Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - USB DAC PCM2706+TDA1543 free project
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

USB DAC PCM2706+TDA1543 free project
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Цифрово аудио
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
altium
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит


Регистриран на: Sep 24, 2007
Мнения: 38

МнениеПуснато на: Пон Дек 10, 2007 1:51 am    Заглавие: USB DAC PCM2706+TDA1543 free project Отговорете с цитат

Здравейте,
искам да обсъдим свободния проект на Росен Атанасов:
http://neonknight.data.bg/Electronics/USBDAC_PCM2706_TDA1543/NOSDAC_PCM2706_Rosen_Atanasov.zip

Файловете се отварят и от тук:
http://bgaudio.org/images/upload/Schematic%20Prints.pdf
http://bgaudio.org/images/upload/Composite%20drawing%20TOP%20ALL.pdf)

Схемата в този вид не е тествана.
Идеята е да се направи USB DAC с достъпни елементи, външен за PCM-а DAC и акцентуване върху стабилизираното захранване и правилното опроводяване на платката.
Оптроните се ползват с цел разделяне на изходните аналогови маси от шасито на компютъра.
По принцип масите са разделени още в чипа, но не мога да кажа доколко сполучливо, затова исках и вашето мнение.


Всякакви коментари са добре дошли, особено ако забележите грешки.


Последната промяна е направена от altium на Пон Сеп 08, 2008 10:47 am; мнението е било променяно общо 4 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
D.Kolev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 10, 2004
Мнения: 1467
Местожителство: В.Търново

МнениеПуснато на: Пон Дек 10, 2007 10:55 am    Заглавие: Отговорете с цитат

а на него дали ще му хареса.
в заглавието имаш грешка. даковете се връзват успоредно не заради джитера, а заради една друга простотия която на теория е вярна ... на половина.
оптроните си мисля че няма да имат положителен ефект. също едната стабилизация не разбирам защо има стаб. на 5в и след него стаб. на 3,3 . и другото е че имате 4 трансформатора, което не знам колко е оправдано. а също и паралелните дакове при това напрежение ще отделят доста топлина.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Tanev
чете


Регистриран на: Jan 20, 2007
Мнения: 12
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Сря Дек 12, 2007 8:32 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

D.Kolev - защо да се отразят зле на звука оптроните. Те все пак са в цифровата част и не би трябвало да внасят изменение в сигнала. Дори и да "замазват фронтовете", след тях има по един тригер на Шмит. Единствено биха внесли някакво минимално закъснение на цифровия сигнал. А ползата - разделяме ДАК-а от шумовете по маса на PC-то. За паралела на 1543 - ако може да обясниш, защото в интернет са противоречиви нещата и се обърках.....
Захранването - ПЦМ- да се захранва от USB-то, 1543 от акомулатор.
Един въпрос за тактовата честота на ПЦМ-а - Ако се направи външен генератор на 48MHz, раздели се на 4, след което се подаде на 13 пин (XTO) какъв ще е резултата?


Темата (поне за мен) е изключително интересна. Не знам защо няма развитие Rolling Eyes . Надявам се авторът и да няма нищо против за побликуването и тук както и за обсъждането.

Ако греша някъде, моля поправете ме.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
D.Kolev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 10, 2004
Мнения: 1467
Местожителство: В.Търново

МнениеПуснато на: Чет Дек 13, 2007 1:35 am    Заглавие: Отговорете с цитат

ми то и джитера си е в цифровата част , но указва влияние в/у звука.
идеята е да не се ползват ненужни части и да се придържаме към оптималното решение предполагам. и за мен темата е интересна и се чудя защо няма постове.
за паралелните дакове при 1543, причината ми се струва че е ниската цена. не съм видял diy паралелни тда1541 или пцм56... а може и да има Laughing
защо се ползва паралел. 1543 на книга е 16 бита, на практика е 13-14. връзването на 3-4 броя означава покачване с 1 бит, което са 3 дб на изхода . даковете като направени от човек, не са безгрешни, но дори единия да сгреши, другите 3 няма да сгрешат. 1543 е с токов изход , очевидно 4 броя ще осигурят повече ток от 1 и след като е решено да го обръщаме в напрежение пасивно само с резистор, неговото съпротивление ще е доста по-малко, а ние това искаме Laughing
резистора се определя опитно като зависи от захранващото напрежение, броя дакове,оптимално изходно ниво при оптимално ниско съпротивление и запазване на формата на вълната.
до тук добре, обаче трябва да подберем 4 идентични дака с по 2 канала всеки.някой ще каже -не е проблем, трябват ни само няколко хиляди броя и все ще се намерят 4 еднакви Laughing само че как да ги измерим Shocked .
предполагаме че сме ги мач-нали. тука идва следващия проблем, при конвертирането, дак-а генерира рандом грешки в изхода Shocked , да ама ние имаме още 3 дака и те ще замажат полужението. обаче във всички технически книги, не само по електроника, пише че грешката се смята в модул като се сумира. значи ако в петък 13-ти ти си карък , 4-те дака ще грешат едновременно и ще чакаш до 24:00 за да слушаш музика Laughing , на практика естествено не става така, но имаме примерно 60-70% увеличение. боли ни фара обаче щото пода е 3 дб по-надолу от този на само 1 дак. по-ниско но вече е фрашкан до линията със всякакви гадости Shocked
още не съм видял обяснение какво става със шината като и праснем 4,8 или 256 дака Shocked Laughing и какъв акъл му идва на един дак ако реши да стои на тая стъпка, а другите 3 кажат - слизаме надолу примерно.
въобще за мен , ако един не може да си свърши работата, още 100 да сложиш е все тая.
другия проблем с тая схема е че сумата за стабилизаторите и оптроните като гледам можеби е съизмерима с тази за даковете и пцм-а.
също имам чувството че схемата може да се събере на по-малка еднослойна платка, но като попитах неон кое е по-важно- най-кратките сигнални писти или заоблени пътеки и добре изглеждащи платки, нещо се обиди.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Tanev
чете


Регистриран на: Jan 20, 2007
Мнения: 12
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Чет Дек 13, 2007 10:34 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Като прочетох какво е джитера и на мен ми светна, защо не е добре да има оптрони Embarassed Май и с оптроните и тригерите нещата стоят както и с 1543! От 1000 бройки трябва да търсим по три еднакви Very Happy . Звучи забавно
А какво ще кажеш за външния тактов генератор на PCM-а? Той не би ли трябвало да намали джитера? Все пак клока ще е по-точен.

За 1543 - нож с две остриета. Ако сложим един - иска буфер (лампа или ОУ). Ако сложим няколко почват да лъжат, НО и все пак да стигат до консенсос! Ако го нямаше факта че грешите се сумират в модул - щеше да е добре club me!
Имам един калкулатор за 1543 (от нета). Не знам как да го кача тук на сайта и затова ако някой го иска да даде мейл или да го пратя на някой да го качи Wink

Захранването - мисля че е по-добре двата стабилизатора на 5 и на 3.3 волта да са един след друг, както и 12, 7.5. По този начин би трябвало пулсациите да са по-малко!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Sep 20, 2005
Мнения: 482
Местожителство: Габрово

МнениеПуснато на: Сря Яну 16, 2008 10:51 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Освен изброените недостатъци на схемното решение мога да напиша още няколко:

1. Сгрешено захранващо напрежение на PCM2706 според описанието на чипа VBUS трябва да е 5v. В случая е 3.3...

2. Оставени несвързани изводи. Част от тях аналогови маси и входове. Shocked

3. Оптроните са директно свързани към изходите на чипа. При 3.3v и 220ом резистори ток-а е 15ма. Обикновенно този тип изходи са за максимален ток около 5ма... Wink Сами се сещайте какво ще стане при 15ма....

И т.н....

Нека разгледаме платката :

1. Липса на всякаква логика при поставянето на полигоните... По калпаво връзване на маси не бях виждал... Rolling Eyes

2. Платката не е оптимизирана, има големи празни пространства.
Незнайно защо са предвидени 3 крепежни отвора. Very Happy

3. Обърнете внимание на корпуса на IC4. Обикновенно е DIP14. И си ги има всичките 14 извода. Razz
Но в случая автора на това произведение явно е открил някакво секретно производство на който 9 и 13 извод не са монтирани фабрично, и за това няма отвори за тях на платката... prayer


-----

Друг интересен момент представлява стабилизацията на 3.3v от 5v.
Би ми било много интересно автора да разясни режима на работа на транзистор Q3... Rolling Eyes Все пак разликата между входното и изходното напрежение е 1.7v Very Happy


Предполагам това ще е достатъчно за ентусиастите решили да реализират схемата да им стане ясно, че това ще е хвърляне пари на вятъра...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
D.Kolev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 10, 2004
Мнения: 1467
Местожителство: В.Търново

МнениеПуснато на: Чет Яну 17, 2008 10:56 am    Заглавие: Отговорете с цитат

дори когато правите готов проект, четете дейташитовете по няколко пъти и сверявайте и отмятайте проверените места. хора сме все пак и грешки се правят. попадал съм на проекти които са потвърдени че работят, но са имали грешки.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dimithehunt
има опит
има опит


Регистриран на: Oct 12, 2005
Мнения: 64
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Вто Яну 22, 2008 12:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Tisho написа:
1. Сгрешено захранващо напрежение на PCM2706 според описанието на чипа VBUS трябва да е 5v. В случая е 3.3...


При захранване на PCM270х от USB-шината на VDD има 3.3V. Vdd се явява изход на вътрешния стабилизатор от 5V на 3.3V (както и VCCR, VCCL и VCCP - погледнете блоковата схема на интеграла). VDD, VCCR, VCCL и VCCP се вързват през филтриращи кондензатори към маса - просто няма как такива капацитети да се натикат в интеграла. При външно захранване VDD и VBUS се свързват заедно към 3.3V.

Може ли някой да ми прати схемата, за да я огледам. Тук, в Германия, нямаме достъп до някой БГ сайтове.
_________________
If you read this line, remember not the hand that wrote it.
Remember the verse, songmaker's cry, the one without tears...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
D.Kolev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 10, 2004
Мнения: 1467
Местожителство: В.Търново

МнениеПуснато на: Вто Яну 22, 2008 12:54 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

http://bgaudio.org/images/upload/Schematic%20Prints.pdf

http://bgaudio.org/images/upload/Composite%20drawing%20TOP%20ALL.pdf

това е основното
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
sasbgsas
има опит
има опит


Регистриран на: Apr 20, 2007
Мнения: 52
Местожителство: гр. Русе

МнениеПуснато на: Вто Яну 22, 2008 6:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Моля да ме извините че се включвам с голямо закъснение в темата !

Не мога честно казано да разбера каква е задачата, т.е какво искаме да
постигнем като краен резултат:
По-високо изходно ниво на аналоговите изходи или...
Цитат:

Идеята е да се направи USB DAC с достъпни елементи


Нали самото PCM270x е точно такова каквото иска автора!!! Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dimithehunt
има опит
има опит


Регистриран на: Oct 12, 2005
Мнения: 64
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Вто Яну 22, 2008 7:33 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря на D.Kolev за схемите.


ЦАПа в РСМ270х е 16 битов Delta-Sigma (bitstream), докато TDA1543 e 16 битов (монотонността му е по-малка) R-2R ЦАП (multibit). Тоест втория може да си изпее 16те бита без да се се налага овърсемплинг, докато първия свири по бит на такт и "цъка" със 128Х овърсемплинг.

Идеята е да се използва висококачествен или поне многобитов ЦАП и да се избегне каквато и да е промяна на семплиращата. Най-вече нещо от порядъка на 128 пъти.

TDA1543 е с токови изходи с максимално ниво 2.3mA - при ползване на пасивен I-U преобразувател изходното ниво няма да е много високо. В случая с 680 омови резистори се получава към волт и половина изходно напрежение, което е напълно достатъчно, но не знам как биха изглеждали нещата с линейността в този случай. Аз бих ползвал малки съпротивления (ниско изходно напрежение) и максимално опростено стъпало.

Това е лично мое мнение. Ще се радвам имащите повече опит да го споделят.


И аз съм намислил нещо подобно и затова започвам по-активно да вземам участие в раздела. Като остане време да завърша схемите ще пусна тема и за моя проект.
_________________
If you read this line, remember not the hand that wrote it.
Remember the verse, songmaker's cry, the one without tears...


Последната промяна е направена от dimithehunt на Вто Яну 22, 2008 10:02 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
sasbgsas
има опит
има опит


Регистриран на: Apr 20, 2007
Мнения: 52
Местожителство: гр. Русе

МнениеПуснато на: Вто Яну 22, 2008 8:44 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

А възможно ли е 1543 да се захрани през УСБ с 3.3 В и по този начин да се избегнат множеството стабилизатори (при условие че макс ток е допустим за УСБ) и цялата оптична част в схемата да се премахне?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dimithehunt
има опит
има опит


Регистриран на: Oct 12, 2005
Мнения: 64
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Вто Яну 22, 2008 9:12 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Може. Въпроса е до колко има смисъл от това. Срещат се ЦАПове, предусилватели и други "малосигнални" захранвани от акумулатори, за да се избегнат шумовете в захранването. Нямам идея до каква степен ще могат да се филтрират шумовете от захранването на USB-шината, дори ако захранващото напрежение падне на 3.3V (според спецификациите е възможно, но не бих го свалял толкова ниско).
Два последователни стабилизатора са безсмислени в този случай, даже бих спорил дали не са по-лош вариянт от един.

По-напред в темата май беше казано, че оптроните и тригерите са излишни. Има смисъл, ако се търси развръзка на масите, но не смятам, че е такъв случая.
_________________
If you read this line, remember not the hand that wrote it.
Remember the verse, songmaker's cry, the one without tears...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
D.Kolev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 10, 2004
Мнения: 1467
Местожителство: В.Търново

МнениеПуснато на: Вто Яну 22, 2008 11:00 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

sasbgsas написа:
А възможно ли е 1543 да се захрани през УСБ с 3.3 В


може и то направо с 5 волта, въпроса е нужно ли е чак такова упростяване.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
altium
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит


Регистриран на: Sep 24, 2007
Мнения: 38

МнениеПуснато на: Сря Яну 23, 2008 12:29 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Всъщност целта е да се ползва външен DAC след PCM-a.
TDA1543 се намира по-лесно и е по-евтин, затова и автора го е избрал.

Имате ли идеи за максимално опростяване на конструкцията и премахване на излишните неща (оптрони, тригери и т.н.)?
Дайте да го подкараме вече, помагайте.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Цифрово аудио Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.10 секунди