Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Измерване?
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Измерване?

 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Акустика
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Riptor
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Oct 29, 2005
Мнения: 169
Местожителство: Благоевград

МнениеПуснато на: Пон Май 07, 2007 12:46 am    Заглавие: Измерване? Отговорете с цитат

Почти са готови тонколоните ми с W130S и FRS8M. Сега се опитвам да измеря колко "равно" свирят, че вече едва издържам не ги лепя. Може ли измерването да стане с обикновен микрофон от 4 лв. (май се води пиезокристален - не държа на 100% точност), Ако този не става, мога да намеря само микрофон с букса 5-ца, правен в близкото минало в завода в Благоевград, но пък тая 5-ца трудно ще я включа в звуковата карта..

Направих пробни мерения със windows-кия Sound Recorder, смешното микрофонче, тонгенератор и "бял шум" и след това разгледах WAV-a с Cool Edit Pro. Според тях на 11Кхз има голям пад както на лявата така и на дясната колона. В останалата част характеристиката е сравнително равна.

Някой би ли описал какво точно ми трябва и стъпките на измерването за да видя дали не бъркам някъде? Мерси предварително!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1919
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Май 07, 2007 9:21 am    Заглавие: Отговорете с цитат

По-скоро ти обясни как точно си направил твоите мерения.
_________________

CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bobalan
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит


Регистриран на: Dec 04, 2004
Мнения: 95

МнениеПуснато на: Пон Май 07, 2007 12:46 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Разгледай този софтуер:

http://www.etfacoustic.com/

по-принцип е предназначен за акустични измервания на помещения, но все пак ще придобиеш представа за ситуацията. Имай предвид, че колони не се правят само с "мерене", освен това за интерпретацията на това което си измерил трябва да се запознаеш с някои акустични явления - стоящи вълни в помещението, комб филтеринг ефект...
Иначе с ефтин електретен микрофон (за скайп) може да направиш първите замервания, колкото да се ориентираш в ситуацията.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Riptor
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Oct 29, 2005
Мнения: 169
Местожителство: Благоевград

МнениеПуснато на: Пон Май 07, 2007 3:32 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Borislav Stankov написа:
По-скоро ти обясни как точно си направил твоите мерения.



Ами това съм направил - пускам бял шум на едната после на другата тонколона, записвам го с микрофон на около 1 метър от тонколоната (само не знам колко трябва да увелича). След това отварям получените WAV файлове с Cool Edit Pro и там маркирам 5-6 секунди шум и им пускам "Spectrum Analizer". И там виждам, че на около 11Кхз има силен пад, какъвто няма по цялата диаграма. Възможно е той да е от факта, че още не са затворени, от стаята!? и от какво ли не. Въпроса е дали дотук подхода ми е правилен и с този микрофон може да се измери нещо реално.

Според bobalan мога да разчитам на Скайп микрофончето.
Това са ми първите правени почти целите от мен колони и съм далеч от идеята че ще са перфектни. Ще тествам и софтуера, който bobalan препоръча, дано стигна до някакви изводи. Макар че, след като пада е на 11кхз може би вината е някъде около ФРС8М-а... Ще опитам с много силно притиснат капак да видя дали ще се промени графиката..

Знам че от разстояние трудно можете да ми помогнете, но ако все пак някой има и други идеи за възможна причина - нека свирка Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1919
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Май 07, 2007 4:54 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Това което си направил може да ти даде най-бегла представа за нещата и няма никаква гаранция че рузултатите ти са достоверни.

Имам и друг въпрос каква мощност пускаш на колоните?

Принципно за да игнорираш стаята трябва да пускаш краткотрайни импулси с по-продължителни паузи между тях и да увеличаваш честотата на импулса.
Примерно 50Hz импулс за 0,5 сек и после пауза от 2-3 сек. по този начин резнансите от стаята се игнорират, след това нов импулс на 60Hz и т.н.

При всички положения меренето не е като слушането. Едва ли слушаш колоните си точно от 1 метър.
_________________

CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gavril Gavrilov
има опит
има опит


Регистриран на: Apr 12, 2005
Мнения: 305
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Май 07, 2007 6:08 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Според мен една добра алтернатива на безехова камера би било тихо открито пространство.
Говорителя трябва да е далеч от всякакви повърхности - някой го увисва стабилно други захващат с менгеме и т.н.
_________________
Когато на готин човек му е кофти - това е блус. Когато на кофти човек му е готино - това е чалга.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1863
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Май 07, 2007 6:16 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Laughing сега остава да ни насочиш към място което има 0 децибела околен шум.....
_________________
Etheraudio
BGaudio
Metropolisaudio
Министерство на Звука
.......срещу ми мишки църкат
като ме видят , познай къде си бъркат.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Gavril Gavrilov
има опит
има опит


Регистриран на: Apr 12, 2005
Мнения: 305
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Май 07, 2007 6:34 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Хахахах, в днешния свят на шумово замърсяване наистина е близо до невъзможно.
Но предполагам извън някой голям град, през нощта... без вятър...
май станаха много "АКО" за да е реалистично
Embarassed
_________________
Когато на готин човек му е кофти - това е блус. Когато на кофти човек му е готино - това е чалга.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Krasi Yonchev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: May 18, 2006
Мнения: 218
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Май 07, 2007 9:58 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Riptor написа:
Някой би ли описал какво точно ми трябва и стъпките на измерването


омнидирекшинъл мик (~ 20см от ОТ) + предамп + ETF

ETF не е просто анализарщ софт за стайни акустични явления. С него можеш да правиш много неща, сред които и желаното от теб. Идеята е да "уловиш" сигнала от ОТ още в първите 2-3мс за да се пренебрегнат акустичните интерференци на помещението.

Gavril Gavrilov написа:
една добра алтернатива на безехова камера би било...


...създаването на малка безехова камера?
_________________
Acoustic Waves
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит


Регистриран на: Jan 09, 2006
Мнения: 348
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пон Май 07, 2007 10:06 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

При близко разположение на микрофона и друлентова колона няма ли крайния резултат да се повлияе прекалено много от положението на въпросния микрофон по вертикала?
_________________
CarAudio-bg.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Krasi Yonchev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: May 18, 2006
Мнения: 218
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Май 08, 2007 2:01 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, ще се повлияе, но в тази ситуация това ми е единствения известен начин, който ще доведе до приблизително верен AЧX резултат от ОТ като цяло, независимо че той, резултатът, ще се разминава драстично с това, което по принцип слушателя ще чува. И това ме навежда на въпрос - какъв е смисъла от този тип замервания тогава?

Мисля си обаче, че по друг начин седи въпросът със замерването само на нискочестотния драйвер в тази TL конструкция (въпреки че никъде не се казва, мисля че е ясно за какво ОТ говoрим). Той би представлявал особен интерес поради естеството на TL и нуждата и от вата. По този начин реално би се определило кои резонансни явления се дължат на TL-a и кои на стаята.

За този тип анализ би било добре измервателния микрофон да е на около 10см от центъра на драйвера (разбира се, с изключен високочестотен), като идеята е директния сигнал да бъде с около 30dB по-висок от коя да е акустична интереференция. Времевия прозорец на ETF отново настроен на около 3 до 5мс.
_________________
Acoustic Waves
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Riptor
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Oct 29, 2005
Мнения: 169
Местожителство: Благоевград

МнениеПуснато на: Сря Май 09, 2007 12:55 am    Заглавие: ох.. Отговорете с цитат

Krasi Yonchev написа:
Да, ще се повлияе, но в тази ситуация това ми е единствения известен начин, който ще доведе до приблизително верен AЧX резултат от ОТ като цяло, независимо че той, резултатът, ще се разминава драстично с това, което по принцип слушателя ще чува. И това ме навежда на въпрос - какъв е смисъла от този тип замервания тогава?

Мисля си обаче, че по друг начин седи въпросът със замерването само на нискочестотния драйвер в тази TL конструкция (въпреки че никъде не се казва, мисля че е ясно за какво ОТ говoрим). Той би представлявал особен интерес поради естеството на TL и нуждата и от вата. По този начин реално би се определило кои резонансни явления се дължат на TL-a и кои на стаята.

За този тип анализ би било добре измервателния микрофон да е на около 10см от центъра на драйвера (разбира се, с изключен високочестотен), като идеята е директния сигнал да бъде с около 30dB по-висок от коя да е акустична интереференция. Времевия прозорец на ETF отново настроен на около 3 до 5мс.


Ето какво показа програмата:

http://i.data.bg/07/05/09/363067.jpg
http://i.data.bg/07/05/09/363070.jpg
http://i.data.bg/07/05/09/363078.jpg

Според мен микрофона или помещението или всичко е криво, понеже само при звука от вентиалторите на ПЦ-то пак се получава горе-долу същата графика и пак си има дупка на 11кхз. Явно измерването е прекалено неточно. Дано програмата ETF по-горе дава някаква по-точна информация, ако ли не ще слагам по-дълъг кабел и ще меря в съседната стая за да изолирам шума от ПЦ-то, само захранването не успях да изолирам (за 1 бройка ми се изплъзна хубаво марково захранване..). Говорят ли ви нещо съществено тези диаграми? Как мога да проверя дали теста е проведен правилно?

микрофона беше на 25см от дясната колона, около 2 часа през нощта със затворена ПВЦ дограма но със шумен компютър..на 1 метър от колоната.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Акустика Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.08 секунди