Разпространение на звука и чуваемост под водата
Дата: Sunday, August 29 @ 13:59:33 UTC
Тема: Акустика


Звуковите вълни във водна среда се разпространяват около 5 пъти по-бързо, отколкото във въздуха.

Звуковите вълни във водна среда се разпространяват около 5 пъти по-бързо, отколкото във въздуха. Скоростта на звука във въздух е ~340 м/с, докато във водата е ~1500 м/с.
Звукоизточник с Р=100кW във въздушна среда може да бъде чут на разстояние мах.=15км. Във водна среда при Р=1кW се чува на 30-40км.
Звуковата вълна може да попадне до вътрешното ухо на човека и да бъде възприета по два пътя: чрез външния слухов канал, тъпанчето и слуховите костици, т.е. по пътя на естествената въздушна проводимост, както и по пътя на костната проводимост - посредством вибрациите на костите на черепа.
Под водата преобладава костната проводимост. Теоретичното обяснение е, че акустичното съпротивление на водата е близко до акустичното съпротивление на тъканите на човека и загубата на енергия при прехода от водата в костите е по-малка отколкото във въздуха.
Въздушната проводимост под водата почти изчезва, понеже слуховия канал е запълнен с вода, а малката въздушна възглавничка зад тъпанчето предава слабо звуковите колебания.
Костната проводимост е с 40% по-ниска от въздушната, затова чуването под водата е влошено.
Далечината на възприемане на звукова вълна под водата зависи не толкова от силата, колкото от тоналността и.
На сушата възприемането на звука не става едновременно и с двете уши, а с разлика от 0,00003с. Това дава възможност да се локализира изсточника с грешка до 3 градуса. Високата скорост на звука под водата не позволява локализирането му (или е много трудно със значителни грешки). Поради липсата на шумов фон под водата (особено в басейни) простите звукови сигнали може да се възприемат на значително разстояние.
За да се разспространяват звукови трептения под водата е необходимо звукоизточника или част от него да бъдат потопени в нея. Звуците при прехода между две среди загубват по-голямата част от енергията си. Затова са разработени специални подводни високоговорители за озвучаване на басейни и други водни пространства При разработката са използвани учебници по леководолазно дело





Тази статия идва от bgaudio.org
http://www.bgaudio.org

URL на тази публикация е:
http://www.bgaudio.org/modules.php?name=News&file=article&sid=28