Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Тази "лоша" резонасност на конструкциите при Хорни
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Тази "лоша" резонасност на конструкциите при Хорни

 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Хорни и ТЛ
Предишната тема :: Следващата тема  

Трябва ли да се преследва на всяка цена "безрезонасна" конструкция при Хорни и ТЛ ?
Да
47%
 47%  [ 37 ]
Не
23%
 23%  [ 18 ]
Не мога да преценя (не че съм тъп, но нищо не разбирам)
29%
 29%  [ 23 ]
Общо гласове : 78

Автор Съобщение
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 885
Местожителство: Троян / Априлци

МнениеПуснато на: Пет Окт 31, 2008 10:27 pm    Заглавие: Тази "лоша" резонасност на конструкциите при Хорни Отговорете с цитат

Естеството на конструкциите при Хорни и ТЛ, особено при хорните, предполага отвореност и свобода.
Именно тази свобода, отвореност и интегритет на големия звук са основата на легендарно превъзходното им МУЗИКАЛНО поведение, излъчване, въздействие ...
Не говоря за модели претендиращи за 40 херца и скопени до степен устата да изглежда като хипертрофирал басрефлексен отвор.

Ние трябва критично да се отнасяме към сигналите и внушенията постъпващи към нашите сетива от околния свят; трябва да виждаме повече, отколкото гледаме; трябва да сме господари, а не роби.
Абсолютно безрезонасна конструкция ? Smile ... ok, не зная за вас, но за мен това звучи като 'препариран звук', 'dead man walkin, 'убих кучето' ... Smile

Добре, правим елементите на една конструкция максимално дебели, колкото финансите позволяват, или колкото на някакъв "гуру" му е текнало да ни каже. Оребряваме, спъваме, стягаме максимално ... и какво ? Какво в крайна сметка постигаме когато правим това ?

Моят личен отговор: Let the Music Play Smile
_________________

What this world needs is a good 5 Watt amplifier ~ Paul Klipsch
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит


Регистриран на: Oct 25, 2005
Мнения: 1536
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пет Окт 31, 2008 10:33 pm    Заглавие: Re: Тази "лоша" резонасност на конструкциите при Х Отговорете с цитат

Аз съм графата "Тъп съм не знам" ама мнението ми е колкото може по-малко компромиси, пък нека стените да са дебели и колоните тежки Very Happy
_________________
Обичам всичко това, заради което другите ме мразят!

Bigger is Better !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя AIM Адрес Yahoo Messenger MSN Messenger
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1919
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Окт 31, 2008 11:38 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Да ако говориме за контрабас резонанса на тялото придава душата на инструмента, но при хорните и ТЛ-а колкото по-малко добавени привкуси толкоз по-добре.
_________________

CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Audiomaster
има сериозен опит
има сериозен опит


Регистриран на: Jul 08, 2008
Мнения: 111
Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Пет Окт 31, 2008 11:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Е, друго си е рекламното клише, че едно ОТ се разработвало като "фин музикален инструмент" , което е пълна глупост.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1919
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Окт 31, 2008 11:54 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Audiomaster написа:
Е, друго си е рекламното клише, че едно ОТ се разработвало като "фин музикален инструмент" , което е пълна глупост.


Е ако не влажиш старание, умение и любов в работата обикнвено резелтата е лош
_________________

CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Angel Dimitrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Feb 10, 2005
Мнения: 277
Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Съб Ное 01, 2008 12:02 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Съвсем е едно да трепти тялото на музикалния инструмент , както казва Боби по-горе , друго е да ти бие на кашон ОТ Smile
От едното очакваме точно определено звучене а от другото - всичко. И как ще определим да ни резонира като виола когато свири или като на тъпан, това ОТ ?

Аз лично гласувам за безрезонансна конструкция , нека говорителя извади на показ всичко което може, тогава и ще го оценим качествено,
все пак това е източника, не акустичното оформление.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Momchil
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 25, 2005
Мнения: 332
Местожителство: Горна Оряховица(студент Варна)

МнениеПуснато на: Съб Ное 01, 2008 1:18 am    Заглавие: Отговорете с цитат

След като поработих година върхо точно този проблем, като направих маите хорни :
Както преди така и сега продължавам вече и от опит да твърдя ,че колкото повече се мъчим да контролираме едно тяло , толкова то повече ни се изплъзва между пръстите и се гъне .
Защо просто да не му създадем обстановка да си развива гласът , вместо да му притискаме вратлето отвът границите на позволеното . Smile

Дълбок респект и уважение към всички ви !
Поздрави: Момчил
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Audiomaster
има сериозен опит
има сериозен опит


Регистриран на: Jul 08, 2008
Мнения: 111
Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Съб Ное 01, 2008 1:56 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Borislav Stankov написа:
Audiomaster написа:
Е, друго си е рекламното клише, че едно ОТ се разработвало като "фин музикален инструмент" , което е пълна глупост.


Е ако не влажиш старание, умение и любов в работата обикнвено резелтата е лош


Така е, аз обаче визирах конкретно Sonus Faber, които имат за мото именно това изречение. А те си правят корпусите точно обратното, според правилата за конструиране на качествени ОТ, но твърдят друго, за това писах по-горе. Но тук се говори за хорни и ТЛ, така че там положението е друго, аз само дадох пример как може неправилно ( а и умишлено може би ) да се ползва едно клише.

Поддръжник съм повече на идеята, че хорните трябва да са със здрави стени, нерезониращи, за да се получи качествен вълновод. От друга страна, нашите човешки излъчватели на говорния апарат, както и приемниците ни - ушите ни, са направени от гъвкави тъкани и си вършат работата перфектно. Тогава това значи, че ако не можем да ги направим здрави и безрезонансни чрез повишаване на якостта и твърдоста и липсата на възможност за вибрации, обратният подход, както е направил това Създателя, може би също би бил успешен. Гъвкави стени с гладки повърхности, които да не оцветяват чрез излишни резонанси звука, но да водят звуковата вълна без загуби през вълновода. Под гъвкави имам предвид нещо като структурата на ушната мида, със същата твърдост ( или по-скоро стегнатост) и свойства като материал. Не знам дали има някой друг, който да е мислил над този въпрос подобно на мен, аз все още съм раздвоен относно начина на премахване на резонансите. Но при всички случаи да се остави тялото на хорната да си резонира, това значи да си внася каквото и скимне от себе си като звуци и призвуци. Или много твърда, за да не резонира, или от демпфиран материал, за да обере резонансите. Резонансите са нужни на корпусите на музикалните инструменти, където въпроса със звукоизвличането стои другояче. Всеки лютиер го знае това.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Steliyan Stoyanov
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Feb 03, 2005
Мнения: 43
Местожителство: София, Монтана

МнениеПуснато на: Съб Ное 01, 2008 11:37 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз пък си мислех за полимерни материали залепени по дължината на рупора. Или битумно-полимерни. Вие какво ще кажете Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Ное 01, 2008 11:53 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз глсувах с "НЕ" защото във въпроса присъства фразата "на всяка цена", пък и защото безрезонансната конструкция е нещо непостижимо.
Всеки материал има собствен резонансен спектър и единственото, което можем да направим по въпроса, е да потърсим материал, който да подхожда като характеристика на нашата конструкция.
За дебелина на стените трябва да се търси оптимум, също съобразен с конкретната конструкция, както и с вече избрания материал.
Много аудиофили подхождат хитро към въпроса, оставякйи конструктивна възможност да се удебеляват стените, докато се постигне желаният резултат.

Steliyan Stoyanov написа:
Аз пък си мислех за полимерни материали залепени по дължината на рупора. Или битумно-полимерни. Вие какво ще кажете Smile


Това е най-ефикасният начин да изчезнат басите при хорните.
За TL нещата се решават с точно подбрано и разположено количество вата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1919
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Ное 02, 2008 12:32 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Audiomaster написа:
...


Сега като спомена човешкото ухо се сетих за митбъстърс и различните им опитите с балистичния гел. Представих си ОТ направено от този материал или пластелин.
Very Happy
_________________

CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 13, 2005
Мнения: 730
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Ное 03, 2008 9:55 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Според мен безрезонансно тяло може да се направи от много дебел дунапрен или някаква микропореста гума. Друг е въпроса как ще звучи. Според мен в резонанса няма нищо лошо стига да е изведен извън работната област на тялото (доколкото е възможно, токава пак ще има хармоници, ама те са цвета на нещата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 885
Местожителство: Троян / Априлци

МнениеПуснато на: Чет Ное 06, 2008 9:41 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Изключително съм доволен от резултатите от анкетата Weedman
----------
Да 47% [ 24 ]
Не 25% [ 13 ]
Не мога да преценя (не че съм тъп, но нищо не разбирам) 27% [ 14 ]
----------
_________________

What this world needs is a good 5 Watt amplifier ~ Paul Klipsch
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1243
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Мар 17, 2009 8:53 am    Заглавие: Отговорете с цитат

При хорните действително трябва да сме много внимателни с действието си върху "безрезонансността" на конструкцията. Опастността да умъртвим и музиката е реална.

Но за ТЛ-там нещата са еднопосочни-"мъртвия" корпус кара баса да бъде естествен, контурен и дълбок, а средите чисти и без оцветяване. Там има и един майсторлък с ватата Wink

Създаването на добро озвучително тяло действително не е лека задача.
На Аудионот(Хм, винаги съм се чудел защо нямат широколентови озвучителни тела Very Happy ) действително се акцентира на музикалността на конструкцията-и резултата действително е много добър.

Oт друга страна фирми като Sonus faber, Avalon и много други акцентират на борбата с резонансите- и пак резултата е великолепен.



А пък нали ние сме си DIY-ери-всеки прави нещата както на него му харесва и както може..но е хубаво да се сравняваме и върховите индустриални постижения...защото може да загубим реална преценка на това което правим Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение MSN Messenger
Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1863
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Мар 20, 2009 4:20 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

oceanman написа:
При хорните действително трябва да сме много внимателни с действието си върху "безрезонансността" на конструкцията. Опастността да умъртвим и музиката е реална.

Но за ТЛ-там нещата са еднопосочни-"мъртвия" корпус кара баса да бъде естествен, контурен и дълбок, а средите чисти и без оцветяване. Там има и един майсторлък с ватата Wink

Създаването на добро озвучително тяло действително не е лека задача.
На Аудионот(Хм, винаги съм се чудел защо нямат широколентови озвучителни тела Very Happy ) действително се акцентира на музикалността на конструкцията-и резултата действително е много добър.

Oт друга страна фирми като Sonus faber, Avalon и много други акцентират на борбата с резонансите- и пак резултата е великолепен.



А пък нали ние сме си DIY-ери-всеки прави нещата както на него му харесва и както може..но е хубаво да се сравняваме и върховите индустриални постижения...защото може да загубим реална преценка на това което правим Wink
Very Happy Авалон - едно от най-големите недорозумения което съм слушал , да не говорим ,че притежавам говорители използвани в най-скъпият им модел 160 000лв -Етон Crying or Very sad , почукваш Авалон в долния край -всичко ок , почукваш колоната в горноя край и слушай какво става ,резултата е плачевен.
_________________
Etheraudio
BGaudio
Metropolisaudio
Министерство на Звука
.......срещу ми мишки църкат
като ме видят , познай къде си бъркат.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Хорни и ТЛ Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.12 секунди