Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Стаята за слушане най-трудната част от една аудио система
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Стаята за слушане най-трудната част от една аудио система
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Акустика
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1919
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Мар 22, 2007 4:47 pm    Заглавие: Стаята за слушане най-трудната част от една аудио система Отговорете с цитат

Сигурно много от нас имат мечта да си направят истинска стая за слушане. Това според мене е едно от най-трудните неща за постигане в изграждането на хубава аудио система (за мене стаята е неразделна част от системата).

Само за да придам тежест на думите си ще посоча наколко от елементите и решенията за оформяне на правилната аустика в стаята.



Споделете вие как решавате този според мен много важен проблем.
_________________

CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 24, 2005
Мнения: 1503
Местожителство: SF

МнениеПуснато на: Чет Мар 22, 2007 5:38 pm    Заглавие: Re: Стаята за слушане най-трудната част от една аудио систем Отговорете с цитат

Borislav Stankov написа:

Споделете вие как решавате този според мен много важен проблем.


Ползвам слушалки като начало.

Като си построя някой ден моя къща и си направя акустична стая по всички правила, бих обърнал по-сериозно внимание и на "говорителите". За момента се дразня от всичките им недостатъци, породени в по-голямата си част от дефектите на помещението. Слушалките са безспорен победител при всеки двубой на тема "акустично съвършенство" Very Happy

Поздрави
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит


Регистриран на: Jan 09, 2006
Мнения: 348
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Чет Мар 22, 2007 5:46 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Стаята си е най-важния компонент за една добра аудио система...
Споделям в моя случай-най големия ми продлем е липсата на достатъчно място за по-сериозна обработка на стаята ми за слушане, само един свободен ъгъл имам Sad . Всичко, което съм успял да постигна е благодарение на разместване на цялата мебелировка(отстраняване на част от нея), разместване на колоните и слушателското място, монтиране на подходящи стойки на колоните.
Също имам 3 пана , 2 от които на мирър поинтите и не на последно място едни сериозни завеси на стената с дограма, която е точно срещу
колоните в правоъгълната стая. Добавянето на малко мека мебел също
помогна леко.
Мечтая си за една празна правоъгълна стая с прилична квадратура за да мога да постигна нещо повече...иначе засега повече ме съблазняват слушалките.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Nikolay Savov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Mar 05, 2005
Мнения: 691
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Мар 22, 2007 5:50 pm    Заглавие: Re: Стаята за слушане най-трудната част от една аудио систем Отговорете с цитат

В моята стая баса е Много измерен Smile бих казал 11 измерен. Като струнен трепет
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1919
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Мар 25, 2007 11:41 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Хъм мислех си, че темата ще предизвика по-голям интерес.
_________________

CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Sasho Tashov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 12, 2004
Мнения: 199
Местожителство: Кюстендил

МнениеПуснато на: Пон Мар 26, 2007 8:25 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Бе то интерес има ама ме е срам от измерванията, които Краси Йончев направи в нас Embarassed . Каза, че е виждал по-лоша стая, но не е мерил по-лоша. В момента най-точна дефиниция за помещението ми е дадена от Кирил: "Прилича на швейцарско сирене". С всеки квадратен сантиметър изместване звуковата картина се мени. Да се надяваме че до 20 дни след интервенцията на Краси ще мога да се похваля с по-добър резултат. В момента имам остри пикове от по 20-30 децибела, сами се сещате как се чуват нещата в този диапазон. Нека Иво Рачев каже колко и каква е разликата. Той пръв започна да гради стая в стаята Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Вто Апр 24, 2007 12:26 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ако може някои да се похвали с по-гадна стая ще ми е интересно



зад ОТ-тата е прозорец в ляво дългото е гардероб стигащ до тавана ...
първото кофти нещо е че лявото от е до гардероба а дясното до стена при това на различно разстояние ... в ъгъла до гардероба от към прозореца е етажерка ( тоест дупка ) в ляво чувам повече бас ( явно гардероба свири ) в дясно отражения от стената над леглото ...
когато пусна пердетата (дебел лен-бабешка работа) нещата се оправят малко ... Crying or Very sad иска ми се да изхвърля абсолютно всичко и да се направи симетрична подредба на мебелите поне ...
и тоя шкаф под ОТ-тата да се замени само с 2 стоики ... за това се сещам на първо четене като косури Smile

ще съм благодарен ако вметнете някоя друга идея Rolling Eyes
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Вто Апр 24, 2007 2:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Sasho Tashov написа:
...Нека Иво Рачев каже колко и каква е разликата. Той пръв започна да гради стая в стаята Wink

E то точно това е истината за изграждането на едно студио - елиминират се всякави структурни шумове, не само се демпфа оптимално помещението Smile Но никак не е евтино, само че е едно от най-ефикасните решения...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Вто Апр 24, 2007 6:52 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

http://audiohi-fi.narod.ru/workshop/sovety.html

Mалко практика...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Krasi Yonchev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: May 18, 2006
Мнения: 218
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Апр 25, 2007 9:27 am    Заглавие: Отговорете с цитат

DLS написа:
Стаята си е най-важния компонент за една добра аудио система...


В момента, в който чуеш третирано vs. празно акустично пространство, разбираш тежестта на думите които каза.

DLS написа:
само един свободен ъгъл имам


Ъглите, бидейки събирателни центрове на общото модално налягане в стаята, не са единствените места на които се третира. Там е най-доброто място за широколентово модално абсорбиране, но въпкреки това се налага да се поставя акустичен арсенал и на други места. Това са точките, от където модалното налягане на резонанса се заражда и чак след това се плъзга към ъглите.

За пирмер, ако имаш силно изразен мод на 100Хц, който за примера ще е втори хармоник от аксиален род, и си установил че се е активизирал от широкия паралел, то неговото подтискане ще се осъществи с поставянето на адекватен акустичен материал в центъра на една (препоръчително е на двете) от стените образуваши резонансното явление защото там е модалния център.

intelman написа:
вметнете някоя друга идея


Аз не разбрах идея за какво точно очакваш? За по-добра подреба на мебелите / ориентиране в стаята ли?

Rado Atanasov написа:
елиминират се всякави структурни шумове, не само се демпфа оптимално помещението


Парадокса на "стая в стаята" е че след масивната конструкция вътрешната акустика в помещението става отвратителна. Колко по-масивна е една стена, толкова мовече ти отразява нискочестотните вълни обратно в помещението, създавайки условие за акустична интерференция. А всеки проблем в помещението е породен точно от отражения. В същност обаче, акустичното третиране започва точно от там. При изграждането на стая в стая "стените" се настройват и като мембранни абсорбери за най-ниските модове / интерференции в помещението - шок абсорбери.

Rado Atanasov написа:
Mалко практика...


...която се очакваше да е от личен опит? Респект за знанието и опита в аудио областа, но мисля Боби беше ясен...

Borislav Stankov написа:
Споделете вие как решавате този според мен много важен проблем.



_________________
Acoustic Waves


Последната промяна е направена от Krasi Yonchev на Сря Апр 25, 2007 7:23 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Сря Апр 25, 2007 9:53 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Krasi Yonchev написа:

Аз не разбрах идея за какво точно очакваш? За по-добра подреба на мебелите / ориентиране в стаята ли?


точно това имах предвид Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Сря Апр 25, 2007 10:19 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Краси, личният опит мога да го споделя, ако имам повечко време, което за съжаление на този етап ми е много кът...
Но все пак съм ползвал някои стари гардероби като бастрапове, има ефект де, за пример ще спомена как се чува нискочестотното бучене на едни съседски климатик в една спалня, която е празна, след поставяне на съответната мебел то се намали до минимум, а ако в хола си, който също е строителна площадка, не успея или нямам време да направя това, което искам, ще се обърна към твоите услуги, при положение че ми спести времето, за което аз ще правя друго Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Krasi Yonchev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: May 18, 2006
Мнения: 218
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Апр 25, 2007 1:40 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

intelman написа:
точно това имах предвид


- стаята ти квадратна ли е?
- дай и точните размери!
- гардероба на крила ли е или е цял?


intelman написа:
в ляво чувам повече бас


Независимо как си разположил ОТ, дори и да са на еднакво разтояние от задна / странична стена, нискочестотния баланс ще бъде неуравновесен. Причината се крие в различното възбуждане на модите, което е в пряка зависимост от зоните със силно и слабо налягане на резонансите. Всяко ОТ ще звучи по различен начин (при не третирано акустично пространство) в ниските честоти точно поради този факт - моно мод. Това не означава обаче, че симетричното разположение на ОТ е без значение.

Разликата в разтоянието от страничните стени създава условия за неуравновесен баланс на ранните отражения, от които среднo / високо честотония ти спектър се накъсва досущ като гребен (наистина изглежда по този начин). Този проблем може също да се вземе под внимание като причина, довеждаща до впечатлението за по-изразени ниски честоти в едното ОT.

Rado Atanasov написа:
Краси, личният опит мога да го споделя, ако...


В момента, в който намериш, давай смело. Така се създава конструктивна дискусия.
_________________
Acoustic Waves
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
darknessa
чете


Регистриран на: Jun 18, 2007
Мнения: 10

МнениеПуснато на: Вто Юни 19, 2007 1:27 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

нека споделя че аз подобрих звука като смених паркета с терекот .... резултата е смаиващ .... звука идва в тебе а не в даските по пода
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит


Регистриран на: Oct 25, 2005
Мнения: 1536
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Вто Юни 19, 2007 1:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

darknessa написа:
нека споделя че аз подобрих звука като смених паркета с терекот .... резултата е смаиващ .... звука идва в тебе а не в даските по пода


А аз подобрих звука като си преместих системата в банята Weedman
_________________
Обичам всичко това, заради което другите ме мразят!

Bigger is Better !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя AIM Адрес Yahoo Messenger MSN Messenger
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Акустика Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.08 секунди