Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Подобряване на захранването на усилвател.
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Подобряване на захранването на усилвател.
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> 50/60Hz
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
a_panov
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Feb 08, 2006
Мнения: 195
Местожителство: SF - разбирай София не Сан Франциско

МнениеПуснато на: Сря Фев 15, 2006 4:45 pm    Заглавие: Подобряване на захранването на усилвател. Отговорете с цитат

Ето това ми е захранването на усилвателя в момента. Понеже е усилвателя е малко по-възрастен от мене ме посъветваха да сменя разни работи от него. Това е захранването на мощния усилвател 2х40W, eто и схемата:
А ето и още веднъж начертано захранването ама по друг начин:

Като гледаме изводи 4, 5 и 6 ме посъветваха да сменя:
1. Прекъсвача
2. Четирите диода
3. Двата кондензатора

Въпроси:
1. Какви нови диоди да сложа на мястото на тези. Понеже тази интервенция ще я правя само веднъж и искам да сложа добри материали. Кажете какви диоди да сложа които внасят малко хармоници и звука се подобрява с тях?

2. Ходих в един магазин и ми предложиха Philips 10 000 микро фарада, 40V, 12A за цена от 9 лева бройката. Отгоре имат две винчета с които се хващат проводниците. Кондензатора е облечен със синя пластмаса и ми го предложиха в магазин в кв.Изток до Японското посолство. Имаше и павета от 47 000 микро фарада които пак ще се съберат в усилвателя. Обаче два кондензатора от 47000 струват малко по-скъпо от целия усилвател.

Philips 10 000 микро фарада, 40V, 12A за цена от 9 лева бройката това висока цена ли е за този кондензатор?

3. Има ли друга марка с по-добри параметри и цена? Марка, модел и магазин?

4. Има ли други конструктивни промени по захранването които да го направят малко по-добро?
_________________
http://www.karatebulgaria.com/alex/


Последната промяна е направена от a_panov на Пон Юли 24, 2006 9:03 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя Yahoo Messenger MSN Messenger
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Сря Фев 15, 2006 4:51 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Този амп данеби да е Студио 2 ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
a_panov
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Feb 08, 2006
Мнения: 195
Местожителство: SF - разбирай София не Сан Франциско

МнениеПуснато на: Сря Фев 15, 2006 4:53 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Да от там е.
_________________
http://www.karatebulgaria.com/alex/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя Yahoo Messenger MSN Messenger
brum
отстранен


Регистриран на: Nov 28, 2005
Мнения: 219
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Фев 15, 2006 4:57 pm    Заглавие: Re: Подобряване на захранването на усилвател. Отговорете с цитат

a_panov написа:
...10 000 микро фарада, 40V, 12A ...


Я пак. Хем 10 000uF, хем 12A...нещо не разбирамSmile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
a_panov
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Feb 08, 2006
Мнения: 195
Местожителство: SF - разбирай София не Сан Франциско

МнениеПуснато на: Сря Фев 15, 2006 5:03 pm    Заглавие: Re: Подобряване на захранването на усилвател. Отговорете с цитат

brum написа:
Я пак. Хем 10 000uF, хем 12A...нещо не разбирамSmile

Едно към едно съм го преписал от това дето го пишеше на кондензатора. Може да съм тъп, ама не съм глупав. Което няма да го запомня си го записвам:
10000 микро
40V
12А
Philips отгоре имат две винчета с които се хващат проводниците. Кондензатора е облечен със синя пластмаса и ми го предложиха в магазин в кв.Изток до Японското посолство.
_________________
http://www.karatebulgaria.com/alex/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя Yahoo Messenger MSN Messenger
StefanStefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jul 31, 2004
Мнения: 2191
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Фев 15, 2006 5:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Раздели захранванията на двата канала, дори и да са с обща намотка да са с отделни диоди и кондензатори.
Сложи си Fast + Soft recovery диоди. (по 4 на канал)
Виж в Комет какви кондензатори има и си купи толкова, че да се съберат около 2Х50000 микро на канал (може и повече). По-добре е да свържеш паралелно няколко по-малки кондензатора отколкото 1 голям.
Шунтирай електролитите с качествени МКП кондензатори по 1 микро.
За опроводяване използвай проводник поне 1-2 квадрата.

Повече от това едва ли ще има смисъл като се има пред вид усилвателя.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
a_panov
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Feb 08, 2006
Мнения: 195
Местожителство: SF - разбирай София не Сан Франциско

МнениеПуснато на: Сря Фев 15, 2006 5:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

3aropka написа:
Раздели захранванията на двата канала, дори и да са с обща намотка да са с отделни диоди и кондензатори.

Двете крайни стъпала са на една платка, от тука следва че "плюс", "минус" и "маса" са общи за двете стъпала. И не мога да ги захраня по отделно, това е усилвател тип "пръчка" а на практика е истинско дърво.

3aropka написа:
Сложи си Fast + Soft recovery диоди. (по 4 на канал)
Дали съм те разбрал правилно? По две схеми грец на всяка от двете намотки като в тази примерна схема:



3aropka написа:
Виж в Комет какви кондензатори има и си купи толкова, че да се съберат около 2Х50000 микро на канал (може и повече). По-добре е да свържеш паралелно няколко по-малки кондензатора отколкото 1 голям.
Шунтирай електролитите с качествени МКП кондензатори по 1 микро.

Къде е това Комет, къде им е магазина? Не се смейте не го знам къде е!

3aropka написа:
За опроводяване използвай проводник поне 1-2 квадрата.
Чувал съм че масата трябва да е два-пъти по-голяма, но като се сложат "големи" "жици" няма да има проблем, е надявам се.

3aropka написа:
Повече от това едва ли ще има смисъл като се има пред вид усилвателя.
Пръчка като всички други ментета, ама като му оправя захранването и махна предусилвателите май ще гледа отгоре STK и TDA? Важното мене да си ме кефи.
_________________
http://www.karatebulgaria.com/alex/


Последната промяна е направена от a_panov на Пон Юли 24, 2006 9:04 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя Yahoo Messenger MSN Messenger
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Apr 30, 2005
Мнения: 1151
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Фев 15, 2006 5:33 pm    Заглавие: захранване Отговорете с цитат

Е, сега остана (да не пропуснеш) ... да смениш и стъпалата.
Тока на кондензатора е максимално допустимия заряден при 100(120) херца и е добре, но ако свържеш няколко кондензатора в паралел, със същия сумарен капацитет, ще забележиш (от pdf-а), че ще имаш по-голям заряден ток.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Сря Фев 15, 2006 6:17 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз доколкото помня по сериозен проблем за
Студио 2 при по-голямо натоварване е охлаждането
а не захранването . Направо се топят изолационните втулки.
Представам си сега като се модне захранването как
ще пече при някой рожден ден!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
a_panov
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Feb 08, 2006
Мнения: 195
Местожителство: SF - разбирай София не Сан Франциско

МнениеПуснато на: Сря Фев 15, 2006 10:40 pm    Заглавие: Re: захранване Отговорете с цитат

Goro написа:
Е, сега остана (да не пропуснеш) ... да смениш и стъпалата.
Тока на кондензатора е максимално допустимия заряден при 100(120) херца и е добре, но ако свържеш няколко кондензатора в паралел, със същия сумарен капацитет, ще забележиш (от pdf-а), че ще имаш по-голям заряден ток.
Да това съм го чел някъде и го знам че е по добре 2 електролитни кондензатора отколкото един. Обаче цената от 9 лева не ми харесва. Ако ви кажа че усилвателя съм го взел за 20 лева няма да ми хванете вяра. Та 9 лева за какъвто и да е кондензатор ми е много, а може и това да си е истинската цена. Кажете ако знаете каква е цената на 5000 и 10000 микрофарада кондензаторите?

bodan написа:
Аз доколкото помня по сериозен проблем за
Студио 2 при по-голямо натоварване е охлаждането
а не захранването . Направо се топят изолационните втулки.
Това е втора или трета стъпка в преправянето на този усилвател. След захранването, ще (би трябвало) да сменя всички електролити на крайните стапала. И след това да се занимая с охлаждането. Тогава ще се види какви радиатори ще трябват, а може да се сменят крайните транзистори с други в друг корпус и да се сложат на друг радиатор.... Но охлаждането е друга тема.

Кажете номер, име, марка на "Fast + Soft recovery" изправителни диоди. Най-вероятно би трябвало да са германиеви. А?
_________________
http://www.karatebulgaria.com/alex/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя Yahoo Messenger MSN Messenger
HI-FI
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Sep 30, 2005
Мнения: 158

МнениеПуснато на: Чет Фев 16, 2006 8:39 am    Заглавие: Отговорете с цитат

a_panov, виж тук:http://www.mt1components.com/catalog/index.php?cPath=7101
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Apr 30, 2005
Мнения: 1151
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Фев 16, 2006 8:54 am    Заглавие: изправител Отговорете с цитат

Не е нужно изправителните диоди да са германиеви. Когато е разработван усилвателя са използвани, защото тогава имаше такива български изправители. Защо да се внасят по второ направление силициеви и скъпи, като нашите вършат същата работа.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 24, 2005
Мнения: 1503
Местожителство: SF

МнениеПуснато на: Чет Фев 16, 2006 9:13 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Германиевите са ужасни за аудио - имат шум при превключване и бръмчат принципоно. Както казва Goro едно време правехме само такива с братята руснаци, щото силиция беше скъп.

Купи си fast soft recovery силициеви или шотки диоди, съобразени с ампеража и волтажа - информация има колкото искаш в google.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
StefanStefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jul 31, 2004
Мнения: 2191
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Фев 16, 2006 9:19 am    Заглавие: Отговорете с цитат

За двата греца: Не си ме разбрал, имах пред вид по един грец на канал, не това, което си пуснал като схема.

Дори и да са на 1 платка едва ли захранващите вериги са толкова сбъркани че да не може да ги разделиш.

Комет електроникс е тук: www.comet.bg
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
a_panov
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Feb 08, 2006
Мнения: 195
Местожителство: SF - разбирай София не Сан Франциско

МнениеПуснато на: Съб Фев 18, 2006 9:32 am    Заглавие: Отговорете с цитат

3aropka написа:
За двата греца: Не си ме разбрал, имах пред вид по един грец на канал, не това, което си пуснал като схема.

Колкото хора питах, ми казаха да сложа по един грец на всяка намотка.

3aropka написа:
Дори и да са на 1 платка едва ли захранващите вериги са толкова сбъркани че да не може да ги разделиш.

Разбирам те много добре, ще трябва да се занимая с обстойно изследване на усилвателя. И тогава ще предприема купуване на чарковете. Всички казват че ще свирне по-добре.

На практика ще направя ето такова захранване на левия канал:


И за десния канал същото.


Събират ми се 4 греца и 8 кондензатора на цена общо 12 лева което е поносимо. 4700 на 40V в конрад са по лев и нещо, а и грецовете са по толкова пари.
_________________
http://www.karatebulgaria.com/alex/


Последната промяна е направена от a_panov на Пон Юли 24, 2006 9:05 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя Yahoo Messenger MSN Messenger
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> 50/60Hz Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.08 секунди