Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Още един проект с 6С4С
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Още един проект с 6С4С
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Лампови усилватели
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Bojidar Bojanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Oct 02, 2004
Мнения: 1056
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Окт 05, 2006 11:21 am    Заглавие: Още един проект с 6С4С Отговорете с цитат

Това е моят проект с 6С4С и 6Н8С.



Тристъпална структура, фиксирано преднапрежение за крайната лампа. Изпълнение с UP-OCC, 0,8мм2 едножилен изолиран меден проводник, с изключение на входната сигнална част която е със сребърен проводник. Започнах преди 9 месеца с двустъпална топология, като пробвах различни лампи за вход: 6Н9С, 6Г2, 635П, 6Ж52П (последните в триодно свързване), 6Ф5П(триода). Тристъпалната ми допада повече. Проктът е недовършен. Има още какво да се желае. Очаквам мнения, препоръки или въпроси.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя AIM Адрес
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 24, 2005
Мнения: 1503
Местожителство: SF

МнениеПуснато на: Чет Окт 05, 2006 2:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Изглежда добре, предполагам така и свири Smile

Единствено ме смущава големия катоден капацитет на изходната лампа, не се ли претоварва откъм ниски честоти?

Според мен си струва да се пробва решетъчен дросел на изходната вместо 120к резистор и дросел като аноден товар на второто стъпало вместо 27к

Кои изходни трафове ще останат последно - правените или купешките?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Bojidar Bojanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Oct 02, 2004
Мнения: 1056
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Окт 05, 2006 6:06 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Предполагам говориш за двата кондензатора по 2200 uF от изводите на катода към маса. Единствената им роля е да намалят брума в изхода. Оказват влияние на звука. Просто имах такива Рубикони(абсолютно стандартни) и ми харесаха как свирят. На практика те шунтират много малъко съпротивление и не би трябвало стойността да влияе. Резистора 1 ом е за да контролирам тока на крайната лампа.

За дроселно филтриране не съм мислил. До момента не ми е правило впечатление (при други схеми) да има голямо значение. Дори съм пробвал Бляк Гейтове, които в сравнение с обикновенни Хитано не променят почти нищо. Естествено напрежението след греца трябва да е добре филтрирано. И в двата макета, които в момента свирят използвам бързи диоди, шунтирани с фолиен кондензатор MKP 6,8uF(непоказан на схемата Embarassed ) Ако имаш други наблюдения, казвай веднага ще реагирам.

За дросел като товар на драйвера съм твърдо за. Но и там нещата не са прости. Ако дросела е с малка индуктивност не печелим нищо, ако е голяма се появявя пик(резонанс) в звуковия обхват и колкото е по-голяма индуктивността, толкова по-нагоре отива резонанса. Просто за триода на 6Н8С не можах да намеря подходящ (както по стойност, така и по габарит) дросел. Виж за следващият ми проект с 300B, изполвам по-мощен драйвер и там нещата са доста по-добре.

Използвам правените трафове (отново пренавити), с индуктивност на първичната 26Н и преводно отношение 1:24.

Тези дни смятам да поекспериментирам със сребърно-танталови кондензатори, които имам от вчера.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя AIM Адрес
AHDPO
има опит
има опит


Регистриран на: Sep 28, 2006
Мнения: 90

МнениеПуснато на: Чет Окт 05, 2006 6:38 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

В ролята на дросели при мен се представиха много добре източниците на ток, за които споменах вече в http://www.bgaudio.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3479&postdays=0&postorder=asc&start=60
Разбира, се, много хора са предубедени към използвуването на полупроводникови елементи (както други - спрямо лампите). Други пък разчитат на резултатите от собствените си опити... Така или иначе аз мисля скоро да си поръчвам още няколко такива, така че бих могъл просто да поръчам няколко и за теб, ако имаш желание да ги опиташ. Цената им е 1,7 САЩски долара, така че IMHO човек не рискува да потроши много пари ако не му хареса резултата... С тях се постига лесно много високо алфа, и като следствие, което също не е маловажно, се намалява влиянието на катодните групи в някои отношения. Някои хора при използвуването на такива даже твърдят, че може да се избегне шунтирането на катодния резистор при автоматично преднапрежение... Мен лично точно това последното не ме влече. Както и да е, при фиксирано преднапрежение и източник на ток за аноден товар също се стабилизира режима на триода (през вътрешното му съпротивление - ако анодния ток опита да намлее, напрежението на анода се повишава и го връща в нормата, зададена от източника на ток).
С уважение,
Андро
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Bojidar Bojanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Oct 02, 2004
Мнения: 1056
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Окт 05, 2006 7:03 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

AHDPO написа:
В ролята на дросели при мен се представиха много добре източниците на ток, за които споменах вече в http://www.bgaudio.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3479&postdays=0&postorder=asc&start=60
Разбира, се, много хора са предубедени към използвуването на полупроводникови елементи (както други - спрямо лампите). Други пък разчитат на резултатите от собствените си опити... Така или иначе аз мисля скоро да си поръчвам още няколко такива, така че бих могъл просто да поръчам няколко и за теб, ако имаш желание да ги опиташ. Цената им е 1,7 САЩски долара, така че IMHO човек не рискува да потроши много пари ако не му хареса резултата... С тях се постига лесно много високо алфа, и като следствие, което също не е маловажно, се намалява влиянието на катодните групи в някои отношения. Някои хора при използвуването на такива даже твърдят, че може да се избегне шунтирането на катодния резистор при автоматично преднапрежение... Мен лично точно това последното не ме влече. Както и да е, при фиксирано преднапрежение и източник на ток за аноден товар също се стабилизира режима на триода (през вътрешното му съпротивление - ако анодния ток опита да намлее, напрежението на анода се повишава и го връща в нормата, зададена от източника на ток).
С уважение,
Андро


Не съм предубеден, ще пробвам. До момента съм пробвал генератор на ток (интегрален) и резултатът не беше обнадеждаващ, а от доста време работя над триетажна схема, изцяло с триоди(там ползвам 6Н16БВ).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя AIM Адрес
AHDPO
има опит
има опит


Регистриран на: Sep 28, 2006
Мнения: 90

МнениеПуснато на: Чет Окт 05, 2006 7:13 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Bojo написа:
Не съм предубеден, ще пробвам. До момента съм пробвал генератор на ток (интегрален) и резултатът не беше обнадеждаващ, а от доста време работя над триетажна схема, изцяло с триоди(там ползвам 6Н16БВ).

Колко искаш? Очакван срок след 2-3 седмици (основно докато аз се натуткам, самата доставка е около 10 дена).
P.S. Тия IMHO най-вероятно са NMOS със собствен канал, не интегрални - макар че никакви такива подробности не им дават и че бих се радвал на повече данни, отколкото има в дата шита им...
С уважение,
Андро
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Bojidar Bojanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Oct 02, 2004
Мнения: 1056
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Окт 06, 2006 10:33 am    Заглавие: Отговорете с цитат

10 броя. Как да ти пратя пари?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя AIM Адрес
Bojidar Bojanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Oct 02, 2004
Мнения: 1056
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Нед Окт 08, 2006 1:15 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

След снощната заигравка отпаднаха електролитните кондензатори в катодната верига на крайната лампа, кондензатора на драйвера беше сменен със AgTa 100.0 uF. За момента електролитния кондензатор на първата лампа остава Black Gate, а резистора в катода на драйвера стана 33 kOhm. Определено има промяна към по-добро.


Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя AIM Адрес
AHDPO
има опит
има опит


Регистриран на: Sep 28, 2006
Мнения: 90

МнениеПуснато на: Нед Окт 15, 2006 8:48 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Интересно ми е как си определил решетъчното съпротивление на 6С4С? Честно казано, съвпада с моите представи по въпроса, но например Даниел е сложил 470к. Някой да има данни какъв е решетъчният ток на 6С4С (след влизане в режим, естествено), при промяна на преднапрежението от -5 до -40 волта?

Отоплението на 6С4С не се ли насилва в тая схема? Аз бих очаквал ампери пусково ток, което не ми харесва много-много.... Ако изправяш (особено с Шотки диоди) 6,3 волта ще ти остане достатъчно за резистор. Аз съм го правил, макар и до ста по-сложно, с 4П1Л ( http://slivova.info/anonymous/andro/4P1L/4P1L_1.jpg ), така и филтрирането на отоплението може да е по-добро.

Опитвал ли си "катоден извод" не със средна точка, а просто връзка т.А - единия край на отоплението/катод? Аз не съм сигурен че виждам смисъла на средната точка, поне при отопление с постоянен ток, както е в случая...

5Ц3С не е ли претоварен в тази схема? По http://klausmobile.narod.ru/td/data/_5z3s.GIF му дават номинален кондензатор директно свързан само 4 мкФ... вярно, че допустимата амплитуда на тока на анода е 0,75А, по-скоро въпросът ми е как определяш в не-дорселен изправител стойността на С1, защото IMHO тук масово се оплитат две неща:
- кенотронния изправител звучи по-добре от ПП_овия
- кондензаторите в захранването колкото са по-големи толкова по-добре,
като се забравя, че амплитудата на тока в "недроселния" изправител е с пъти по-голяма от средната стойност на консумацията, катода не може да дава произволно голям ток и затова за всеки кенотрон се дават номинална (обикновено и максимална) стойност на директно свързания след него кондензатор, в случая С1. За масовите кенотрони ми се струва, че тия стойности са 4 и 8 мкФ.... Също би ми било интересно защо не си използвувал дроселен изправител, явно дросели имаш...?

Какъв ток на покой има крайната лампа?

От 6Н9С и 6Э5П като драйвери какви са ти впечатленията? 9-ката когато я пробвах (аз - съвсем смело, SRPP за 6С33С, но входните капацитети са 220 пФ за 6С33С и 200 пФ за 6Н9С, а 200 пФ дава 40 килоома на 20 кХц Sad ) даде много меки среди и дълбок бас, но високите бяха зле. Което и можеше да се очаква... 6Э5П с какво преднапрежение си опитал? За мене е като че ли малко "рязка", не знам, може и да е вярна иначе... Опитвал ли си нещо от сорта (1/2)6Н9С+(1/2)6Н8С, втората катоден повторител? А пентод в пентодно свързване за драйвер? Чел съм много добри отзиви за 6П15П - вярно, като драйвер за 6С33С... А за нещо с директно отопление (1П24Б / 4П1Л ?) като драйвер сигурно ти е минавало през ума..?

Смяташ ли, че има смисъл да се отоплява 6Н8С в твоята схема с прав ток?

С уважение,
Андро
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Окт 15, 2006 5:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

AHDPO написа:

5Ц3С не е ли претоварен в тази схема? По http://klausmobile.narod.ru/td/data/_5z3s.GIF му дават номинален кондензатор директно свързан само 4 мкФ...


Аз доста съм умувал върху тези 4 микрофарада и според мен стойността "Емкость филтра" е препоръчителната стойност, а не максимално допустимата.
Масова практика както в руските схеми, така и в западните (с аналога 5U4G) е кенотронът да се товари с десетки микрофаради, без някой да се е оплакал от неизправности или дефекти в работата...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Sep 11, 2004
Мнения: 2573
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Окт 15, 2006 5:57 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Процеса с подгрева на катода е толкова плавен, че не виждам какъв проблем би се получил.
_________________
Inspiration Audio
IDS AG
Department of High Tension Works

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 24, 2005
Мнения: 1503
Местожителство: SF

МнениеПуснато на: Нед Окт 15, 2006 6:44 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Проблемът е, че кондезаторът дръпва сериозен стартов ток и товари кенотрона. Затова е добре Rs на вторичните намотки да е висок. Ако е ниска стойност се слага по един резистор между вторичната и всеки от анодите на кенотрона. Стойностите на минималната Rs при съответния волтаж, ток и капацитет на първия кондезатор ги има във всеки дейташит.

Специално за 5U4G максималният капацитет на първия кондер е 40uF при 350V и Rs трябва да е минимум 36 ома на намотка - за справка тук

На 5Ц3С максимално допустимата стойност е 4uF! Може да се сложи 68uF, но с 2 резистора на анодите по 200-300 ома примерно за да се запази живота на кенотрона

Моята лична практика е да не слагам първи капацитет по-голям от 2-8uF. Основната причина е, че първият кондензатор след кенотрона е източник на зверски брум (излъчва на около 10-15 сантиметра, особено ако не е с метален корпус и не може да се замаси) и колкото е по-голям неговия капацитет, толкова по-трудно се работи със захранване в корпуса на самия усилвател.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Окт 15, 2006 8:20 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

velinski написа:

Основната причина е, че първият кондензатор след кенотрона е източник на зверски брум (излъчва на около 10-15 сантиметра, особено ако не е с метален корпус и не може да се замаси) и колкото е по-голям неговия капацитет, толкова по-трудно се работи със захранване в корпуса на самия усилвател.


Този брум и мен ме вкарваше в началото в недоумение. Технически най-доброто решение е пълното отсъствие на този кондензатор, но звукът при това става специфичен (Bojo много точно го определи като "жилав"). Аз поставям съвсем малък кондензатор, точно колкото това да не се долавя. Това, което ми допадна на слух в последния ми проект с 300B беше МБГЧ 0.5-1uF. С него смених Solen PPE, с който бях планувал в началото схемата. Въобще на типа и стойността на този кондензатор очевидно трябва да се обръща сериозно внимание...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 24, 2005
Мнения: 1503
Местожителство: SF

МнениеПуснато на: Нед Окт 15, 2006 8:44 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

За мен "дроселния" филтър дава най-музикален звук. Не бих го нарекъл "жилав", по-скоро "спокоен" и "ненапрегнат"

Предпочитам го винаги когато мога да си го позволя, защото 1-2 хубави дросела с хубави железа и ниско омическо съпротивление струват $$$

Ручо, между другото при много ниска стойност на първия кондезатор (<1uF) пи-филтърът работи почти като с входен дросел - симулирай го PSUD2 и ще видиш Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Окт 15, 2006 8:57 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

velinski написа:

Ручо, между другото при много ниска стойност на първия кондезатор (<1uF) пи-филтърът работи почти като с входен дросел - симулирай го PSUD2 и ще видиш Smile


Да, идеята ми беше да запазя предимствата на този тип филтър, запазвайки ясно доловимото подобрение на слух от кондензатора. Дроселите са 15H 200mA с прилично желязо и секционирани.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Лампови усилватели Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.07 секунди