Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Tweaking за начинаещи Sony CDP-XE210 - Updated 01.11.2008
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Tweaking за начинаещи Sony CDP-XE210 - Updated 01.11.2008
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Цифрово аудио
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
asen_v_k
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Aug 29, 2008
Мнения: 140
Местожителство: Padova (Italia)

МнениеПуснато на: Чет Сеп 25, 2008 3:52 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

bluewater написа:
Ами то хубаво, че са изходни , но освен че са изходни са и разделителни. Какво разделят? Smile Разделят от прав ток плеъра и следващото устройство. До колкото се вижда обаче в изхода на плеъра имаме Операционни Усилватели. Тези ОУ рядко имат някакво постоянно напрежение на изхода си, следователно наличието на разделителни кондензатори тук би могло да е безсмислено. Правилния подход към проблема е да се види първо дали наистина имаме нужда от тях и после даваме луди пари за хай-енд.

Най-добрия кондензатор е липсващия кондензатор.

Ако не трябваха тези кондензатори, мислиш ли че някой би ги слагал?
Да речем че от входа на усилвателя ги махнах сега ако ги махна и от изхода на плеъра оставам без кондензатор.
Сигурни ли сме че няма да мине прав ток?
Ако мине прав ток какво би станало?
Защо ги слагат и между две стъпала в един и същи усилвател?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bluewater
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: May 28, 2007
Мнения: 44
Местожителство: Балчик

МнениеПуснато на: Чет Сеп 25, 2008 4:51 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ама това не са въпроси които трябва да задаваш на мен. Трябва да ги зададеш на себе си. Трябва да хванеш мултиметъра и да измериш дали има напрежение върху този кондензатор. Ако няма, то отговора е очевиден.

Извинявай , ако препоръките ми са прозвучали грубо, не целя да те засегна. Просто при модификация на една техника е много важно да знаеш какъв е принципа и на работа. Не разчитай само на това което си видял и прочел. Понякога е добре да вложиш и собствени идеи, особенно при условие, че за модификация на техника Х прилагаш идеи които си видял в техника A , B и C.

Успех!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
asen_v_k
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Aug 29, 2008
Мнения: 140
Местожителство: Padova (Italia)

МнениеПуснато на: Чет Сеп 25, 2008 6:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

bluewater написа:
Ама това не са въпроси които трябва да задаваш на мен. Трябва да ги зададеш на себе си. Трябва да хванеш мултиметъра и да измериш дали има напрежение върху този кондензатор. Ако няма, то отговора е очевиден.

Извинявай , ако препоръките ми са прозвучали грубо, не целя да те засегна. Просто при модификация на една техника е много важно да знаеш какъв е принципа и на работа. Не разчитай само на това което си видял и прочел. Понякога е добре да вложиш и собствени идеи, особенно при условие, че за модификация на техника Х прилагаш идеи които си видял в техника A , B и C.

Успех!

Според теб е достатъчно да мерия с мултиметъра за прав ток?!?!?!
Къде си виждал устройство без този кондензатор?
Това че при усилвателни стъпала захранвани с еднополярно захранване е задължителен не означава че иначе не е задължителен?
Не съм се засягал но имам чувството че се майтапите Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
DIYDAC
отстранен


Регистриран на: Jun 24, 2008
Мнения: 12

МнениеПуснато на: Нед Окт 05, 2008 2:11 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако следващото стъпало след плеъра има разделителни кондензатори можеш да ги махнеш, ако няма то в случая трябва да се прецени!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
asen_v_k
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Aug 29, 2008
Мнения: 140
Местожителство: Padova (Italia)

МнениеПуснато на: Съб Ное 01, 2008 5:28 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

От един плеър Пионер ми остана платка за слушалков амп виж -
"Мод на Pioneer PDM750 Reference Serie с жици и лампи." и реших да сдобия евтиното Сони със слушалков изход.

За целта проверих дали има място на предният панел и след като изрязах ненужно голямата платка на бутона за включване се намери точното място.


Получи се доста добре според мен, въпреки че можех да се постарая да не нацеля надписа на лицевият панел

Преди:


След:


Гледайки няколко минути схемата на сонито в един момент открих нещо заради което за малко не паднах от стола:


Погледнете захранването на операционните усилватели едното рамо е -12 волта а другото +5 волта, аз не разбирам много но навсякъде съм виждал -+15 волта или малко повече или по малко.
Реших че Сони са решили да направят така този много евтин модел, но проверявайки други схеми на сходни плеъри от серията ХЕ октих че всичките са направени по този начин т.е. операционните са захранени с това което са имали, само един беше с -+7 волта.
Заради новият слушалков АМП трябваше да сложа отделно захранване с -+ 15 волта поне аз да направя нещата както трябва...
Траф от Пионер с -+15 волта и +5волта, кондензатори Елна и 7815, 7015, 7805


Слагайки захранването реших да захраня и операционните на плеъра с -+15 волта а не куцото решение на Сони.
Получи се доста добре и само с една срязана писта, сложих и два елна кондензатора за филтриране на захранването непосредствено до операционните точно над неелектролитните.


Виждайки че усилвателят за слушалки няма нито един кондензатор по пътя на сигнала а от операционните излизат 20 миливолта които при пропадане на захранването се повишават, зашото кондензаторите се разреждат по различен начин и -+ входа на ОУ се дебалансира, реших все пак да имам поне на изхода на ОУ кондензатор.
Там сложих 2 неполярни серия AWF на Ниппон които взех от Пионера.


Следващите стъпки ще бъдат:
Захранване на ДАК-а с вече готовите 5 волта от отделното захранване.
Смяна на кондензаторите Ниппон с Блек Гейт само да мога да ги намеря.
Спред мен плеърът в момента свири доста по добре но може и да си внушавам.
Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
asen_v_k
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Aug 29, 2008
Мнения: 140
Местожителство: Padova (Italia)

МнениеПуснато на: Нед Ное 09, 2008 1:38 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето го и третият мод на този плеър който е окончателен имайки предвид добрият резултат който се получи, според мен повече от този плеър не може да се изкара.
Първо реших да сменя скапаният операционен на Мицубиши но не намерих AL вертикален вариант и затова си направих преходник използвайки два двойни операционни, просто беше по лесно и платката се получи доста добре




Реших да свържа операционият само като съгласуващ на изходно съпротивление без никакво усилване правейки един Voltage Follover.


Плучи се много добре, достатъчно силен сигнал без опастност да изгори слушалките и доста линайна характеристика.
След което пробвах няколко различни оерпационни митичният сред музикантите JRC4558D, скапаният и прехвален NE5532 на Тексас инструментс и TL072 на SGS, нямах възможност да пробвам други като OPA, LM, AD.
Не зная дали има значение кой е производителят на тези ОУ но мога да ви кажа че според мен звука от JRC и NEто беше отвратителен с подтиснати високи и средни с някякъв размазан бас и след 30 минути слушане те заболява главата.
След като сложих TL072 в тази схема останах много изненадан, на места може да се спори кой свири по добре но в тази схема просто разликата между ТЛ и НЕ беше мнооого голяма, просто звука който излезе от ТЛа беше доста успокояващ с отворени средни и срендовисоки подобни на ламповият, който не вярва да проба.
След което смених всички операционни на този плеър с ТЛ072.

Имайки вече готовият трансформатор реших да захраня не само операционните но и аналоговата част на ДАК-а с други 5 волта.
За целта сложих два греца с 1N4007 шунтирани с 100нано след което 6800 uF за операционните и 10000 uF за 5/те волта на аналоговата част на ДАК-а шунтирани с 100 нанофарада.
За операционните използвах 7815 и 7915 - дори и да имат шум така ми беше просто по лесно, след тях 100 нано и 100 uF.
5те волта за ДАК-а ги направих с LM317 и сложих тример за да мога да регулирам 5.1 волта захранване както е по даташиит.


Може да се спори дали този дак е евтин лош или просто е един дак, гледах че Сони са го слагали и на професионални минидиск плеъри а също така има отделни захранвания за цифрова част, генератор, аналогова част и всичко това е разделено на лев и десен канал, според мен не е чак толкова евтин и лош за еднобитов ДАК.
Мерейки офсета на операционните реших да махна всички кондензатори по пътя на сигнала и така да нямам съмнения дали съм сложил най скъпият и добър кондензатор, след което смених всички кондензатори на плеъра с ЕЛНА нормална Р3 серия.
Звука на плеъра се промени много и спред мен достигнах това което търсих и което може да се постигне с евтина машина без много вложени средства.
Може би било по добре една лампа в клас А да стопли малко звука, но засега мисля да го оставя така и да бъде плеър само с ОУ и без кондензатори.
Ето една схема за който иска да пробва.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
asen_v_k
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Aug 29, 2008
Мнения: 140
Местожителство: Padova (Italia)

МнениеПуснато на: Нед Ное 09, 2008 1:54 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

При липса на мрежово захранване при разреждане на кондензаторите на изхода на слушалките се получава офсет по прав ток, за да ги предпазя сложих едно реле което при липса на захранване дава на късо изхода на усилвателя.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Цифрово аудио Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.13 секунди