Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Alpha-TL или колко е лесно да се изчисли TL
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Alpha-TL или колко е лесно да се изчисли TL
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Хорни и ТЛ
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Simonov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Nov 27, 2004
Мнения: 1201
Местожителство: Пазарджик

МнениеПуснато на: Пон Авг 29, 2005 6:11 pm    Заглавие: Alpha-TL или колко е лесно да се изчисли TL Отговорете с цитат

Днеска се мотах из нета и ето какво ми попадна:
http://homepage.mac.com/tlinespeakers/TLS/downloads/aTL-article.pdf
Авторът описва коструирането на Alpha-TL като изключително лесно. Освен това са описани някой разлики с класическата TL конструкция. Документът е на английски но тези който могат да си го приведат ще научат нови неща Laughing
Интересното при тази констукция е че се използват само прави "тръби" и модела не предвижда никакви сгъвки и т.н. Проектирането започва с избор на честотата на тръбата която е означена с - fΘ (грцката буква - "тета" Wink ). Тази честота се избира межу fs и двапъти fs.
Ако някой има повече време от мен нека да преведе материала за да стане достъпен за всички Smile Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1243
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Авг 30, 2005 7:47 am    Заглавие: Отговорете с цитат

ТЛ без сгъвки винаги е била по-добрия избор. И аз винаги съм твърдял,че трябва да се търси оптимума в избора на резонансната честота на тръбата...Имам някаъде писано по въпроса.Тук трябва да се вземат в пред вид много фактори,като Qts, Qms,Vas,Fs....От тръба с висок К фактор е трудно да направиш къса линия. Аз също предпочитам къси линий...Но тук е важен избора на говорител все пак...
И друго.....Демпващия материал....Това е 60-70% от успеха на ТЛ строителството...Нашата полиестерна вата има свойството да поглъща честоти,които ни трябват Very Happy или под 100 херца...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение MSN Messenger
Simonov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Nov 27, 2004
Мнения: 1201
Местожителство: Пазарджик

МнениеПуснато на: Вто Авг 30, 2005 10:50 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Интересното тук е, че авторът предпочита да използва - Fiberglass. Аз си превеждам тази дума като - стъклена вата. Не съм експерт по английски но мисля че това е така. Rolling Eyes
Единствените параметри на говорителя, който са необходими тук са - fs, Qts и Vas. Останалите данни авторът взима от готови таблици и изчислява по съответните формули. За съжеление никаде в нета не успях да намеря тези таблици в електронен вид или пък някъкъв модел за MathCad. Все пак работата с предварително начертани и сравнително неточни таблици няма да даде желания резултат Exclamation Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gps
отстранен


Регистриран на: Dec 24, 2004
Мнения: 1098

МнениеПуснато на: Вто Авг 30, 2005 10:58 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Тази вата която използват няма нищо общо с стъклената вата използвана у нас за изолации в строителството.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Simonov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Nov 27, 2004
Мнения: 1201
Местожителство: Пазарджик

МнениеПуснато на: Вто Авг 30, 2005 5:00 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

А какво представлява тази вата. Може ли да се намери в БГ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Simonov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Nov 27, 2004
Мнения: 1201
Местожителство: Пазарджик

МнениеПуснато на: Вто Авг 30, 2005 6:38 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

В такъв случай нашата вата е абсолютно безполезна. Тази констукция остава отворена отдолу "игличките" отиват право във въздуха. А това по обясними причини е лошо.

п.п. Тези дни ще имам малко повече свободно време и ще преведа статията на български за да стне по достъпна. Само не мога да се сетя как да начертая графиките. Някой ако има идея?? Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Simonov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Nov 27, 2004
Мнения: 1201
Местожителство: Пазарджик

МнениеПуснато на: Вто Авг 30, 2005 11:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

IvanAG написа:
Simonov,
В Акробат - програмата не reader-a има на тулбара една икона - фотоапарат-казва се Snapshot tool чрез нея можеш да маркираш графиките - тя ги качва(копира) в Clipboard-a и от там можеш да ги
пеиснеш(Paste) в WORD Very Happy


Зная за какво говориш, но идеята ми беше да пресъздам графиките наново за да е всичко изпипано Cool 10х за съвета все пак Laughing

taslak написа:
Почти от две години слушам колони, базирани на идеите развити в статията. Високоговорителите са на Морел и звучат прекрасно, много по-добре от предишните (реализирани със същите говорители, но еднкратно прегънати).


Към края на статията се препоръчва да се избират говорители с Qts между 0,5 и 1,0. Можеш ли да постнеш параметрите на твойте говорители?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1243
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Авг 31, 2005 7:50 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Стъклената вата ,която се се продава у нас е абсурдно вредна и не си помисляй да жертваш здравето си. Very Happy Оказва се,че ТЛ били опасни.... Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение MSN Messenger
taslak
има опит
има опит


Регистриран на: Aug 05, 2005
Мнения: 115

МнениеПуснато на: Сря Авг 31, 2005 1:27 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Колоните са с размери 184х222х903 мм (без краката). Настроени са на честота около 87 Hz, но музикално слизат без проблем октава надолу. Изпълнението на китара (Е струната - 41.2Hz и D - 37.6Hz) от #9 в третия тестов диск на Sterephile се чуват изключително добре и въздействат емоционално.

Нискочестотният говорител е на Morel и е MW144. Неговите параметри (по данни на фирмата):Qts=0.36 и Fs=45Hz. Понеже работя с лампов усилвател, Qt се повишава и измерения Qt на колоните се получава 0.57.

За разлика от методиката предлагана от М.Кинг, тук ватата се разполага равномерно по цялата дължина на тръбата. Първо, тъй като количеството и е много голямо ( по принцип тук се работи с плътност > 1lb/ft3; при мене тя е около 630 грама) не може да се побере само в едната част на тръбата. Второ, дори и да се постигне, резултатите които се получават (измерване и слушане) са по-лоши в сравнение с равномерното запълване на тръбата с вата. Действително е много трудно да се намери подходяща вата при нас и аз не мисля, че съм постигнал най-доброто. Работя с микс от вълна и полиестерна вата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Satan
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Aug 31, 2004
Мнения: 79
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Авг 31, 2005 4:58 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Хм това да не е бас китара ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Simonov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Nov 27, 2004
Мнения: 1201
Местожителство: Пазарджик

МнениеПуснато на: Сря Авг 31, 2005 6:03 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

taslak написа:
За разлика от методиката предлагана от М.Кинг, тук ватата се разполага равномерно по цялата дължина на тръбата. Първо, тъй като количеството и е много голямо ( по принцип тук се работи с плътност > 1lb/ft3; при мене тя е около 630 грама) не може да се побере само в едната част на тръбата. Второ, дори и да се постигне, резултатите които се получават (измерване и слушане) са по-лоши в сравнение с равномерното запълване на тръбата с вата. Действително е много трудно да се намери подходяща вата при нас и аз не мисля, че съм постигнал най-доброто. Работя с микс от вълна и полиестерна вата.


Това с ватата ми се вижда доста голям проблем според формулите, за някои говорители е необходимо да се постави доста вата - 1-2кг което ми се вижда доста. Но според вижданията на Рик Шулц тайната на доброто звучене на alpha-TL се крие именно в това - по високата плътност на ватата и по късата преавателна линия. По този начин се постига ефиаксност на колоната съизмерима с еквивалентна система със затворен обем.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Cvetomir
има опит
има опит


Регистриран на: Jun 04, 2005
Мнения: 369
Местожителство: софия

МнениеПуснато на: Сря Авг 31, 2005 8:19 pm    Заглавие: fiberglass Отговорете с цитат

относно стъклената вата , става въпрос за нещо което въобще не е "вата" , а плат който еот стъклени нишки и в повечето случаи се смесва с епоксидна или полиестерна смола ( за предпочитане полиестерна). Общо взето технологията е следната:
1 изработва се калъп на модела ( от EPS-или с други думи стиропор)
2 модела се покрива със специален гел ( може и вазелин но не съм пробвал )
3 започва едно лудо налепяне на пластове от фибергласа натопен в смола
общо взето това е технологията които иска да се пробва схте му помогна с каквото мога .Повече информация може да намерите в броевете на сп. млад конструктор и сайтовете по корабомоделизъм.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя MSN Messenger
Simonov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Nov 27, 2004
Мнения: 1201
Местожителство: Пазарджик

МнениеПуснато на: Сря Авг 31, 2005 11:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

До колкото знам епоксидната смола като изсъхне става на пластмаса или поне така изглежда. Как е възможно да се използва като звукопоглъщащ материал???

До колкото разбирам ти си го виждал някаде. Значи се продава в БГ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1243
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Сеп 01, 2005 7:28 am    Заглавие: Отговорете с цитат

ML (mass loaded) има големи възможности. Трябват си доста знания и интуиция за нагласа на ватата обаче...Е,ако има и възможност за някое мерене,че е по-добре за настройката...
Wink Друго-наистина е проблем намирането на качествена вата...Тук е разковничето,освен правилната геометрия...РМС-един добър производител на ТЛ е патентовал нов материал,засега неизвестен ми,с който се постига с 30% по-добро редуциране на всички честоти от 100 херца нагоре,без да засегне нискочестотната област. Представяте ли си за какво иде реч. За вълната-има доста спорове дали е най-подходящия материал. Лично аз не съм пробвал. Според моите наблюдения-наистина късите линий имат по-добро представяне от дългите. Това и практически го установих.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение MSN Messenger
gps
отстранен


Регистриран на: Dec 24, 2004
Мнения: 1098

МнениеПуснато на: Чет Сеп 01, 2005 7:46 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Taslak-а как миксваш полиестерната вата с вълна-на пластове като "сандвич" или по друг начин?Haber-това което цитираш е стъкломат-тъкан от правилно или неправилно преплетени стъклени нишки но няма нищо общо с ватата.От известно време събирам стъклена(или минерална?)вата от стари тонколони донесени отвън по линия на втората употреба и имам малки количества колкото за експерименти.Шивачите използват един тънък (0,1mm) материал като плат с хаотични нишки (казват му "подлепващо" вероятно си има точно име) мисля че с него може да се опакова ватата било полиестерна или смесена с друго така че да не хвърчат малки частици.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Хорни и ТЛ Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.10 секунди