Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Модели на хорна
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Модели на хорна
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Хорни и ТЛ
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 13, 2005
Мнения: 730
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Окт 11, 2005 3:49 pm    Заглавие: Модели на хорна Отговорете с цитат

ultimate написа:
amitko написа:
Математически вярна хорна е нещо доста интересно....Няма такава...всички налични сметки и симулации са просто модел на процесите в хорната, като смея да твърдя всеки си има някакви недостатъци....

Може би все пак има. Това е трансформатор на импеданси с разпределени параметри. И най-вероятно това е експонециалната хорна /позабравил съм теорията, говоря малко наизуст/. Но не само, че сигурно е най-дълга, но е и трудна за изпълнение. За това има модели, които я скъсяват или апроксимират.
Твоят е от лесните за изпълнение, но мащабът е неподходящ и не мога да го видя Sad Ако може с по-дебели линии и по-малък формат.



Трасворматора на импеданси е само един от възможните модели (не става дума за конкретната функция, дали е експонента или нещо друго).

Файла просто е в реални размери, просто програмата с която го чертая е такава....

колкото до другото. Нещата трябва да се разделят на две колко е трудно за моделиране и колко е трудно като дърводелска работа...

Моето определено е лесно като дърводелство, но като моделиране не е особено проста работа. Затова като я направя искам и други да я чуят, а и ако има възможност да и се измерят параметрите, защото ако са такива каквито предвиждам значи що годе читаво моделирам процесите вътре. Само да поясня че няма нищо общо с модела на King и не е линейна апроксимация на експонента или на каквато и да е друга функция...

А преимуществото е че модела няма да зависи толкова от параметрите на драйвера, колкото и еретично да звучи това...

Може и да не е вярно, не знам

По моя сметка би трябвало да е настроена на 87Hz +- 3 с 95% вероятност, ако излезе извън диапазона 84-90 Hz значи сметките не са верни, но най - вероятно пак ще става за слушане, ако ли пък не ще си направя малките TL.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 885
Местожителство: Троян / Априлци

МнениеПуснато на: Вто Окт 11, 2005 4:03 pm    Заглавие: Re: Модели на хорна Отговорете с цитат

amitko написа:
... еретично ...

Тоест, и ти "търсиш" встрани от "класическите" постановки [Webster, Olson, Leach, Keele...] ??

Преместено от друга тема:
Експоненциалната е най-къса от смислените контури за н.ч.; най-дълга е чистата хиперболична. Коничната е рядко използвана /да не се бърка с коничната форма на отделните ходове/.
_________________

What this world needs is a good 5 Watt amplifier ~ Paul Klipsch
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Вто Окт 11, 2005 7:53 pm    Заглавие: Re: Модели на хорна Отговорете с цитат

progressor написа:
amitko написа:
... еретично ...

Тоест, и ти "търсиш" встрани от "класическите" постановки [Webster, Olson, Leach, Keele...] ??

Преместено от друга тема:
Експоненциалната е най-къса от смислените контури за н.ч.; най-дълга е чистата хиперболична. Коничната е рядко използвана /да не се бърка с коничната форма на отделните ходове/.

Имаш ли някакъв обобщен материал, в който се сравняват различни контури?
amitko, трансформатор на акустичен импеданс е предназначението, действието на хорна, а не модел. Това действие е предмет на моделирането. Твоята конструкция действително е трудна за смятане, макар и най-често срещана /не конкретната, че не мога да я видя/. Парциално-коничната, а не коничната, както отбеляза и progressor. Ако споделиш по-особения начин, по който си подходил при сметките, ще е много интересно. Под "конична", разбира се, имаме предвид не конкретната форма, а звуковод с квадратично нарастване на сечението по дължината. Май всички хорни оформени от плоскости се състоят от няколко последователно навързани пресечени конуси, всъщност - пресечени пирамиди.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 885
Местожителство: Троян / Априлци

МнениеПуснато на: Сря Окт 12, 2005 7:11 am    Заглавие: Re: Модели на хорна Отговорете с цитат

Цитат:
... обобщен материал, в който се сравняват различни контури?

- Например: http://melhuish.org/audio/hornshape.html
- Както и:

Има разбира се и други източници Smile
_________________

What this world needs is a good 5 Watt amplifier ~ Paul Klipsch
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 13, 2005
Мнения: 730
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Окт 13, 2005 10:05 am    Заглавие: Re: Модели на хорна Отговорете с цитат

ultimate написа:
progressor написа:
amitko написа:
... еретично ...

Тоест, и ти "търсиш" встрани от "класическите" постановки [Webster, Olson, Leach, Keele...] ??

Преместено от друга тема:
Експоненциалната е най-къса от смислените контури за н.ч.; най-дълга е чистата хиперболична. Коничната е рядко използвана /да не се бърка с коничната форма на отделните ходове/.

Имаш ли някакъв обобщен материал, в който се сравняват различни контури?
amitko, трансформатор на акустичен импеданс е предназначението, действието на хорна, а не модел. Това действие е предмет на моделирането. Твоята конструкция действително е трудна за смятане, макар и най-често срещана /не конкретната, че не мога да я видя/. Парциално-коничната, а не коничната, както отбеляза и progressor. Ако споделиш по-особения начин, по който си подходил при сметките, ще е много интересно. Под "конична", разбира се, имаме предвид не конкретната форма, а звуковод с квадратично нарастване на сечението по дължината. Май всички хорни оформени от плоскости се състоят от няколко последователно навързани пресечени конуси, всъщност - пресечени пирамиди.




Напротив, точно модел е, както например цикъла на Карно е модел на процесите в ДВГ....
Мисля че има известно недоразумение... модел наричам системата от постулати чрез която се описва даден феномен....Конкретното изпълнение наричам дизайн...

Та значи моят модел въобще не е свързан с акустиката (поне не е завължително, а и нищо не разбирам от акустика). Не се педставя чрез движение на нещо в нещо ии не се симулира с метод на крайните елементи...

Бях писал някъде по форума от какво тръгват нещата...
Ще се опитам да го разкажа с инженерна терминология...
Разглеждам хорната като една непрекъсната система от филтри (непрекъсната в смисъл че са бесброй много филтри зависещи от непрекъснат параметър - дължината на хорната).

На единия краи на хорната има все едно генератор на шум, и от нея излиза каквото остене след филтрите...

Математическият модел на това нещо е по - интересен (потърсих нещо подобно но засега не съм попаднал) и може да се прилага за доста неща (не знам какви), не само за хорни.
Базира се на факта че винеров процес (математическия модел на бял шум) се поглъща от област с фрактални граници.

за съжаление сметките не са особено прости и не мога да доведа модела до край (а и не остава време да се захвана сериозно стова). Когато го завърша ще го публикувам..

Та конкретния дизайн е направен използвайки някакви прости приближения на този модел...не е казано че е по - добър от съществуващите или че ще може да се правят по - хубави хорни, простое различен
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dreamer
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Aug 22, 2004
Мнения: 129

МнениеПуснато на: Чет Окт 13, 2005 10:29 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Цикъл на карно е най-ефективния термодинамичен цикъл - изобарен, изотермен, изобарен, изотермен. Цикъла на ДВГ - (в wikipedia като цикъл на Ото) е изохорен, изотермен, изохорен, изотермен.

Иначе, поздравления за усилията ти за модела.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Чет Окт 13, 2005 11:15 am    Заглавие: Re: Модели на хорна Отговорете с цитат

amitko написа:
Напротив, точно модел е, както например цикъла на Карно е модел на процесите в ДВГ....
Мисля че има известно недоразумение... модел наричам системата от постулати чрез която се описва даден феномен....Конкретното изпълнение наричам дизайн...

Та значи моят модел въобще не е свързан с акустиката (поне не е завължително, а и нищо не разбирам от акустика). Не се педставя чрез движение на нещо в нещо ии не се симулира с метод на крайните елементи...

Бях писал някъде по форума от какво тръгват нещата...
Ще се опитам да го разкажа с инженерна терминология...
Разглеждам хорната като една непрекъсната система от филтри (непрекъсната в смисъл че са бесброй много филтри зависещи от непрекъснат параметър - дължината на хорната).


В инж. терминология - линия /среда/ с разпределени параметри. Тук - верига от навързани един след друг безкрайно много трансформатори с безкрайно малко отличаващ се от 1:1 коеф. на трансформация.
В понятието "модел" явно влагаме различен смисъл, но няма да споря, особено с математик Smile Давам ти право. За себе си не съм убеден, че задачата, предназначението, действието = модел. За мен моделът е средство за описание, за наподобяване, за изучаване на реалния обект/явление. Разликата може би е тънка, а може и да е дебела...
Но да не преливаме от пусто в празно Razz
Ще я правиш ли тази хорна?
Прегледах доста материали за хорните и съм учуден, че хорната се смята сама за себе си. Докато другите боксове изискват сума ти входни данни за говорителя.
Друго, което ме учудва е, че много често се смята с коеф. 8 /ъглово разположение/, а реално никъде по снимките не се виждат хорни сложени в ъгъла.
progressor, благодаря!


Последната промяна е направена от Removed на Чет Окт 13, 2005 11:31 am; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 13, 2005
Мнения: 730
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Окт 13, 2005 11:20 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Разбира се че ще я правя...
за съжаления бавно става (или поне аз бавно работя)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 885
Местожителство: Троян / Априлци

МнениеПуснато на: Чет Окт 13, 2005 11:47 am    Заглавие: Re: Модели на хорна Отговорете с цитат

amitko написа:
Та значи моят модел въобще не е свързан с акустиката (поне не е завължително, а и нищо не разбирам от акустика). Не се педставя чрез движение на нещо в нещо ии не се симулира с метод на крайните елементи...


Добре де, ако не е свързан изобщо с акустиката, как тогава ще моделираш един акустичен проблем?? Най-малкото входните данни би трябвало да са свързани по някакъв начин с акустиката... Флуидите са много коварно нещо Wink ... нали знаеш все още се работи по критериални зависимости.... нещо не мога да чатна... нали съм си прост инженер, и по МА бях добър само на задачите Wink
_________________

What this world needs is a good 5 Watt amplifier ~ Paul Klipsch
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 13, 2005
Мнения: 730
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Окт 13, 2005 12:10 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

е аз ползвам някой акустични характеристики...скоростта на звука и лицето на източника. Всеки случай не ползвам флуиди, макар доколкото знам такъв подход се ползва и при влуидите, поне като студент съм слушал един подобен курс третиращ скоростта на химичните процеси (доколкото си спомням)...
Цитат:
нали знаеш все още се работи по критериални зависимости.... нещо не мога да чатна... нали съм си прост инженер, и по МА бях добър само на задачите


Това с критериалните зависимости не го разбирам, а колкото до МА, това не е МА, това е дял от Теория на вероятностите наречен Случайни процеси...макар че и от определена гредна точка пак е МА, или по скоро Теория на мярката

Дайте да не пълним форума повече с глупости, като я направя ще се радвам да я чуете (макар че няма да е нещо невероятно, най - вероятно), а като довърша сметките
ще ги разкажа подробно...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 885
Местожителство: Троян / Априлци

МнениеПуснато на: Чет Окт 13, 2005 1:37 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

O.K. Smile
_________________

What this world needs is a good 5 Watt amplifier ~ Paul Klipsch
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 13, 2005
Мнения: 730
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Дек 12, 2005 11:28 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Наи - после и моето "творение се" обади...Smile

Тези дни го пуснах, за сега само захванато със стегите (ще се опитам да постна снимки)...
http://stochastics.fmi.uni-sofia.bg/~amitko/upl_pics/

Та сега ще предтавя мнението си на човек който никога не е правил хорни, и почти не е чувал такива...

Като за първи такъв проект, може би избрах най - сложния подход. Изсмятах и моделирах всияко сам, със всички плюсове и минуси от това (отне ми около 3-4 месеца, естествено в свободното време).

След като вече имах окончателния чертеж, ми трябваше известно време да "събера смелост" да го започна, всъщност осмислих долу горе как ще стане конструкцията..питах във форума и четох (най - вече за лепилата, аз ползвах Хенкел). Искам да благодаря за съветите, вършат работа...

Накрая се захванах с рязането, нарязах си сам плоскостите с прободен трион.
Оказа се, че тънкият момент е сглобяването, трябва да се работи търпеливо, да се изчаква да стегне и т.н. Не съм ползвал никъде пирони или винтове. Лепено е дъска по - дъска, като е чакано поне по 24 преди да се махнат стегите.

Освен това е работено само в по - топлите дни, защото работя в мазето което няма отопление, или в най - добрия случай - печка-духалка...

После чаках около месец да докарат FRS8 - 8 ома.

Сега за резултата...
Използвания усилвател е TDA2005 (със захранване от звънчев трансформатор) 2х2 вата, знам че е дърво, ама то беше под - ръкаи като за първи опит ставаше. Кабели Eagle Sillver line. Високоговорителя беше просто сложен в дупката (без да е захванат с нещо).

За звука мога да кажа че е поразителен.. Няма нищо общо с звука от стандартни боксове. Хем е отворен, хем изпълва стаята (тя е малка, ама все пак). Според мен най добре се слуша на около 1-2м от колоната, 1-1.5 метра в страни...

Интересното във звука е баса и вокалите, за високите няма какво да говоря, предполагам всеки който е чувал този високоговорител ги знае...
Та за баса: учудващо, но тази въшка свири бас, естествено не кърти мифки, ама определено го има, и то, бих казал точно както ми харесва, не много плътен, по - скоро мек, и някак си "правилен".

Вокалите, ами какво да кажа...все едно Peter Hammill пее в стаята

Два дни доста послушах: VDGG: Present; Dream Theater: Live at Budokan, Octavarium.
Lohn Lee Hooker и още дотса неща които не се сещам...
а да, много интересно взучи Нова Генерация (диска на ePay.bg).

Наистина впечатлението е за много реална картина, чуват се много неща които до преди това не съм ги чувал през колони, само на слушалки, например как Lohn Lee Hooker си тактува с крак докато свири...

Абе направо съм изумен...

Въпреки това мисля че имам какво да се промени, предполагам към по - добро. Следващият птоект пак ще е с ФРС 8 (някъде в бъдещето), но мисля да е с по - лако сечение на хорнта и с по - голяма дължина.

А за тези мисля че прекрасно би подхождал един усилвател клас А - 2х3 вата. Остава да ги довърша и да им придам красив вид...

Все пак ми е интересно да се сравнят с малките ТЛ и други подобни...някой ден
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 885
Местожителство: Троян / Априлци

МнениеПуснато на: Пон Дек 12, 2005 4:38 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Поздравления !
_________________

What this world needs is a good 5 Watt amplifier ~ Paul Klipsch
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Bojidar Bojanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Oct 02, 2004
Мнения: 1056
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Дек 12, 2005 6:18 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Поздравления и от мене!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя AIM Адрес
StefanStefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jul 31, 2004
Мнения: 2191
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Дек 12, 2005 6:30 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Браво!!!
Продължавай напред!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Хорни и ТЛ Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.09 секунди