Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - KT88
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

KT88
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Лампови усилватели
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
kpahlev
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Jan 07, 2006
Мнения: 93
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Съб Фев 24, 2007 4:02 pm    Заглавие: KT88 Отговорете с цитат

Здравейте!
Респект към хората, дали съдържание на този форум.
Впечатляващо е, когато някой се посвети така с цялото си сърце.

Сега по темата: Никъде, ама никъде не видях да се коментира КТ88.
Има ли някаква основателна причина, или само цената и е виновна?
Между другото, тя не е космическа. С около 30% повече от EL34. Net-a е залят от решения с КТ88. От многото безсънни нощи ровичкане ето какво открих: http://www.turneraudio.com.au/poweramps.html
Всъщност сайта е доста добър(по мое мнение, разбира се) Със сигурност, повечето от вас отдавна го знаят. Все още се двоумя дали да се опитам с PP или SE. Ясно е, че SE e решението, но "малко" ме плаши изходния траф. Със сигурност ще ми трябва помощ/ Wink за едни пари разбира се/ . Ако има навити, можем да коментираме отделните схемни решения. Аз лично си харесах това:
http://www.turneraudio.com.au/se35cfbmonobloc.html
И ако замененя 6CA7 с КТ88 би станал прекрасен PSE.
Даниеле , ще съм признателен ако имаш коментар! Wink Знам от сега за NFB-ta какъв ще бъде!
Anyway, търсене и питане е решението. Хм, и мооого четене, разбира се!
Надявам се, темата да се получи интересна!

p.s. Явно Mr. Turner си пада по повечкото лампи на края....Няма лошо!
От чисто комерсиална гледна точка е даже добре Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Simonov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Nov 27, 2004
Мнения: 1201
Местожителство: Пазарджик

МнениеПуснато на: Съб Фев 24, 2007 4:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

А ти наистина и се нуждаеш от толкова голяма изходна мощност? Wink

Поздрави Smile
_________________
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Фев 24, 2007 4:52 pm    Заглавие: Re: KT88 Отговорете с цитат

lordoff написа:
Все още се двоумя дали да се опитам с PP или SE. Ясно е, че SE e решението, но "малко" ме плаши изходния траф.


Изходните трансформатори за PP и за SE имат собствена специфика и като човек, проектирал и двата вида, не смятам, че някой от тях е по-лесен и по-малко плашещ.

Иначе KT88 са отлични за PP усилвател. Ако се спрем на SE обаче, при положение, че себестойността на усилвателя се определя предимно от трансформаторите, какъв е смисълът да не използваме най-доброто - директно отопляваните триоди.

Многото лампи накрая имат много противници. Пък и няма причина за такова решение. В зависимост от мощността, има подходящи лампи, например:

- 3-5W - 2A3, 6A3, 6B4G, 6С4С
- 5-8 W - 300B, 811
- 8-20W - 845, ГМ-70
- 20-100W - ГУ81
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kpahlev
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Jan 07, 2006
Мнения: 93
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Съб Фев 24, 2007 5:00 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами за мощността...уви, да! Имам предвид 35-50W. В момента слушам един GoldenTubeAudio SI-50MkII, не е лош, mid-fi определено. С EL34 накрая.2x50W/ама по паспорт Smile/ И боксовете са ми под всякаква критика. Засега. Едва ли имат и 85db чуствителност. Много скоро обаче
съм се заканил да се сдобия с едни Triangle, Altea или Antal, ще видим.
Но и те са си купешки боксове, няма как, трябва им повечко Watts.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kpahlev
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Jan 07, 2006
Мнения: 93
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Съб Фев 24, 2007 5:19 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Привет г-н Суванджиев! Нямам честа да се познаваме лично, ни ми е ясно че един от хората които могат да помогнат сте вие! Адмирации за разработките на всички трафове! (изчел съм целия раздел Лампови Laughing )
Та за OPT: Май по цената съм съдил кой е по-сложен, уви. Ако си намеря фабричен, подходящ, май ще бъде най-лесно. Не е ли най-удачно това: http://euphoniaaudio.netfirms.com/ea/nfoscomm/catalog/index.php?cPath=26&osCsid=8df6625fbf32b2c274a180152aa1de9a
Някакво мнение за тези James Transformers? За Tango или Hachimoto
няма да се състезавам. Поне не за сега.
И някак не ми се отказва от КТ88. Май са по-скоро някакви ирационални пристрастия, но то и музиката е такава Laughing
Инак многото лампи в SE какви изненади крият? Освен оскъпяването, разбира се?

p.s. Огледах доста за 300B. Хм, скъпичка е! Особено ако е NOS. А пък на мен ми е ясно че и най-съвършенното схемно решение без качествени елементи - Забрави!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Nikola Nikolov
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Sep 23, 2006
Мнения: 547
Местожителство: СЗ

МнениеПуснато на: Съб Фев 24, 2007 5:43 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

lordoff:
Наблегни на озв. тела....например с чувствителност 92-96 дб....
тогава работа ще ти свърши и един 5 вт-ов усилвател клас А в СЕ.
Тук се предлагат някои прилични неща в проекти с маломощни лампи, които
не са за пренебрегване....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kpahlev
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Jan 07, 2006
Мнения: 93
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Съб Фев 24, 2007 5:55 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

THX djeki! Забележката ти е много точна! Но озвучителните тела за голямо мое съжаленние нямам нито време, нито възможности да конструирам сам. Между другото Altea-ta на Triangle за парите си свирят доста добре/2400лв./ Обиколих всички почти магазини/ Twisted Evil без Техно..незнам-какво-си/ Слушах B&W, Jamo, Monitor ииии още много други. Това е решението! До 3000лв са ок. Там, на същото място чух и Opera Audio. Едни мааалки bookshelding, ама такъв топъл и леещ се звук имаха. Жалко че не стават за моите условия. Инак - Seas driver, какво друго да казвам....Оооps, май минах в oftopic.

Та на Altea-ta дават 93дБ! Дори да не стигат до там, пак добре!


Последната промяна е направена от kpahlev на Съб Фев 24, 2007 7:45 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Фев 24, 2007 6:23 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

lordoff написа:

Та за OPT: Май по цената съм съдил кой е по-сложен, уви. Ако си намеря фабричен, подходящ, май ще бъде най-лесно. Не е ли най-удачно това: http://euphoniaaudio.netfirms.com/ea/nfoscomm/catalog/index.php?cPath=26&osCsid=8df6625fbf32b2c274a180152aa1de9a
Някакво мнение за тези James Transformers?


Отзивите са много добри. Според мен рискът не е особено голям.
Ултралинейна схема с 6256HF например.

lordoff написа:

Инак многото лампи в SE какви изненади крият? Освен оскъпяването, разбира се?

За да свири такава схема добре, нужно е лампите да са в еднакъв режим и по възможност с много близки параметри. С времето лампите стареят различно. Оттам честата необходимост за донастройка...

lordoff написа:

p.s. Огледах доста за 300B. Хм, скъпичка е! Особено ако е NOS.


Разликата между 300Б и KT88 на един и същ производител е 30-35%.

Колкото до въпросния Golden Tube... с един чифт Tesla EL84 от старото производство повече от 25W се изкарват само в пентоден режим и клас B, което означава дълбока (20dB) обратна връзка и омазан звук, който един добър транзисторен усилвател в същия ценови клас може да бие всякак.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kpahlev
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Jan 07, 2006
Мнения: 93
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Съб Фев 24, 2007 7:44 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аха, знаех си аз за OPT-та Smile Много благодаря за съвета. Ще си калкулирам всичко и ще преценявам. Ако се оскъпява чак пък толкова, може и да поръчвам в София Wink

За остаряването на лампите: Не ме плаши това, и без това смятам че един bias-meter ще бъде и полезен и ще подобри външния вид на блока/блоковете. Предвиждам си го, не ми се слага LCD, стрелкови е доста по-стилно. И ще си настройвам, какво пък толкова Smile

За КТ88: Electro-Harmonix или Svetlana? Много противоречиви мнения чета. Цените са сходни като Svetlana са по-скъпите но това е все пак пазар и често цената не е точен показател.
За да бъда по-конкретен нека разсъждаваме за това:
http://www.turneraudio.com.au/se35cfbmonobloc.html
с единствената разлика, реализиран с двойка KT88!?
По самото схемно решение ще опитам дали няма излишни елементи, но това лесно ще разберем на етап макет.
Човека е помислил и за суб, виждам low pass Smile Определено на мен ми харесва. Още повече че с тия купешки боксове, така или иначе си предвиждам sub. Хм, има доста капацитети на пътя. Ама това докато не се пусне, поне аз не съм в състояние да разбера. Всъщност доколко е "прозрачен" един амп много си зависи от самия монтаж. Нещо не ми се ползват PCB-та, като изключим защитата и захранването.
Всъщност за захранването ми се иска, то да бъде в отделен блок. Един тороид с достатъчен запас ще си пее там Laughing
С минимална дължина на свързващия кабел, разбира се. Но ако това ще влоши звука, казвайте навреме. Знам че има и против отделните захранващи блокове. 20-30см дължина дали е проблем? Както се казва, ще разберем. Ама ще струва пари Wink

А за Golden Audio-to: не, нямам претенции. Знам си стоката. Може обаче да му помогна с някой друг мод, че монтажа вътре му е...не е за разказване. Те имат един друг, доста по-сполучлив модел SA-40, който е краен амп. Ама само съм го виждал на снимка, уви. Това ще е друга тема, най-вероятно![/img]
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Фев 24, 2007 11:58 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Мисля, че не ме разбра правилно.
Ако ще ползваш KT88, най-добре ще е да се насочиш към UL PP схема.
Това, което си избрал не е удачно по две основни причини - лапите работят в пентоден режим и с дълбока обратна връзка, което е достатъчно условие за да се изпорти звученето като цяло и да обезмисли SE топологията.
Освен това важно правило, когато се работи с готова схема е да не се опитваме да правим никакви изменения в нея. Приспособявамето към други по вид/брой лампи няма да доведе до резултат, който би ни харесал.
Ако наистина държиш на KT88, мога да ти изпратя подходяща схема.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Фев 25, 2007 11:49 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Две проверени схеми:

http://www.bonavolta.ch/hobby/en/audio/kt88_4.htm

Класическа схема PP-UL Williamson, aнодно напрежение 375 V, максимален аноден ток 2X85 mA, входно напрежение 500 mV, THD 0,25%, изходно съпротивление ~ 1 Ohm.
Ако изключим обратната връзка: входно напрежение 100 mV, THD 1%, изходно съпротивление ~ 4 Ohm
Изходен трансформатор: Импеданс на първичната 6KOhm, индукция на първичната повече от 50 H, индукция на разсейване : P-S под 10 mH, 0.5P-UL под 10 mH. Ако тези условия са изпълнени, RC групата между втора решетка и анод на крайната лампа не е необходима.

http://www.bonavolta.ch/hobby/en/audio/kt88_5.htm

Схемата е известна през 60-те години като 88-50. Самобалансиращ се фазоинверсен входен каскад, автоматично преднапрежение. Отново PP UL изход. Анодно напрежение 500 V, максимален аноден ток 2X100 mA, входно напрежение 500 mV, THD 0,2%, изходно съпротивление ~ 0.7 Ohm.
Изходен трансформатор: Импеданс на първичната 5KOhm, индукция на първичната > 30 H, индукция на разсейване : P-S под 10 mH, 0.5P-UL под 10 mH.

В двете схеми кенотронното захранване може да се смени с диоден изправител.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kpahlev
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Jan 07, 2006
Мнения: 93
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Нед Фев 25, 2007 2:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Smile Адски много благодаря! Да си призная, и аз се заглеждах много по
тези варианти на GEC! Изглеждат много стилни и издържани, изчистени! Ще си дам малко време, и после поръчвам лампи и всичко друго. Надявам се с кутиите също да се справя добре. Нямам си познат дърводелец, мога да поръчам хубави метални(хромирани и т.н.) Но друго си е с топлината на дървото Smile
Аз пак ще питам за самите лампи, но на малко по-късен етап.
Хубаво е когато попадне на точните хора Smile
Успех!

p.s. Ех, щях да забравя! Този 2-я вариант правен ли е наскоро...т.е. дали може да се чуе някъде. Интересен ми е самия монтаж вътре...Твърде много въпроси, sorry. Още веднъж Благодаря!

Кирил Пъхлев
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Bojidar Bojanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Oct 02, 2004
Мнения: 1056
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Нед Фев 25, 2007 8:07 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

lordoff написа:
Ех, абсолютно си прав! И аз с това хем да е КТ88, хем SE Smile
Ще изпортя работата! Ам нали затова са по-опитните! Благодаря за съвета! Наистина, в началото исках PP с KT88 ама като чета във форума SE та SE.....Хм! ОК, навит съм за схема ще бъда признателен!
Това познато ли ти е www.ptsoundlab.fr ?
Там има една приятна PP : http://www.ptsoundlab.com/tubes/amplis/kt88/classa40w/monkt88ca35w.htm
Но като гледам OPT: 200-250mA, това отива към 450-600$... Но не е беда!
Оказва се че докато стигнем до ирационалното, пътя е осеян с рационални решения Laughing
Поздрави!


А най-добре ще е да чуеш добър усилвател с КТ88. Тогава решавай.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя AIM Адрес
kpahlev
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Jan 07, 2006
Мнения: 93
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Фев 26, 2007 5:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, това е най-верния подход! Само че къде ги тези амп-ове по магазините(да речем) А пък и никой от форума не се беше похвалил че е пускал с КТ88....Та затова!
Инак от фабричните много се бях запалил по McIntoch275 и HK CitationII. Но те са с доста усложнена схемотехника, че човек започва да си мисли дали всъщност звучат толкова добре....
От фабричните си имам откритие: PrimaLuna! www.primaluna.nl
Холандска разработка, за това къде се правят няма да казвам Laughing
Там имат едни PrimaLuna Five с КТ88...много добре изглежда. За съжаление само изглежда. Няма как да го чуя. Хубавото е че на пръв поглед монтажа е перфектен! И има мнооого поле за подмяна на елементи! 1400eur ни повече, ни по-малко. Което е добре!
Но ако ще се наложи да изтърбушвам всичко-много скъпа ще излезе тая кутия Laughing
Ако някой може да демонстрира добър с КТ88, приветствам идеята!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Фев 27, 2007 8:45 am    Заглавие: Отговорете с цитат

velinski написа:

Вариантът на Андреа Чуфоли е с най-голям потенциал от всички схеми дотук, IMHO
...........................
Единствено не ми харесва предавателното число на вторичната - твърде е голямо, макар че по спецификации Lundahl гарантира честотен обхват над 20kHz.


Знаех си, че ще се стигне дотук.
Тръгваме от едно сравнително бюджетно решение, като го подобряваме полека-лека до степен да влезе в ценовата категория на прилично стъпало с 300B да речем. Тогава защо не направо второто?

Колкото до предавателното отношение на трансформатора, можем да измираме "най-малкот зло" между неоптималното отношение, допълнителна лампа на входа или UL вместо триодно свързване на крайните лампи.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Лампови усилватели Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.11 секунди