.

haralanov написа:
DIY написа:
моите OB са с 93dB говорител, Fostex FE126E.

Притежавам въпросният говорител. Стои наказан в ъгъла на слушателското ми помещение. Има ужасяващ тон под 600 и над 4000Хз, а мощната му магнитна система според мен го прави крайно неподходящ за използване на акустичен екран, още повече че това говорителче не трябва да вижда нищо под 200Хз, понеже може да докара слушателя до мозъчен инсулт с "прекрасния си тон". ?

Отново те каня да ги чуеш в къщи, все още бафълите са на етап макет,
но може да се добие представа за звука им. Проекта е No Box на Visатon, вместо B200 e FE126E.
Определено няма ужасяващ тон под 600 и над 4 kHz.
Прослушвани са от хора притежаващи Tannoy 15" monitor,
Sonus Faber Cremona, Lowther EX3. Да, всеки от тези озвучителни тела
има предимства пред моя проект, но никой не получил мозъчен инсулт Very Happy

haralanov написа:
п.с. А какво те кара да мислиш, че затворения обем не е толкова претенциозен към разположение?

Личният ми опит. Преди години, когато се преместих в друг апартамент
и стаята ми беще доста празна, един познат донесе затворени озвичителни тела и ги местихме из цчлата стая.
Определено бяха по по малко капризни по отношение на разположението от моите басрефлески, които имах тогава.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Berlingo
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Sep 26, 2007
Мнения: 28
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Вто Сеп 02, 2008 12:53 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Що ли ги деля нещата малко на обем, в който добрата колона свири и обем, който помага на добрата колона да свири.
Що ли си мисля, че обема въздух вътре в ОТ има съвсем друга функция, отколкото обема извън.
И че колкото повече ги омесваме двата обема, толкова е по труден контрола Smile

Или се намирам само на приказка?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
haralanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 20, 2007
Мнения: 144
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Сеп 02, 2008 8:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

DIY, вече гостувах на Жоро и чух как свирят бафълите.
Наистина не бих си позволил да коментирам нещо, което не съм слушал. Попитай го какво се чу като пуснахме малко по-динамична симфонична музика и дали 4W са достатъчни дори и за нормално звуково ниво...

DIY написа:
Отново те каня да ги чуеш в къщи, все още бафълите са на етап макет, но може да се добие представа за звука им.

Благодаря за поканата, ще дойда като ги завършиш (само кажи какво пиеш Wink )


DIY написа:
Прослушвани са от хора притежаващи Tannoy 15" monitor, Sonus Faber Cremona, Lowther EX3.

Познавам ги и тримата. Човекът със Кремоната наистина чува адски много и винаги е бил обективен в оценката си, но той пък гони космическа прецизност на звука, за сметка на леееката стерилност и леееко пожертваната музикалност.
Ако ти е казал, че Фостекса свири и наистина си го е мислел, можеш да му се довериш напълно и да не се притесняващ за подробностите (все пак осъзнавам и ценовия ранг на този проект, така че не може да се гони феноменално възпроизвеждане за тези пари).

Успехи и скорошно довършване на проекта ти!
_________________
E=mc^2 +/-3dB
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 885
Местожителство: Троян / Априлци

МнениеПуснато на: Чет Сеп 04, 2008 10:44 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

1. Гласувах за хорни.
2. В момента /от месец/ слушам и прогонвам два широколентови сложени в ъгъла на стаята на една маса, дори не са и на дъска.
3. Правя хорни и ще правя само хорни.
В София имам два чифта, като имам време и свикна с колата, ще ги докарам тук.
В Троян имам един готов чифт, правя всичко възможно да ги боядисам /черно, естествено Smile/ но от месец-два ми изскачат други неща /от които идват пари/ и ме бавят. Тук имам и един разкроен чифт, който съм замислил да бъде като "показно" - елементарна форма, но с добър дизайн Smile, с конструктивна възможност да "приеме" както и най-доброто - Етер, така и най-евтиното - примерно TVM - сравненията са хубаво нещо, а и хората и техните портфейли са различни Wink
4. Когато съм някъде другаде за месец-два, предпочитам да взема два широколентови и да ги слушам ей-така, без нищо или пък сложени в ОБ.
5. И хорните и ОБ са отворен тип озв.тела - това като пояснение.
6. И хорните и ОБ са кофти тип озв.тела - изискват WAF -> ∞
7. И хорните и ОБ са многократно по-добри от комерсиалните многолентови затворени системи с/без басрефлекс.
8. Противопоставянето е ненужно, според мен.
Поздрави,
Теодор.
_________________

What this world needs is a good 5 Watt amplifier ~ Paul Klipsch
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Flame wars Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 6 от 8

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.10 секунди