Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Въведение към Tubes DIY
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Въведение към Tubes DIY
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Лампови усилватели
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
plamenhar
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Mar 14, 2008
Мнения: 65
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Мар 16, 2008 3:33 pm    Заглавие: Въведение към Tubes DIY Отговорете с цитат

Здравейте

Разглеждайки този форум и по скоро този раздел останах страхотно впечатлен от това ,което видях.Повечето неща са просто произведение на изкуството.Това трябва да се види ,а и да се чуе от повече хора и то на живо.Подхвърлям идея -аз съм музикант в
Софийска филхармония-там има постоянно изложби .Може да се покажат и чуят там .
Та след като видях тези(просто ми е неудобно да ги нарека само)усилватели,реших ,че е време и аз да си направя.
Правил съм, преработвал и свирил на лампови,но такъв не съм конструирал.
Тъй като въпросите ми са много,бих помолил някой напреднал да сподели основните неща за конструирането на такива домашни усилватели.
Ако съм пропуснал някъде във форума подобна информация или съм сбъркал раздела моля предварително да бъда извинен ,а темата да бъде изтрита.
С най добри пожелания
пламенхар
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tube
отстранен


Регистриран на: Apr 21, 2006
Мнения: 130

МнениеПуснато на: Нед Мар 16, 2008 4:08 pm    Заглавие: Re: Въведение към Tubes DIY Отговорете с цитат

http://www.bgaudio.org/modules.php?name=News&file=article&sid=97&mode=thread&order=1&thold=0
_________________
TUBE
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя MSN Messenger
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Мар 16, 2008 8:40 pm    Заглавие: Re: Въведение към Tubes DIY Отговорете с цитат

plamenhar написа:
Тъй като въпросите ми са много,бих помолил някой напреднал да сподели основните неща за конструирането на такива домашни усилватели.


За участниците в този сайт по принцип се предполага, че имат определени познания в някоя област на аудиото. С други думи, не бива да очакваш общообразователни статии или дискусии. Така или иначе в Интернет изобилстват сайтове на такава тематика, мисля, че КОКО на няколко места беше дал много полезни линкове.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
plamenhar
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Mar 14, 2008
Мнения: 65
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Мар 16, 2008 10:03 pm    Заглавие: Въведение към Tubes DIY Отговорете с цитат

Здравейте
Както вече писах във въведението към темата имам някакви познания
за ламповите усилватели.Не става въпрос толкова за схемите .Като разглеждах снимките на усилвателите ми направи впечатление,че повечето имат само по един потенциометър,че не виждам такива за корекции,превключватели за различни входни устройства.Дали да са заедно захранване и стъпало или отделно.Даже някои имат и светлинни ефекти.Изобщо тази тема я пуснах с цел да разбера има ли някакви стандарти и характеристики при изработката на такива усилватели.И ако е така може някой с няколко изречения да ги сподели.Няма нужда от лекции.
Успешна седмица
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1863
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Мар 16, 2008 10:50 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

.. крайните стъпала могат и без галети изобщо ( незнам къде си видял потенциометри) . Добре свирещият усилвател няма нужда от корекции , от такива се нуждаят грешно построени системи .
Дали да са заедно или разделени , зависи от подхода на конструктора .Стандартите са едни и същи за всички видове усилватели , но уви до днешна дата не ми се е случвало да харесам усилвател по данни , което ме води на тъжното заключение , че все още човечеството не знае как да измери правилно една качествена система и да я опише с цифри....след като има усилватели с еднакви приблизително харектеристики а единия струва 200$ а другия 200 000$.
Ако кажеш какво търсиш като звук и колкло пари си готов да инвестираш в проекта , ще ти помогнем лесно...
_________________
Etheraudio
BGaudio
Metropolisaudio
Министерство на Звука
.......срещу ми мишки църкат
като ме видят , познай къде си бъркат.


Последната промяна е направена от Ivan Rachev на Пон Мар 17, 2008 10:08 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
lusi
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Sep 18, 2005
Мнения: 152
Местожителство: Panagiuriste

МнениеПуснато на: Пон Мар 17, 2008 8:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Иване, по принцип си прав за корекцийте, но пък не винаги
тонрежисьорите са си свършили добре работата.Според мен не е лошо
да има по пътя на сигнала комутируеми корекций и когато се наложи да се използват.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1863
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Мар 17, 2008 10:07 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

lusi написа:
Иване, по принцип си прав за корекцийте, но пък не винаги
тонрежисьорите са си свършили добре работата.Според мен не е лошо
да има по пътя на сигнала комутируеми корекций и когато се наложи да се използват.

...това което тонрежисьорите не са направили добре при звукоснемането и мастеринга , никога не може да се оправи после с корекций Smile
_________________
Etheraudio
BGaudio
Metropolisaudio
Министерство на Звука
.......срещу ми мишки църкат
като ме видят , познай къде си бъркат.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Мар 17, 2008 10:37 pm    Заглавие: Re: Въведение към Tubes DIY Отговорете с цитат

plamenhar написа:
Изобщо тази тема я пуснах с цел да разбера има ли някакви стандарти и характеристики при изработката на такива усилватели.И ако е така може някой с няколко изречения да ги сподели.Няма нужда от лекции.


Задай конкретен въпрос, за да получиш конкретен отговор.
От написаното по-горе от теб стигам до извода, че по принцип не е зле да попрочетеш повечко по темата. Както казах, Интернет изобилства от информация.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Nikola Nikolov
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Sep 23, 2006
Мнения: 547
Местожителство: СЗ

МнениеПуснато на: Вто Мар 18, 2008 10:04 am    Заглавие: Отговорете с цитат

lusi написа:
Иване, по принцип си прав за корекцийте, но пък не винаги
тонрежисьорите са си свършили добре работата.Според мен не е лошо
да има по пътя на сигнала комутируеми корекций и когато се наложи да се използват.

Колкото повече елементи по пътя на сигнала, толкова качеството се влошава!! ХайЕндността е обр. проп. на броя на елементите!
_________________
Хай Ендността е обратно пропорционална на броя на елементите
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lusi
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Sep 18, 2005
Мнения: 152
Местожителство: Panagiuriste

МнениеПуснато на: Вто Мар 18, 2008 3:26 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Да.Съгласен съм, но все пак чувствителността на уши на всеки от нас е различна.Най-малкото поради този факт трябва да им се "помага". Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 13, 2005
Мнения: 730
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Мар 18, 2008 4:53 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Да но ако отидеш на концерт, там ушите са си твои и никой не може да им помогне.

Освен това ако човек има проблеми с ушите, той е привикнал на този проблем и има очаквания за това как звучат отделните тонове и мозъкът коригира останалото за да се получи пълното възприятие. Така че корекциите по пътя пак водят до изменение.

Така да се каже, ако чувам от 1к до 10к аз пак трябава да имам най-реалистичното звучене в този диапазон, и каквито и тонкоректори да слагам те няма да подобрят нещата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lusi
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Sep 18, 2005
Мнения: 152
Местожителство: Panagiuriste

МнениеПуснато на: Вто Мар 18, 2008 5:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Добре, но нали и на здравите уши прага на чуваемост се променя
в зависимост от честотата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 13, 2005
Мнения: 730
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Мар 18, 2008 5:51 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Да и човека е свикнал с това. Всяка промяна ще му се струва изкуствена. Е естествено ако слуша по един и същи начин музиката постепено ще свикне и с това, тогава като отиде на симфоничен концерт ще му се струва изкуствено.

Освен това слушаики изкривено звука, ухото може да "закърнее" за някой честоти.

Помислете какво е като влезете в дискотека. Първоначално звука е много силен, а след половин час започва да се чува по-притъпено. Просто мозъка коригира възприятието. Ако например човек слуша с подчертано подсилени високи, след време мозъка намалява тяхното ниво, защото звучат неестествено. Теоретично това би могло да доведе до чисто механични (биологични) промени в ухото, особено при по-високи нива. Също намаляването на нивото на определени честоти може да доведе до аналогичен ефект.

Човек не бива да забравя, че основния орган на слушане е мозъка, а не ухото. Ухото е сетивото, но човек слуша чрез мозъка. Тои в голяма степен компенсира недостатъците на сетивата (за добро или за лошо). Най-типичния пример за това е ако човек си сложи очила, които обръщат образа с главата надолу и ги носи непрекъснато след около седмица ще започне да вижда "нормално". Като ги махне пак ще вижда обърнато за около седмица, после пак ще се оправи. Подобна е и ситуацията с чуването: Не е важно какво точно чуваме, а какво е нашето очакване за това.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
D.Kolev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 10, 2004
Мнения: 1467
Местожителство: В.Търново

МнениеПуснато на: Вто Мар 18, 2008 5:54 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ако имаш проблем с ушите, отиваш на уши нос гърло, а не си слагаш корекции на амп-а. тях колкото и да ги въртиш, записът няма да стане по-хубав.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Мар 18, 2008 8:34 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

D.Kolev написа:
ако имаш проблем с ушите, отиваш на уши нос гърло, а не си слагаш корекции на амп-а...


Много добре казано.
Всякакви "подобрители" и "разкрасители" само оплескват звука. Най-интересното е, че именно тези, които плюят колко много кривели лампите, са големи любители именно на такива устройства, чиято роля всъщност е да вкарват изкривявания.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Лампови усилватели Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.09 секунди